Category Archives: KORÇA

Mahnitëse në Dardhë/ Pamjes piktoreske me borë i shtohen edhe sorkadhet(Video)

Bora dhe temperaturat e ulëta në juglindje të vendit kanë sjellë edhe një pamje më natyrale, sidomos në fshatin turistik të Dardhës në Korçë. Pamjes së bukur piktoreske, këtë herë i janë shtuar edhe tre sorkalle, të cilat kanë dalë shumë pranë rrugës në Dardhë.

Në një video nga Franko Hoxha ,tre sorkadhe shfaqen shumë pranë rrugës për në fshat, dhe nuk tremben aspak nga automjetet që kalojnë ku ashtu si njerëzit po i ‘gëzohen’ këtyre ditëve me borë në Dardhë.

E trishtë/ Ndërron jetë tenori korçar i Korit Lira ,Thanas Konini

Është ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare Thanas Konini. Tenori i njohur korçar do të bëhej pjesë e korit tradicional të këngëve të njohura dhe patriotike korçare që kur ishte një djalë krejt i ri e përsa jetoi mbeti pjesë e korit aq shumë të njohur. Dy prej këngëve të Korit “Lira”, “Dua me shumë Shqipërinë” dhe “O moj ti me sytë e zi” janë interpretuar nga Thanas Konini, këngëtar që i ka dhënë vlerë vokale korit që është “Nder i Kombit” për atë reportor aq shumë të pasur.

Thanas Konini ishte më shumë se një këngëtar i këtij kori, ai ishte shpirti dhe forca vokale, ai ishte këngëtari ku të gjithë krijuesit e dirigjentët i kanë mbështetur tek vokali i tij.

Me humbjen e Thanas Koninit, Kori “Lira” ka humbur shumëçka.

Ermira Babaliu :”Kam kënduar serenata por në Korçë s’kam marrë asnjë ftesë ,Pogradeci mi ka hapur dyert…

Ermira Babaliu në një intervistë speciale në report tv ka deklaruar se ka bërë kompromis me veten ,ndërsa kur e ze malli do vijë me shpesh në atdhe …dhe se Korçën e do shumë ,po ajo ç’ka e trishton është se s’ka marrë asnjë ftesë ,edhe pse është autore e shumë serenatave që ka dhuruar emocione pa fund. Artistja shumë e dashur për publikun më tej thekson se Pogradeci i ka hapur dyert….

Kjo nuk është thirrje por trishtim….

Artistja Pogradecare ka lënë gjurmë në artin shqiptar për serenatat Korçare. Zëri dhe pasioni i artistes i zgjoi dhe rizgjoi ato në dimensionet më unike. E kujtojmë këngën “Më ka marrë malli, shumë më ka marrë”, në filmin “Eja”, ku zëri i Ermirës jo vetëm spikat, por magjeps

Video:

Kush është Thoma Turtulli që i dhuroi Korçës biblotekën,Kinemanë ,Liceun dhe Spitalin…

Dikur e njihnin të gjithë. Sot pak njerëz në Korçë e jashtë saj dinë për të. Ai ishte një nga filantropët më të mëdhenj që ka nxjerrë kombi shqiptar, shembull që duhet ndjekur edhe sot nga kushdo.

Nga Vangjel Simaku

Ishte bamirësi që i dhuroi Korçës, qytetit më të kulturuar të Shqipërisë: bibliotekën, kinemanë, liceun, spitalin dhe jetimoren. Filantropi që shpëtoi nga vdekja e sigurt me dhjetëra njerëz, por nuk shpëtoi dot vetveten prej saj. Ishte ai që përgatiti pajën e shumë familjeve të vobekta korçare dhe fitoi dashurinë e simpatinë e mijëra zemrav. Por sistemi i kuq monstruoz, u soll egërsisht me familjen Turtulli.

