Category Archives: KORÇA

Mami Kolonjare,babai Turk/ Njihuni me blogeren e dashuruar me Shqipërinë: “Nuk iki më nga ky vend…

Burxhu Sahinoglu është vajza turke që rrëfeu më tepër për jetën e saj në emisionin “Rreze Dielli’. Ajo prej më shumë se 6 vitesh ka zgjedhur Shqipërinë si vendin ku dëshiron të jetojë, dhe për këtë shprehet shumë e lumtur. Ndërsa na tregon më tepër për vendimin e saj për të qëndruar këtu: Mami im është me origjinë nga Korça, Kolonja por ka lindur në Stamboll. Ndërsa babi është turk. Unë kam një vëlla dhe ne jetojmë bashkë këtu në Shqipëri.


Më pëlqen shumë Shqipëria, kam ardhur para 6 vitesh këtu. Më pëlqen më shumë Tirana sepse qyteti është shumë i vogël, ndërsa Stambolli është shumë I madh dhe mbushet shumë me njerëz. Njerëzit atje janë shumë te stresuar, ndërsa këtu janë më rehat, janë në kafe dhe është më qejf” tha Burxhu.

Ajo tregoi më tepër për ushqimet e saj të preferuara në Shqipëri, si specat me ajkë dhe byreku. Pavarësisht se ka vizituar pothuajse të gjitha qytet e Shqipërisë, thotë se zemrën ia ka rrëmbyer Vlora.


Më pëlqen Vlora sepse deti është shumë i bukur dhe shumë i pastër dhe unë jam njeri veror.

Ndër të tjera, Burxhu është edhe një blogere e veçantë, e cila pasionin e saj për kafenë, për të mësuar më tepër për shijet e ndryshme të saj e ndan me ndjekësit në rrjetet sociale.

Në tiranë ka shumë kafe kulturë, dhe këtu kafeja ka bazë ekspresin, s’ka metodë tjerë por kjo është një metodë shumë e mirë. Unë e pëlqej shumë, pijë gjithmonë makiato. Në Stamboll nuk e kam provuar kurrë makiaton, këtu është shumë e mirë” tha ajo.

Ndërsa e vendosur blogerja tha ,se nuk ka ndërmend të largohet nga Shqipëria, të paktën për një kohë shumë të gjatë.


Pusteci të quhet Prespë/ Minoriteti Maqedonas bën kërkesë për emer të ri…

Vendosja e emrit Prespë në vend të emrit aktual për Bashkinë Pustec është një prej kërkesave të adresuara për Reformën e re Territoriale nga përfaqësuesit e minoritetit Maqedonas. Me argumentin se ky emërtim është më përfaqësues për bashkinë fshatrat e së cilës shtrihen buzë liqenit të Prespës Partia Aleanca Maqedonase për Integrim Europian ka kërkuar që në kuadër të rishikimeve për reformën kjo kërkesë të merret në konsideratë për bashkinë minoritare e gjithashtu edhe krijimin e dy bashkive të tjera për zonat ku ka minoritet maqedonas

90% e territorit të kësaj bashkie shtrihet në Parkun Kombëtar të Prespës çka bën që shpesh komuniteti që jeton këtu të identifikohen si banorë të Prespës ndaj edhe vetë ata e mbështesin një kërkesë të tillë edhe pse emërtimet e fshatrave apo bashkisë janë ndryshuar disa herë.

Me ndryshimet e reformës territoriale në vitin 2013 u vendos që komuna Liqenas, emërtim që e kishte prej vitit 1973 të quhej Bashkia Pustec, emër që e mban edhe fshati qendër e kësaj bashkie si dhe fshatrat e tjerë të rimerrnin emrat e vjetër por për komunitetin kërkesa tani adresohet për një emër më përfaqësues./ topchannel


Artizanja 67-vjeçare zbukuron Pazarin e Korçës: “Stilon dhe modifikon kundrejt porosive(Video)

Nga Roland Beqiraj:

Ambazhurët e punuar me grep që zbukurojnë Pazarin e Korçës janë punuar nga duart e arta të Aleksandra Gjinkos. Punët e dorës i ka mësuar nga gjyshet dhe nëna e saj. Ishte 12 vjeç kur nisi të mësojë, grepin, qëndisjen dhe endjen e qilimave.“ Këtë do 2-3 ditë për ta bësh. Është punim makrame. Të gjitha lidhjet bëhen me dorë. Fija quhet makrame është fije e thurrur vetë. Çanta më kanë ecur shumë. I preferojnë ato, që ja dinë vlerën, se rina s’para i pëlqen. Një perde që e kisha vënë për reklamë ma hoqi një nga Tirana e ma blenë, pra kush e vlerëson e blen”, thotë artizania.

