Po e ndiqte policia Italiane/ Shqiptari vihet në siklet dhe gëlltit pakon me k*kainë…

Agjentët e Policisë së Shtetit të Komisariatit të Spoletos në Itali, gjatë shërbimeve të kontrollit të territorit, kanë arrestuar një të ri me shtetësi shqiptare. Nga policia, në tentativë për t’iu shmangur kontrollit, ka gëlltitur një zarfi që përmban lëndën narkotike. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme, më 24 maj, kur gjatë patrullimeve në Pontebari, zonë e frekuentuar zakonisht nga trafikantë dhe shpërndarës droge, policët kanë vënë re të riun, të identifikuar më pas si shtetas shqiptar, i cili në tentativë për t’i shpëtuar kontrollit dhe për të fshehur gjurmët e pakos së cilës kishte me vete, ai e ka gëlltitur.

Pas identifikimit të tij, operatorët mësuan se djali ishte i njëjti shtetas shqiptar, i cili pak ditë më parë ishte arrestuar nga forcat e policisë, në të njëjtin vend ku iu gjetën 11 pako me kokainë gati për shitje. Në përfundim të procesit gjyqësor ai u dënua me 8 muaj burgim dhe 2000 euro gjobë me pezullim të kushtëzuar të dënimit, pasi ka pranuar fajësinë.

Duke qenë se në momentin e ndalimit, i riu ka gëlltitur pakon e cila dyshohet se ishte me drogë të tipit kokainë, i arrestuari është dërguar në spitalin lokal ku i është nënshtruar kontrolleve ndërsa më pas është vendosur terapisë me ilaçe.

Skenë si nëpër filma/ Adoleshentët rrëmbejnë Mercedesin por policia iu vihet pas dhe …

Dy adoleshentë dhe nje person invalid nga Lushnja janë arrestuar nga policia pas aksidentit të kryer me makinen që kishin vjedhur. Duke drejtuar mjetin tip Benz me targa AA 723 EU dhe të ndjekur nga policia të rinjtë, janë përplasur me barrierat e hekurta duke hyrë në rrugën rurale në Kashtbardhë. Ata jane ndjekur nga dy mjete të policisë nje nga Fieri e një nga Lushnja . Në përpjekje për t’i shpëtuar ndjekjes, ata janë aksidentuar në një kthese rruge . Nga përplasja te tre personat që ndodheshin në mjet kanë pesuar dëmtime të lehta dhe ndodhen neë spital në kujdesin e mjekëve. Makina është parë prej ditësh me të rinjtë që vërdalliseshin nëpër zonat rurale te Lushnjës. Ndjekja nga policia i ka kushtuar prangat adoleshentëve. Policia po kryen hetimet e rastit ndërsa po pyeten nga ekspertët e policise kriminale edhe të ndaluarit./faxweb

Nga diabeti te flokët dhe lëkura, lëngu i qepës bën mrekulli në trupin tuaj

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e dashur dhe e padëgjuar. Por, pasi të lexoni këtë lajm, do të filloni ta përdorni më shpesh atë, sepse ka vlera të jashtëzakonshme për trupin e njeriut. Mjekët e këshillojnë lëngun e qepës nëse vuani nga një sërë problemesh, siç janë problemet me rrugët e frymëmarrjes, ftohja, kolla etj. Lëngu i qepës është i mirë kundër gripit, dhimbjeve të barkut, për dendësinë kockore, cilësinë e gjumit, dëshirën seksuale dhe shëndetin e dhëmbëve shkruan ‘Shëndeti’.

Edhe pse aroma apo shija e tij nuk janë fort të pëlqyeshme, këshillohet ta kombinoni me kanellë dhe mollë për më shumë vlera. Vlerat e lëngut të qepës janë të shumta. Ai përmban fibër, vitaminat B6, C, flavonoidë, kalcium, magnez, kalium, selenium dhe fosfor. Më poshtë do të lexoni përfitimet e lëngut të qepës:

Shëndeti i Zemrës. Konsumi i lëngut të qepës ndihmon në uljen e ndjeshme të kolesterolit, ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gjakut, një nga arsyet kryesore të shfaqjes së sëmundjeve të zemrës.

-Diabeti. Lëngu i qepës luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e diabetit. Mineralet që përmban lëngu përmirësojnë aktivitetin e insulinës në largimin gradual të sheqernave nga gjaku dhe flavonoidët që përmban ulin nivelin e lartë të glukozës në gjakun e njerëzve të prekur nga diabeti i tipit 2.