Kur varrezat e Korçës u zhvendosen nga kisha e Shën Mërisë, u prish në mënyrë barbare varri monumental i kësaj familje të shquar dhe eshtrat e Filantropit të Madh nuk dihet ku përfunduan. Urrejtja patologjike e Enver Hoxhës ndaj kësaj familje, bëri që një nga filantropistët më të njohur e të mëdhenj në Ballkan e më gjerë, Thoma Turtulli – të mos ketë sot as varr.

Thoma Turtulli ishte me origjinë nga Vithkuqi, dikur një qytet i madh me shumë lagje, kisha e shkolla, që rivalizonte për nga përparimi vetë Voskopojën.

Por njësoj, si Voskopoja dhe Vithkuqi u dogjën dhe u grabitën tre herë. Zjarrvënësit ishin po të njëjtët. Familja Turtulli u zhvendos në Korçë dhe bëhet një prej familjeve më të njohura tregtare të kohës. Thoma Turtulli e kompania e tij zhvillonte tregëti me Durresin, Shkodrën, Tiranën, por edhe me Selanikun, Manastirin e Stambollin .

Shumë shpejt ai iu përkushtua punëve të mëdha filantropike, për ta bërë Korçën, shembull të një qyteti europian.

Kështu në qytetin e Korçës më 25 dhjetor 1927-ë, çeli dyert kinemaja “Majestic”, një La Scala e vogël në zemër të qytetit. Kjo kinema e bukur u ngrit nga Kompania Anonime Shqiptare “Cinemato”, e krijuar prej Thoma Turtullit e miqve të tij.

Ai i dhuroi qytetit arsimdashës të Korçës, bibliotekën, duke parë etjen e madhe për dije të korçarëve. Në qytetin tonë e rreth tij, ekzistonin shumë libra nga bibliotekat e dikurshme të Voskopojës, Vithkuqit e vetë Korçës si dhe të sjella dhe nga shoqëria “Vatra” e SHBA-ës.

Kështu që biblioteka e bukur e Korçës, e inauguruar më 1930-ën, numëronte rreth 30000 libra, asaj kohe. Korçës së kulturës biri dhe filantropi i madh, Thoma Turtulli i dhuroi edhe, liceun këtë vatër dije, brenda e jashtë Shqipërisë. Kurse spitali i qytetit u inaugurua me 1934-ën.

Pas përfundimit të tij bashkëshortja e Thoma Turtullit, Athinaja, i dhuroi shtetit 40.000 franga ari për ndërtimin e shkollës industriale.
Mbreti Zog e dekoroi zonjën Athina Turtulli me Urdhërin e Skënderbeut.

Thuhet se Thoma Turtulli ndiqte vete punimet për ndërtimin e spitalit dhe atje u sëmur nga bronkopneumonia. Me gjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të mbretit Zog, i cili solli enkas nga Selaniku mjekët më të mirë, ai nuk shpëtoi dot. Veprat e këtij bamirësi të madh edhe sot shkëlqejnë në Korçën tonë dhe janë shprehje e frymës evropiane që mbolli në këtë qytet, Thoma Turtulli e filantropë të tjerë me emër./VoAL

24 Tetori , “Dita e Çlirimit të Korçës…

Korça, sot datën 24 tetor, përkujton 79 vjetorin e çlirimit. Nuk është rastësi që në pikat kyçe të historisë së këtij qyteti, që nga themelimi e në vazhdim, janë prezent figura të shquara që ja kanë ngritur më lart emrin dhe famën Korçës! Në 24 tetor 1944, Jonuz Baliko Latollari bashkë me misionin anglez hyjnë të parët në Korçën e çliruar, ku u pritën me brohoritje e tufa lulesh nga populli patriot i këtij qyteti.

Pikërisht këto momente entuziazmi të papërshkrueshëm i fiksoi mjeshtërisht në celuloid, me aparatin e tij, Jonuz Baliko Latollari.