Tregon se tregëton kundrejt porosive. Më të interesuar janë pronarët e bujtinave dhe pjesën tjetër e tregëton online. “Perdet më shumë i marrin bujtinat, kam punuar në Voskopojë, hotelet i marrin dhe në Greqi mi kanë marrë. Me porosi gjithmonë. Edhe të huajt që vijnë këtu i marrin, më kanë ecur. Kam 6 vjet që bëj dhe shitjen onilne”, thotë artizania.

Edhe pse është 67 vjeç sytë i ka të fortë. Çdo ditë punon së paku 8 orë. “Mbaroj punë e mia dhe mund të rri 8 orë. I kam nxjerrë e me orë pune. Një çantë mund të shkojë 15-20 orë. Ka shumë lodhje të punosh me dorë.”


Ajo stilon vetë, por herë pas herës merr e modele dhe nga interneti. “Kjo çanta Prada, kam hyrë tek faqja e Pradës në internet dhe e kam nxjerrë. 950 euro shitet për emrin e saj, këtu nuk vlerësohet siç duhet. Kam model që i bëj vetë. Ka modele, që i shoh dhe i modifikoj.”

Zonja me keqardhje thotë se në kohët e sotme të rinjtë nuk kanë durim të mësojnë, por dhe nuk simulohen. Në Korçë pak gra të moshës së saj që e kanë ruajtur traditen.

“Pak interes ka nga të rinjtë. Të rinjtë duan punësim, por nuk e shohin si fitimprurëse se nuk kanë ndihmë dhe simulim. Po të simuloheshin dhe të ishte fitimprurëse do më thonte ndonjë vajzë, eja më mëso. Kemi pasur vetëm një rast na pagoi me projekt 4 muaj Ministria e Kulturës. Na mori një dyqan, ishte një projekt. Ne na u dha një dyqan që ta shfrytëzonim për promovimet e punimeve tona, jo për shitje”, thotë artizania./abcnews.al/

Video :

Ekspozohen 7 ikona të periudhës bizantine në Korçë(Video)

7 ikona të mjeshtrave të mëdhenj të periudhës bizantine janë ekspozuar në ambjentet e Muzeut të Artit të Mesjetar. Ikonat, të cilat i përkasin krijimtarisë së Onufrit, David Selenicës, Shpatarakut dhe piktorë të tjerë të shkëlqimit të kësaj periudhe, janë ekspozuar për publikun pas një periudhe më shumë se 50 vjeçare nga zbulimi. Veprat i janë nënshtruar fillimisht një proçesi restaurimi delikat,për shkak të dëmtimeve nga koha. Veprat e ekspozuara dhe fondi i pasur i Muzeut të Artit Mesjetar vijnë si kontribut i studiuesit Theofan Popa,i cili shpëtoi gjatë kohës së diktaturës mijra ikona dhe vepra liturgjike.


Amvisa duarartë Korçare që realizon mbi 75 lloje të ndryshme zahiresh dimri/ Nga petkat, turshitë, reçeli e likeri (Video)

’Rreze Dielli’’ ka udhëtuar drejt Korçës, ku është njohur me znj. Mimoza Fifa, një duarartë e vërtetë, e cila realizon mbi 75 lloje të ndryshme zahiresh dimri. Gjithçka që ajo realizon me shumë dashuri për familjen e saj, janë receta të trashëguara brez pas brezi. Edhe pse përgatitja e zahireve është një traditë në familjet korçare përgjithësisht, për znj. Mimoza është shumë më tepër, një pasion i madh që ka për të gatuar dhe për të ekperimentuar me ushqimet.


“Moza është shumë e apasionuar pas këtyre gatimeve, por më ka bërë edhe mua si vetja, cdo kërkesë që ka Moza, ne e realizojmë të dy” shprehet bashkëshorti i saj.Të gjitha zonjat e Devollit të krahinës sonë bëjnë zahire, kur është koha diell dhe e përshtatshme që të bëhen. Ne këtu ngaqë është edhe zonë kodrinore malore dhe i ftohti në dimër është goxha duhet të ushqehemi shëndetshëm” thotë ajo.