–Pastrim. Qepa ka disa përbërës të cilët ndihmojnë vitaminën C të largojë toksinat e dëmshme nga organizmi. Aminoacidet e këtij lëngu ndihmojnë nxjerrjen sa më të shpejtë të substancave të dëmshme nëpërmjet urinës.

-Kolla. Lëngu i qepës përmban sulfur që ndihmon në shpërbërjen e sekrecioneve dhe lehtëson kollën. Prandaj rekomandohet shumë kundër sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes.

-Flokët Dhe Lëkura. Vitamina C tek lëngu i qepës stimulon formimin e kolagjenit ndërsa vitamina E shmang dëmtimin nga ekspozimi ndaj radikaleve të rrezeve ultra vjollcë. Mineralet janë shumë efikase në parandalimin e akneve dhe në forcimin e flokut.

Si mund ta përgatisni: Lëngu i qepës mund të përgatitet duke zier qepën në ujë (2 kokrra qepë mesatare për 1 litër ujë), qepën duhet ta zieni me gjithë lëkurë për 5 minuta.

Pas zierjes, mund të shtoni mjaltë dhe limon për të përmirësuar shijen dhe të pini menjëherë një gotë. Pjesën e mbetur mund ta ruani në frigorifer dhe ta konsumoni ditën tjetër.

Superliga jep verdiktet/ Tirana shpallet kampione, Skenderbeu bie nga kategoria,ngjiten Bylis dhe Erzeni

Skuadra e Tiranës u shpall kampione për herë të 26-të .Në Conference League shkojnë Laçi, Partizani dhe Kukësi. Në Kategorinë e Parë këtë sezon ranë Dinamo dhe Skënderbeu. Dy skuadrat që u ngjitën në Superiore janë Bylisi dhe Erzeni. Egnatia do të luajë në play-off me Korabin më 31 maj

John Kennedy : “Mos pyet se ç’ka bërë atdheu për ty,por çfarë bën ti për atdheun tënd …”

Më 29 maj të vitit 1917, ka lindur John Firtzgerald Kennedy, i njohur në mbarë botën si presidenti i 35-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Kennedy ka shërbyer edhe si komandant në Ushtrinë Amerikane në Forcat Detare të Amerikës ne flotën detare dhe si komandant i anijes luftarake PT-190 dhe më vonë në atë PT-59 në Paqësorin e Jugut në Luftën e Dytë Botërore

Ju sjellim njërën nga thëniet më të njohura të Kennedyt që ka të bëjë me qeverisjen e vendit.

‘Mos pyet se ç’ka bërë atdheu për ty, por çfarë bën ti për atdheun tënd’

Kennedy vdiq më 22 nëntor të vitit 1963.

Rikthehet vala e turistëve: “Bien shtetasit nga Kosova, rriten italianët e anglezët”

Në katër muajt e parë të këtij viti, në vend kanë hyrë 1.07 milionë shtetas të huaj, sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT. Në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kur pandemia ishte në kulmin e vet dhe lëvizjet vijonin të ishin të kufizuara, hyrjet e të huajve në vend janë rritur me 42%. Rritja është ndikuar nga shtimi i ndjeshëm i hyrjeve nga të gjitha shtetet, me përjashtim të Kosovës, që ra me gati 14%. Hyrjet nga Greqia u gjashtëfishuan, teksa në të njëjtën periudhë të një viti më parë ishin pothuajse të paralizuara. Shtetasit nga Italia pothuajse u trefishuan, nga Spanja u pesëfishuan, nga Anglia u gjashtëfishuan.

Turizmi po i afrohet ndërkohë niveleve të parakrizës, teksa mbërritjet e të huajve ishin vetëm 3% më të ulëta sesa katërmujori i parë i vitit 2019, që dei tani ka qenë viti më i mirë historik për turizmin. Në krahasim me periudhën e parapandemisë, në vend kanë hyrë më shumë shtetas italianë, anglezë gjermanë dhe nga Kosova. Pesha e Kosovës ka rënë në katërt muajt e parë të këtij viti, si rrjedhojë e hyrjeve më të pakta nga shteti fqinjë dhe rritjes së ndjeshme të turistëve nga Europa. Për periudhën janar-prill 2022, shtetasit nga Kosova zinin 31% të totalit, nga 50% në të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Hyrjet dhe daljet

Sipas INSTAT, Hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin Prill 2022, janë 832.920. Krahasuar me Prill 2021, ky tregues rezulton me një rritje 78,6%. Në Prill 2022, numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në territorin shqiptar është 402.051. Krahasuar me Prill 2021, ky numër është rritur me 66,8%.