Autori i fotove të rralla ditën e çlirimit të Korçës më 24 tetor 1944, është Jonuz Baliko Latollari (1887-1970) nga Panarit-Grabockë Korçë, pjesëmarrës në të dy Luftrat Botërore .

24 Tetor 1944 🇦🇱🇦🇱
Çlirimi i Korçës nga Brigada e 2 -të dhe e 9 -të Sulmuese

Rruga Korçë-Pogradec dhe ca ndodhi të tjera…

Nga Albens Tabaku :        
Sot per shkak te nje problemi me makinen mu desh te udhetoja per ne Pogradec dhe kthim me nje furgon te linjes. Pata kohe te shihja mjerimin perreth rrugeve .Ate lloj mjerimi qe si molle e prishur nuk eshte i njetrajtshem kudo ,por qe ka filluar ate perparimin e ngadalshem ,ashtu si kalbja e nje fruti ,ku me pak e ku me shume ,ka tendencen te njetrajesohet ,ne nje te tere.

Eshte vetem ceshtje kohe.

Kur i jep vete makines, nuk e ke shume mendjen te fokusohesh per rreth ,ose edhe nese sheh nuk ke mundesi te mendosh, apo reflektosh, si duhet me pamjet per rreth ,te cilat edhe nese i sheh nuk i vrojton dhe analizon per shkak te perqendrimit tek vozitja e makines , qe ketu tek ne eshte sage me vehte…
Me nje fjale jo se nuk dihet kjo qe po them,por nje udhetim linear dhe me vrojtim nxjerr ne pah elemente qe po te lidhen ,dalin ne nje fare konkluzioni .
Gjenerates tone qe pa kolapsin e sistemit komunist ,besoj qe ka nje sy disi me te stervitur.

Nese je pak analitik ,e shfaq te verteten sic ka ndodhur.

Pra kolapsi i sistemit nuk qe nje “infarkt miokardi”i pernjehershem i sistemit,por nje varg simptomash qe ne te vertete ishte sindroma e vete renies. Kush kupton,kupton..! Kam shkruar dikur kujtimet se si tek dyqani i lagjes i bulmetit, ne fillim kur isha i vogel, vinin 15 arka qumesht, pas disa vitesh 10 arka dhe u shtuan radhet e njerzve qe prisnin, e ne fund te v.1989 ,vinin vetem 5 arka dhe njerzit ,ding ne radha ngjeshur e qumshtin e merrin vetem pak tek rradhet e para .

E bej kete krahasim ,se kuptohet ka njerez qe nuk kane sensin as te vezhgimit, as te analizes .

Ata jane “konsumatore”kohe,njejte si sendet, qe i merr e i ve ku te duash,pa ndergjegje.
Ekonomia e komunizmit, gradualisht u mpak e u pasqyrua ,tek njerzit sipas pozites sociale dhe i pari qe u godit ishte fshati .Fshataret u transformuan , te paret njerez te dores se trete .

-E po se u zgjata ,cfare te paskan zene syte ty qe ne nuk e shohim ,do te thoni ju?!

-Po ja, jo vetem ne gjithe rrugen pashe, jo vetem tek- tuk ,por ne mase fusha te braktisura ,te lena djerr. (Per Korcen dhe fshatrat e fushes,te cilat historikisht karakterizohen si punetore, kjo eshte gje e rralle dhe aspak shenje e mire).
Shtepi te braktisura,qe nga te rejat me grilat ulur ,ku dukej qe s’kishte me fryme njeriu,prej kohesh , e deri tek ato te lena pergjysem me hekurat e betonit ,si shtiza ,dhe plot te tilla.Karburante te mbyllura te njepasnjeshme qe deri pak kohe me pare reklamat e tyre vezullonin e sherbenin .

Njerez te pluhrosur e te veshur keq ,jo pak ,mjaft,bile shume !