Mbi 13 lloj turshisë, numërohen në kavanozët e ndryshëm të znj. Mimoza, plot shije, përgatitja e tyre është bërë me mjaft përkushtim.


“Speca me gjizë, speca djegëse me kaçkavall dhe me djath dhe i mbush vazot me vaj ulliri. Kjo është si salcë kosi me kripë. Speca të mbushura me lakra, domate turshi me ujë dhe kripë, speca turshi me dafinë dhe uthull, domate të konservuara, patëllxhanë turshi të mbushur, kastraveca turshi etj…” tregon ajo, plot krenari llojet e ndryshme të zahireve që përgatit plot dashuri.

Në shtëpinë e saj, nuk mungojnë as zahiretë e ëmbla, lloje të ndryshme reçeli me të gjitha frutat. Lëngje frutash, madje dhe ëmbëlsirave. Përpos të tjerave, ajo përgatit edhe lloje të ndryshme likeri. Ndërsa shprehet mjaft e gatshme, të ndihmojë edhe amvisat e tjera që të realizojnë recetat e saj. Kush e dëshiron recetën e bonboneve apo likerit le të më shkruajë në rrjetet sociale dhe I jap me detaje. Unë këtë gjë e bëj nga pasioni, nuk dua të bëj as tregëti, asgjë. Ne i shijojmë vetëm vetë, me miq e shokë” tha znj. Mimoza.

Video:

Po shpopullohen/ Korça dhe Dibra me tkurrjen më të lartë të lindjeve në 6-mujor…

Numri i lindjeve është duke rënë me shpejtësi në të gjitha qarqet e vendit vit pas viti, por në 6 mujorin e parë 2022 fenomeni ishte më i fortë në qarqet e Dibrës dhe të Korçës. Sipas të dhënave të INSTAT, në janar-qershor 2022 lindjet në shkallë vendi pësuan rënie vjetore me 9 për qind, por në qarqet e Dibrës dhe Korçës tkurrja ishte përkatësisht 23.8 % dhe 20%. Të dhënat tregojnë se në qarkun e Korçës lindjet ranë me gati një të katërtën në harkun kohor të një viti, teksa faktorët lidhen me emigracionin e mprehte, plakjen e popullsisë dhe rënien e normave të lindshmërisë për gratë që jetojnë në atë zonë.

Rënia e lindjeve lidhet me të njëjtat arsye edhe në Dibër, ku qarku vit pas viti po humbet popullatën e re në moshë si rrjedhojë e normave të larta të emigrimit të brendshëm dhe emigracionit.

Bashkitë e vogla dhe sidomos zonat rurale të vendit janë duke u shpopulluar më shpejtësi. Çiftet e reja nuk po ndërtojnë jetën në këto zona, jo për arsye ekonomike, por nuk nga mungesa e shërbimeve arsimore cilësore. Në shumicën e fshatrave shqiptare janë krijuar shkolla kolektive nga numri i pakët i fëmijëve. Për ketë arsye shumë prindër largohen nga vendbanimet e tyre kur fëmijët i afrohen moshës së shkollës.


Shumica e qarqeve kishin rënie dyshifrore të lindjeve në krahasim me gjashtëmujorin e parë.

Pas Dibrës dhe Korçës, Shkodra kishte rënie me 18%, Berati me 13.2%, Fieri me 12.4% dhe Kukësi me 10.5%. Rënia e lindshmërisë ka prekur edhe Tiranën. Pavarësisht se popullsia e kryeqytetit vjen në rritje nga viti në vit, numri i lindjeve ka nisur rënien. Në 6-mujorin e parë 2021 lindjet në qarkun e Tiranës shënuan rënie me -3.5%.

Përveç normave të lartë të emigracionit që po ndikojnë negativisht lindjet, shtyrja e moshës për martesë, synimet për karrierë dhe në shumë raste pamundësitë ekonomike po bëjnë që gratë shqiptare që jetojnë në Shqipëri të lindin gjithnjë e më pak fëmijë.

Kjo tendencë po pasqyrohet qartë në rënien vit pas viti të indeksit Sintetik të Fekonditetit (ISF), i cili tregon numrin mesatar të fëmijëve që pritet të lindë një grua në moshë riprodhuese.

INSTAT raportoi se indeksi sintetik i fekonditetit ra në 1,32 fëmijë për grua më 2021 nga 1,34 fëmijë që ishte ky tregues më 2020 dhe 1,36 që ishte në vitin 2019. Në vitin 2001, sipas INSTAT, ky tregues ishte 2.1, ndërsa në vitet 1970 ishte mbi 5.