Gjatë katërmujorit të parë 2022, nga vendet që kanë hyrjet më të larta të shtetasve në Shqipëri, Greqia ka pasur rritjen më të madhe me 6 herë, ndërsa Kosova ka pasur rënien më të ndjeshme me 13,6%, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021

Pothuajse dyfishohen dhe daljet e shtetasve

Daljet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj nga territori i Shqipërisë, gjatë muajit Prill 2022, janë 834.528 duke shënuar një rritje me 85,5%, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Daljet e shtetasve shqiptarë nga territori i Shqipërisë, gjatë muajit Prill 2022 janë 449.294. Krahasuar me Prill 2021, ky numër është rritur me 2 herë. Daljet e shtetasve të huaj nga territori i Shqipërisë gjatë muajit Prill 2022, janë 385.234. Krahasuar me Prill 2021, ky numër është rritur me 75,5%. Numri i shtetasve shqiptarë të dalë nga territori i Shqipërisë gjatë katër muajve të parë të 2022, është 1.502.984 duke u rritur 52,3%, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë./ MONITOR

Bylykbashi tregon sfidën e re: “Do garoj për nënkryetar të Partisë Demokratike”…

Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi deklaroi se do të garojë për tu zgjedhur nënkryetar i Partisë Demokratike. I ftuar në emisionin “Çim Peka Live” ,ai theksoi se të shtunën mblidhet Këshilli Kombëtar për të zgjedhur Kryesinë e Partisë Demokratike. “Të shtunën mblidhet Këshilli Kombëtar për Kryesinë e PD-së dhe më tej. Ky është një dallim i madh nga ajo që bëri Basha në kundërshtim të statutit, për t’a emëruar. “Jam unë ai që e ndaj” – tha shtoi “ju ratifikoni me votë të hapur”. Nga këtu ecim përpara me votë të lirë. Do kandidoj për një nga funksionet në Kryesinë e PD,” – tha Bylykbashi në Syri Tv.

Tronditet bota e kinematografisë/ Ndërron jetë në gjumë Ray Liotta …ikona e filmave me gangsterë

Është ndarë nga jeta në moshën 67-vjeçare një nga ikonat e kinematografisë amerikane, Ray Liotta. Ylli i “Goodfellas” ndërroi jetë në gjumë në Republikën Domenikane. Ai ndodhej në këtë vend për filmin e fundit “Dangerous Waters” sipas publicistes së tij Jennifer Allen.Liotta ishte më i njohur për rolin e mafiozit Henry Hill në filmin me gangsterë “Goodfellas” të regjisorit Martin Scorsese të vitit 1990. Liotta u njoh gjerësisht edhe për rolin e ish-të dënuarit Ray Sinclair në komedinë e zezë të vitit 1986, “Diçka e egër”.

Ai u nominua për Golden Globe për atë rol. Në vitet ’90 ai luajti në filmat “Hyrja e paligjshme”, “Cop Land” dhe “Corrina, Corrina” me Whoopi Goldberg. Një vit më parë u përfshi te “Sopranos” pasi kishte refuzuar një rol në seritë origjinale.

Aktori i lindur në New Jersey tha në vitin 2016 se i vinte keq që refuzoi mundësinë për të marrë pjesë në audicionin e filmit “Batman” të Tim Burton.

“Kur bëra filmin tim të parë, Tim Burton po bëhej gati të bënte Batman dhe ai ishte i interesuar për mua sepse donte që ai të ishte i egër dhe i vërtetë.

“Mendova, ‘Batman? Kjo është një ide budallaqe’, edhe pse ai sapo kishte bërë një nga filmat e mi të preferuar të të gjitha kohërave, Beetlejuice. Pra, po, më vjen keq që nuk bëra një audicion për këtë”.Liotta lë të fejuarën e tij Jacy Nitolo dhe vajzën Karsen, të cilën e ka me ish-gruan e tij Michelle Grace.

Analiza e Lubonjës: “Ç’ka pas heshtjes së ambasadorëve për rikthimin e Berishës” ….

Shkrimtari dhe publicisti Fatos Lubonja ka bërë një koment në emisionin “Open” në studion e News 24 për heshtjen e ndërkombëtarëve për zgjedhjen e Sali Berishës si kryetar të PD-së.

“Unë e shtroj problemin ndryshe. Ç’është kjo heshtje e ndërkombëtarëve kur vidhen votat, kur dalin patronazhistët, kur del kryeministri dhe bën deklarata nga më skandalozet për “mediat kazanë”, nuk po i numëroj të gjitha. Ç’është kjo heshtje e ndërkombëtarëve? Përmendet një qëndrim i konsoliduar ndaj Berishës i SHBA-ve.