Pashe fshatrave ,mekanike bujqesore te ndryshkura ,te ikura ne kohe ,te lena pas dore.Tregon qe veglat e punes nuk u sherbejne me per momentin, i cili nuk dihet sa do zgjate…Nese do te ekzistonte nje fare progresi , do duhet te kishte zetore te rinj ,pajisje te reja ,hangare te lyer e aksesore bujqesore te shtuara. Pra nje ndjesi e aktivitetit te shtuar.
Pothuaj kudo rrugeve ,gjendeshin ndryshkovina ,llamarina,rraqe ,pisllek e rremuje.

Kjo nuk eshte shenje e mire apo jo?

Pashe nga Pogradeci ne Korce, lokale masive nga ato qe beheshin dikur, evente familjare te tipit “diaspora” per dasma ,fejesa e pagezime a varrime ,te mbyllura ,me qepena te ulura,te palyera ,barishtet neper pllakat e bukura te dala midis pllakave,lule e shkurre dekorative te thara.

Mermere te zverdhura e te papastra,gjera te palara kudo.Jo nje e dy ,por shume prej tyre.

Cfare tregon?-Qe ka pak fare pak frekuentime ,dasma e aktivitet ,pak popullsi qe i nevojitet .Nuk e mbajne dot koston e vetvetes .
Atehere ta do logjika e thjeshte,qe ato mbyllen ne pritje, per nje kohe me te mire.
-Pashe lokale e pijetore fshati,nga ato qe burrat e fshatit mblidhen e bejne nje dore muhabet e domino,ne seri te mbyllura,ose me tabelat”shitet”,”leshohet me qira”…

Nese syri te mesohet me “grixhon” dhe pisllekun dhe nuk dallon keto qe them une ,mjafton te hidhesh ne cepin tjeter te kufirit .

Fshatrat greke dhe maqedone afer me vijen tone kufitare ,nuk ndryshojne ata fshataret grek e maqedone hic nga ne shqipot ,nga “syfeti” (kuptohet pa banalizuar dhe ekzagjeruar)dhe dallon ,qe gjallon ne zona te ngjashme aktiviteti tregetar ,ka me teper drite dhe gjera te reja,me teper gjalleri e makina buze shtepive te mirembajtura.Ka parcela si kutiza,e pemetore si gjerdane.

Mekanike bujqesore ,njerez qe transportojne arka plot me prodhim qe presin transport,kamioncina e “pick -up” qe jane ne cdo fushe buze rruges.Hangaret me makina bujqesore ne veprim ,etj. Frymon ,ndryshe ketej nga ne.
Ka pasur edhe ketu shperthime te herepashershme, kur mundesohej akumulimi i disa pareve dhe deshira qe ato te investohen.

Reflektimi ne materie si me siper, ka qene i dukshem.Tani jo me.

-Por ama te shohesh ne seri oficina te mbyllura,lokale te mbyllura ,qepena te ulura,vjetersira ,ndryshkovina ,braktisje qe nuk i fshihet syrit,shtepi te braktisura deri tek vilat me te bukura , eshte fakt dhe jo opinion.
Mbi 20 -30 numurova aktivitete biznesi te medha jo funksionale ne te dy anet e rruges ne jo me shume se 20 km .

Ajo qe i vuri kapakun ishte njerezit ne furgon te cilet nderroheshin,periodikisht sipas stacioneve rruges, fshatrave te Korces .
Si ata ne vitet e para 90′ pas 90’te sapo dale nga sketerra.
Rroba te vjetra,shumica njerez te lodhur ,te parrojtur , e te piste .Te ngarkuar me canta me ndonje ushqim,a ndonje send qe e blejne ne marketin e qytetit se fshtrat rralle kane te tille nuk ka konsum masiv.
Mbi te gjitha ,shumica te moshuar. ..pak rini.

Braktisja e vendit ka filluar dendurisht te jape efektet.