Kjo do të thotë se 100 gra pritet të lindin 132 fëmijë nga rreth 210 fëmijë në vitin 2001 dhe 500 fëmijë në vitin 1970.

Me këtë ecuri popullsia e Shqipërisë pëson rënie në mënyrë të pakthyeshme për shkak se tashmë lindshmëria është shumë poshtë normës së zëvendësimit dhe gratë nuk arrijnë të zëvendësojnë vetveten. Kjo do të thotë se në të ardhmen popullsia do të pakësohet, por do të ketë gjithnjë e më pak femra, të cilat janë baza e riprodhimit./Monitor

“Korça dhe Kuksi” të fundit në industri, ja pse të rrinjtë nuk e gjejnë më veten(Grafiku)

Në Shqipëri prej kohësh shumë të rinj po lënë vendin. Po pse po ndodh ky fenomen, cilat janë arsyet pas vendimit të shumë të rinjve për të lënë vendin? A është ky një vendim emocional apo i mirëmenduar ?Një analizë mbi baza rajonale, tregon që në vitin 2021, qarqet me shkallë punësimi më të lartë janë: Gjirokastra (65,6 %) dhe Elbasani (62,2 %). Ndërsa qarqet me shkallë punësimi më të ulët janë qarku i Lezhës (36,6 %) dhe i Dibrës (42,7 %).

Në vitin 2021, Tirana është qarku me numrin më të lartë të të punësuarve në sektorin e shërbimeve (68,7 %), Durrësi është qarku me numrin më të madh të punonjësve të angazhuar në sektorin e industrisë (39,4 %), ndërsa qarku me numrin më të lartë të të punësuarve në sektorin e bujqësisë është Kukësi (69,6 %)

Nga njëra anë forca punëtore ankohet se nuk ka punë, nga ana tjetër punëdhënësit ankohen se nuk kanë forcë punëtore. Po çfarë po ndodh këto kohë në Shqipëri me tregun e punës? A ka në Shqipëri vende pune mjaftueshëm?

Korça renditet e parafundit në sektorin e industrisë duke lënë pas vetëm Kuksin duke gjeneruar vetem 12% të punësimeve nga ky sektor .Kjo reflekton dobësinë e qeverisjes vendore apo edhe me gjërë ,per te thithur investime apo donatore te jashtëm dhe njekohësisht duke ndikuar që të rrinjtë të largohen ,duke mos patur treg pune ne sektorin që konsiderohet primar per zhvillimin urban të qytetit.

Ndersa sipas grafikut të gjeneruar nga vetë Instat në Qarkun Korçë 57% e gjithë punësimeve vijnë nga Bujqësia dhe vetëm 32% nga sektori i shërbimeve. Të rinjtë konsiderohen si pjesa më vitale e shoqërisë dhe për rrjedhojë edhe kontribues të rëndësishëm në ekonominë e një vendi…

Por a ka në Korçë dhe jo vetëm vende pune mjaftueshëm dhe të paguara të paktën me pagën minimale?


Korça bën namin në turizmin e natyrës ,renditet e para, pas saj, Shkodra…

Interesi për turizmin e natyrës ka vijuar rritjen e tij edhe gjatë këtij viti, një tendencë që u parapri edhe më herët nga ekspertët e turizmit që vlerësonin se pandemia do të kishte këtë efekt. Të dhënat zyrtare të muajit qershor tregojnë se nga janari në qershor kemi një rritje me 23 për qind të numrit të turistëve që vizitojnë zonat e mbrojtura, në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Vetëm gjatë muajit qershor kemi një rritje me 20.7% vizitorë krahasuar me të njëjtin muaj të një viti më pare

Por cilat janë qarqet që kanë regjistruar numrin më të madh të vizitorëve?

Qarku i Korçës regjistron nga janari në qershor 628 mijë vizitorë duke përbërë kështu rreth gjysmën e vizitorëve totalë të natyrës. Në raport me një vit më parë për të njëjtën periudhë rritja është me 21.7 për qind.

Qarku i dytë me më shumë vizitorë në zonat e mbrojtura natyrore është Shkodra me 213 mijë ndërkohë që pas saj vijnë Fieri, Durrësi dhe Vlora.

Por cilat janë disa nga parqet dhe zonat më të frekuentuara për secilin qark?