Mua më duket se kemi “një qëndrim të konsoliduar” në thonjëza të ndërkombëtarëve ndaj Edi Ramës, ndaj këtij regjimi. Atëherë pyetja ngrihet, shqiptarët që duan opozitë ndaj këtij regjimi a duhet t’i konsiderojnë ndërkombëtarët pjesë e kundërshtarëve të tyre ndaj të cilëve duhet të bëjnë opozitë?

Ky servilizmi që heshtën ndërkombëtarët, kjo është një politikë e kultivuar 30 vjet në Shqipëri nga një klasë politike e cila kërkon të legjitimohet me ndërkombëtarët duke vjedhur shqiptarët, nga e cila duhet të shkëputemi.

Sali Berisha nuk është shkëputur, por një opozitë e vërtetë e dua jo si këta, por një opozitë që bashkë me Edi Ramën iu tregon dhe ndërkombëtarëve vendin e tyre, gabimet e tyre se s’po them të bëhemi antiamerikanë. Amerika, Europa kanë bërë gabime pafund gjatë këtyre 30 viteve. Ka 30 vjet dhe tani po e fillokan reformën në drejtësi, sa para u harxhuan? Kë bërë ndonjë autokritikë që këtu ishte gabim?”, – tha Lubonja.

Sipas tij marrëdhëniet e Berishës me ndërkombëtarët rregullohen kur ai të marrë mbështetjen e popullit.

“Marrëdhëniet me SHBA-të rregullohen kur merr mbështetjen e popullit shqiptar. Sa e merr, sa nuk e merr është tjetër gjë dhe i rregullon që ç’ke me të se i rregullojnë amerikanët me ty, boll të marrësh pushtetin. “Non grata” ka qenë dhe Netanjahu, dhe kryeministri i Indisë, por u bënë figura, nuk janë më “non grata”.Po të isha Lulzim Basha në krye të partisë dhe të më thoshin që duhet të heqësh Berishën, do ju thosha ky është gabim politik, ju duhet të merreni me Edi Ramën që ka 8 vjet në pushtet”, – tha Lubonja.

Euronews publikon sondazhin: “Më shumë se gjysma e shqiptarëve nuk shkojnë në kisha apo xhami”

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (50,7%) nuk shkojnë asnjëherë në institucione të besimeve fetare si xhami, kishë apo teqe. Pjesa më e madhe e atyre që i vizitojnë këto institucione fetare (27%), shkojnë vetëm në ditët e festave të besimit fetar të cilit i përkasin. Pjesa tjetër e qytetarëve i vizitojnë xhamitë, kishat dhe teqetë 1 herë në muaj (5,9%), një herë në javë (7,9%), ose më shumë se një herë në javë (5,4%).

Bazuar në censusin e vitit 2011 kryer nga Instituti i Statistikave, thuajse 80% e shqiptarëve deklarojnë se i përkasin një besimi fetar. Pjesa dërrmuese e shqiptarëve (57,8%) mendojnë se janë po aq besimtarë sa edhe prindërit e tyre. Një në pesë qytetarë shqiptarë (21,8%) mendojnë se besojnë më pak se prindërit në fe. Më pak janë ata (19%) që besojnë më shumë se prindërit.

Pjesa më e madhe e shqiptarëve (73,9%) besojnë sot po aq sa 10 vjet më parë. Thuajse një në pesë shqiptarë (18,7%) deklarojnë se besojnë më shumë sot, sesa 10 vjet më parë dhe shumë pak janë ata (6,3%) që besimin e kanë humbur gjatë dekadës së fundit.

85% e shqiptarëve ndajnë të njëjtin besim fetar me familjen e tyre. Vetëm një në dhjetë qytetarë shqiptarë besojnë në një fe tjetër nga ajo e familjes së tyre. Fenomeni është më i përhapur në zonat rurale sesa ato urbane, edhe pse jo me diferencë të madhe.

Nëse shqiptarët i ndajmë sipas zonës ku jetojnë, rezultati tregon se familjet që trashëgojnë besimin fetar janë më të shumta në veri të Shqipërisë. Pavarësisht se shumica e qytetarëve ndajnë besimin fetar me familjen, ata i pranojnë personat me besime fetare të ndryshme nga ai i tyri.

Mbi 95% e shqiptarëve pranojnë që shoqëria, kolegët e punës apo mësuesi i fëmijëve apo mjeku i familjes të jenë i një besimi fetar të ndryshëm. Gjetjet janë të Barometrit në Euroneës Albania, kryer nga MRB dhe DataCentrum në nivel kombëtar me 1000 intervista ballë për ballë në datat 25 prill – 7 maj. /Euronews Albania

News