Pak konsum. Qe pakesohet vazhdimisht…Politika antisociale ,gati cnjerezore ,taksa ,mungese aksesi ne sherbime te cdo lloji .
Shkelqimi i rreme i qendrave te qyteteve nuk e mbulon dot mizerjen e periferive qe po, zgjerohet gradualisht si nje rrethim i nje ushtrie mizerabel. Ndarja e thelle klasore, nuk fshihet dot as nga luksi i nje pjese te makinave , apo hoteleve ,me ndyresine dhe lypsat ne cdo qoshe,me fshatare qe hiqen zvarre me bicikletat si 30 vjet me pare per te shitur dy tufa barishtesh dy shishe qumesht.

-Cdo Perandori ka rene prej periferive ,cdo pushtet sado i forte gjithashtu.
Nje nerv i platitur mund te ngrihet e te sperdridhet i papermbajtur ,ose te vdese perfundimisht! Tashme deklaroni ne CENS “fshatare”. ,ose” fermere” si ju quajne me ironi ,dmth me lavderim, ku i kini futur kosheret e bleteve,tufat e lopeve e te dhive ,plevicat dhe hauret !
Deklaroni gjithashtu ,nese laheni ne vaske apo ne dush!(Kjo ben diference te madhe..)
Se mos harroni kazanet e rakive dhe puset!
KU I KENI FSHEHUR !

Disa fjalë e shprehje që i dëgjon po të shoqerohesh me një Korçar/ I zuri p*lka gjizë ….

Korça është qyteti i shkollës së parë shqipe, i kulturës, por është edhe qyteti i fjalëve dhe shprehjeve lokale, i “kë”-ve dhe “ushka”-ve që i shtohen çdo emri me përkëdheli. Ja disa nga fjalët tipike që do i dëgjoni vetëm në Korçë ose vetëm nga korçarët, bashkë me përkthimin sepse bëjmë mirë të kuptohemi:

Imonik-Shalqi.    
Lëpitka-Shapka që vishen        
Furkulicë
-Pirun.  Lakrorin, thuhet në Korçë dhe rreth saj, duhet ta hash me dorë….          

G
ardhirop-Dollap (kjo duhet të jetë transformimi korçar i gardërobës).          
Mashka
-Karfica të zeza, të holla flokësh, por ju mund t’i mbani flokët edhe me kordhonkë, ose rreth

Ziqkë-Peshore dore      
Marauzhgë-Milingonë        
Farashkë-lopatë e vogël me bisht për të mbledhur mbeturinat

Peronë-Gozhdë            
Fufu-Furrnelë me gaz              
Farashkë – fshese me bisht të vogël për të mbledhur plehrat

Fiqkë – Kopsë palltoje          
Kokoridhe – kaçurrelse            
Rripka – lidhëse këpucësh

Feçkë – çupkë – çapkëne – me përçmim        
Fufu – furrnellë me gaz          
Marauzhge – karanxha – milingonë

Kukumalkë – Dhè i ngritur si formë mali  Pezhishkë – rrjetë merimange      
Koriçkë – kore buke

Ziqkë – që shërben për të peshuar    
Të argalisesh – të qeshësh si punë e budallait  
Ta thëntë prifti majë kokës – Vdeksh!

Ç’m’i ke bërë flokët si Doktori i Luleve – Kur e tepron në stolisjen e pamjes      
Ku je o t’u mbylltë e mëndjes, nga ke humbur o kllëngjo?

Plaç të rëntë! – Plaç të preftë! – Mallkim kur kollitesh!        
Të fshiftë mortja! – Mallkim rëndues…      
Hë mo, solle gjëkafshë?

Ma ke mendjen lulkë – Je tra la la nga mendja  
Të erdha ta bëra shtëpinë në majë të Thanasit   Na moj kullumbri!

Hë me, e poqe lakrornë?      
Bobooo, moj korbeckë! – bobo moj e shkretë!  
Të piftë bukla, të piftë!

Më ngeli peronkë! – M’u bë fiksim!    
Iko se t’u futa me lëpitkë! Kur ia bie tjetrit shpirtin në majë të hundës!    
Katran me bojë – E katranose fare – E bëre lëmsh fare      
Viiii, ky bre!

Më je bërë si Xhuvi i Dasmave! Njeri që futet gjithkund i paftuar!      
Mos m’u bëj si francez/ francezkë! Sikur nuk di, sikur nuk merr vesh!

Iko se t’i shkula ato leshra!    
Boll moj dhaskalicë – Mjaft na shite mend!
Pandi
gjiza – Pandi Këndezka

Ik me trëndelinë – ik more karafil – Njerëz të lehtë nga mendja    
Të piftë dheri trutë.

Qëndro me një sekondë se s’te iku treni, Oh të bëfsha gropën, të bëfsha      
I zuri pilka gjizë      
Ce më qesh si polic ore… Qesh me vonesë dhe kot!   

Ik o moj andej se ma hoqe trunë      
Po ce o, vit i ri ësht oooo….    
Ç’më ecën ashtu si Kukja… ke ecje të keqe, ecën shtrembët

Blendi Fevziu :’Korça ,qyteti që ruan identitetin e tij’(Video)

Gazetari Blendi Fevziu, në nje video nga Korça ka sjellë në vemendje , që qyteti i serenatave është nga të vetmet pas viteve 90 në Shqipëri ,që ruan identitetin dhe nuk ka pësuar trauma urbane .Oboret e gjelbërta ,shtëpite 2-katëshe karakteristeke Korçare dhe bulevardet apo rrugicat e shtruara me kalldrëm i japin hijeshi.

Nje qytet që e ka kuptuar që vilat ,gjelbërimi, arkitektura karakteristike stili i jetës ,serenatat si dhe kulinaria janë në një farë menyre dhe fati i tij, ndërsa thekson se është një nga qytetet më të vizituara në Shqipëri….

Shqiptarja e parë kamioniste merr pjesë në festa e Birrës në Korçë(Video)

Bianka Dervishi është cilësuar si kamionistja më simpatike Shqiptare në Itali ndërsa ka marrë tashmë vëmendjen e të gjithëve me fotot e saj dhe videot teksa është e ulur pas timonit të disa prej kamionëve më të mëdhenj në botë . Ndoshta keni dëgjuar për të por ajo ka udhëtuar enkas për tek Festa e Birrës në Korçë

duke shijuar mbremjen e 4-rt ku performuan Despina Vandi dhe Elvana Gjata për me tepër ndiqni videon….

Festa e Birres qef o qef….Korcaret mermerisin me vetveten, nuk dime ne na perket Korca ne….

Nga Vasil Miho:

Festa e Birres qef o qef….Paris e kaluar Parisit e Dasmes te Malos..
Pa nisur Festa nisen sazet e zurnate , reklama madheshtore e te pabesushme , pjesmare e VIP-ave kengetare me cmime te larta pagese…E vazhduan keto dite me mburjet per karvanet e nr kolosal te pjesmarjesve , hotelet plot etjetj qe po ti lexosh te iken tutka e kokes…

Korca pas mbarimit te festes do bjere ne qetesine e zakonshme , po nuk do te thote qe ajo te mos respektohet ne shtepine e saj e te behet Park Defrimi , sepse eshte shitur menanxhimi I saj si biznes te Tiransit qe nuk pjerdhin per korcen por per fitim..

Korcaret mermerisin me vetveten , ndonje ngre pak zerin qe mbulohet nga damba dumbat e zurnase shteterore, bashke me shtypin servil te pagur ..

  • Festa nuk eshte me tradicionale e Korces si ne fillim e saj …..mungojne korcaret e kultura korcare
  • Nuk ka trasparence , per zhvillimin e saj te vertete , nuk eshte ndonje ndihme ekonomike per Qytetin , pjesa qe fiton eshte biznes tiranas e militant…Nuk ka nje pasqyrim te cmimeve te biletave e produkteve , fitimmet e sasine qe do perdoren per qytetin…
  • Nje feste tradicionale e popullore nuk trajtohet me cmime teper te larta , qe krijovi nje ndarje shoqerore , duke krijuar ne mes nje EDEM te rrethuar per ata qe kane para , e te tjere qe e ndjekin mbas gardhit si Lulekuqet mbi murret…E djeshmja tregovi renien e pjesmarjes …Epo ta mare e mira ku ti gjeje parate nje rini qe ska pune….ne fokusin e aparatit fiksova fytyrat e tyre te mplakura pa te arthmen ne kete Parajse zhurmuse…
  • Festa te tilla ne tere boten , mer pjese cdo shtrese e moshe , per kete behen sa me te lira ,kendojne deri ne kengetare amatore, promotohen e ndihmohen e nga Bashkia , e cila tek ne eshte vetem per uraaa..Ato zyra biznesi qe duan te fitojne le te organizojne mitingje e te ftojne keta kengetare te shtrenjnte..
  • Nuk dime eshte kjo Korca qe duam , qe krenohemi me te , nuk dime ne jemi ne demokraci …nuk dime ne na perket Korca ne..

5 netë të zjarrta /Starton sot Festa e Birres në Korçë…

Festa e Birrës në Korçë është eventi më i madh festiv në juglindje. Këtë vit ajo pritet të startojë sot dhe do zgjasë 5 netë në të cilat numri i vizitorëve pritet të jetë i madh… Ne Festen e birrës do jene pjesemares edhe emrat më të njohura të muzikës shqiptare dhe jo vetëm, si Elvana Gjata, Ylli Limani, vëllezërit Prifti, ‘No Mercy’, ‘La bouche’

si dhe yjet e muzikës greke Despina Vandi si dhe Keti Garbi.

Prespa destinacion tërheqës për turistët(Foto)

Parku Kombëtar i Prespës, i ndodhur 45 minuta larg qytetit të Korçës, në këto ditë gushti ka tërhequr një numër të lartë turistësh vendas e të huaj. Administrata Rajonale e Zonave të Mbrojtura Korçë ndau momente nga vizita e turistëve në këtë park, i cili fron një potencial të madh për natyrën, biodiversitetin dhe kulturën që ka.

Turistë të shumtë vizitojnë Parkun Kombëtar të Prespës gjatë sezonit të verës. Pajisja me sinjalistikën informuese dhe promovuese të vlerave natyrore dhe kulturore të PK Prespa do të jetë një pikë e rëndësishme për promovimin e duhur të zonës në shërbim të turizmit”, theksoi ADZM Korçë.

ADZM Korçë informon se qendra e vizitorëve në hyrje të parkut prej gushtit është e hapur çdo ditë për t’i njohur ata me bukuritë natyrore dhe kulturore që ofron ky park.

Parku Kombëtar “Prespa” bën pjesë në zonat e mbrojtura të kategorisë 2, vendim i cili është shpallur në vitin 1999. Përfaqësuesit specifikë të florës dhe faunës në park janë venja (Juniperus excelsa), (Centaurea prespana), (Viola eximia), dhia e egër e Ballkanit (Rupicapra r. balcanica), ariu i murrmë (Ursus arctos) pelikani kaçurrel (Pelicanus Crispus).

Monumente natyre në park janë: Venjat e Kallamasitrit, Zgavra e Zaverit, Dushqet e Manastirit Djellas, Ishulli i Maligradit, Gurët e Mumjes, Shpella e Trenit. Objekte kulturore, fetare, historike brenda zonës janë Kisha e Shën Marenes, Kallamas, Kisha e Shën Gjergjit Gollomboc, Kisha e Shën Pjetrit Zaroshkë, Kisha e Shën Mërisë./atsh

Jetoj larg intrigave dhe dallaverave/ Tefta Radi zbulon vendin ku jeton tani dhe…

E lidhur prej një jete me ekranin shqiptar gazetarja e njohur Tefta Radi është një nga ikonat e këtij televizioni. Zëri i saj i ëmbël, delikatesa, mënyra e përçimit të lajmit, komunikimi, veshja, një sërë elementësh që do ti kishte zili çdo gazetare dhe lajmëse e ekranit, e kanë bërë Teftën një ikonë potente të TVSH-së.

Rastësia e një kolegu për të provuar zërin e saj e çoi atë drejt kësaj rruge të gjatë dhe të mbushur me aventura. Dëshira e saj dhe e prindërve ishte që ajo të bëhej doktoreshë, por kjo nuk u realizua. Gazetaria për të u kthye në një pasion, duke mos e ndarë kurrë gazetarinë e terrenit nga gazetaria e të qenit folëse në studio.

Dalja në pension në moshën 60 vjeçare, 10 vite më parë ishte ajo që e ndau gazetaren me origjinë Korçare nga ekrani.

5 vite më parë, pas ndarjes nga jeta të bashkëshortit të saj Françesk Radit, Tefta Radi në një intervistë ka treguar jetën e saj se u zhvendos në Melburn të Australisë pak ditë pas humbjes dhe pengun që i ka mbetur Frankos….Tefta tregon se nuk ka një ditë të vetme që nuk e mendon njeriun me të cilin kishte thurur shumë plane.

“Jetoj në Australi për të plotësuar edhe një dëshirë të madhe të Frankos për të jetuar në një oaz të gjelbër, larg intrigave dhe dallavereve pa fund si dje dhe sot, larg uriahipëve”, është shprehur Tefta.

Festa e birrës me biletë në Korçë/ Qytetarët lumë komentesh: “ Një familje me 4 veta të vijë nga Tirana i duhen vetem për 1 dite 250 mijë leke…

“Festa e Birrës”, po bëhet nga viti në vit gjithnjë e më kushtueshme për qytetarët. Teksa me parë hyrja ka qenë gjithnjë falas, kjo gjë ka ndryshuar vetëm në dy vitet e fundit. E teksa vitin e kaluar Bashkia bëri vetëm natën e fundit me pagesë, këtë vit ka bërë tre netë me pagesë, duke lënë vetëm dy netë hyrjen falas ….dhe ndoshta vitin që vijnë, kështu siç e ka nisur, mund t’i bëjë të pestë netët me pagesë…

Por ajo ç’ka shihet eshte se ne dt 18,19, 20 , Gusht vetëm per te hyrë duhen 20 Euro per te Premten ,30 euro per te Shtunen dhe 20 per te Dielen…

Qyetarët lumë komentesh negative:

Bera nje logari te vogel. Nje familje prej 4 personash nga Tirana per ne Korce per te qendruar vetem 1 dite ne festen e birres! Nafta, biletat, hoteli plus te ngrena e te pira duhen minimumi 25.000 leke te reja. Me falni po ku ju con mushka me keto cmime?

O pika qe su bie me gjith bileta akoma doni ta zhvatni kete popull o plera ajo eshte feste popullore fitimi eshte tek shitja e birrave dhe ushqimeve o popull mos shkoni fare se po e bejne feste private bojkotoheni kete feste kjo eshte korupsion i hapur bojkotoheni anje mos shkoje!

Korca do kthehet ne nje qytet per moshen e trete sepse ka klime te mire, eshte shpopulluar tej mase, edhe turistet qe ishin para disa vitesh i humben. Korca do jete nje qytet qe do kete gjalleri vetem ne 4-5 festa qe jane edhe pastaj vetem mosha e 3-të do jete mbizoteruese, nuk do jete ajo Korce qe ka qene. Fatkeqesisht….