Për qarkun Korçë janë zona e Prespës me Bashkinë Pustec, Liqenet akullnajorë në Ersekë, pylli i Fazanëve, Burimet e Vronomerit, lugina e Gjergjovicës, Liqeni i Pogradecit, Bredhi i Drenovës, Guri i Nikës.

Për qarkun Shkodrër disa nga zonat më të vizituara janë Alpet e Shqipërisë(Theth, Valbonë, Lumi i Gashit), Liqeni i Shkodrës, Lugina e Shalës.

Për Fierin është parku Divjakë-Karavasta dhe Nartë-Pishë Poro.

Për Durrësin Kepi i Rodonit, Shkëmbi i Kavajës, Rrapi i Ballabanecit, Sarisaltik, Rrushkull, Krastë-Verjon. Për Vlorën destinacionet përfshijnë Butrintin, Karaburun-Sazan, Llogoranë, Ishujt e Ksamilit, Syri i Kaltër.

Një pjesë e vizitave në destinacione të ndryshme është me pagesë. Nga raportimi i Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura, të ardhurat e përfituar për muajin Qershor, për zonat ku vizitorët paguajnë, është 413,600 Lek./ Monitor

Shqipëria po zbrazet/ Në Korçë, vdekjet tejkalojnë lindjet…

Të dhënat nga “Instituti i Statistikave” tregojnë se përgjatë tremujorit të dytë të këtij viti numri i lindjeve ka tejkaluar numrin e vdekjeve me 468 lindje më shumë. Ky trend pozitiv i shtesës natyrore vjen pas dy tremujorëve gjatë të cilëve numri i vdekjeve prevalonte ndaj numrit të lindjeve. Por pavarësisht kësaj, shifrat tregojnë se numri i lindjeve për tremujorin e dytë është 5,384 duke shënuar një rënie me 14.8%, krahasuar me tremujorin e dytë të vitit 2021 dhe një rënie prej 11.1%, krahasuar me tremujorin e parë të vitit paraardhës. Referuar edhe të dhënave grafike, numri i lindjeve ka prekur nivelin më të ulët në terma tremujorësh që nga tremujori i parë i vitit 2018-të, i cili regjistronte 6,657 lindje.

Megjithatë, pozitiv është fakti se nga ana tjetër me të njetin ndryshim paraqitet edhe numri i vdekjeve. Vdekjet regjistrohen në 4,916 gjatë tremujorit të dytë të vitit 2022 dhe kanë shënuar rënie me 19.4% krahasuar me të njejtën periudhë të një viti më parë, por rënie regjistron edhe karahasuar me tremujorin paraardhës me 38.1%. Por si paraqitet trendi i vdekjeve që nga tremujori i parë i vitit 2018-të?

Nga analiza e të dhënave tregohet se tremujori i dytë i vitit 2022 regjistron nivelin më të ulët që nga vitit 2018-të, duke tejkaluar kështu edhe periudhën para pandemisë.


“Scan Intel” i ka analizuar treguesit e mësipërm sipas qarqeve nga ku rezulton se numri i lindjeve regjistrohet me rënie pothuaj në të gjithë qarqet e vendit me përjashtim të Dibrës dhe të Kukësit, krahasuar me tremujorin e parë të po këtij viti. Rënia më e lartë e numrit të lindjeve regjistrohet në Vlorë me 27.1% më pak se gjatë tremujorit të parë të vitit aktual. Vlora ndiqet nga Gjirokastra me 19.8% dhe nga Lezha me 17.5%. Sa i përket dy qarqeve të vetme me rritje të numrit të lindjeve, rritja regjistrohet në 4.3% për Dibrën dhe 1.6% për Kukësin.

Ky trend negativ i numrit të lindjeve vihet re në të gjitha qarqet edhe nëse analizën do ta shtrinim në kohë. Kështu, krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2018-të të gjitha qarqet kanë pësuar rënie të numrit të lindjeve, ndërkohë që gjithsej ka rënë me 19%. Qarqet me rënien më të lartë janë Vlora, Elbasani, Fieri dhe Gjirokastra.

Sa i përket vdekjeve regjistrohet rënie në të gjitha qarqet krahasuar me tremujorin paraardhës. Sipas shifarve rënien më të lartë të numrit të vdekjeve e regjistron Vlora me 44%, ndjekur nga Tirana me 43.8% dhe Lezha me 43.6%. Nëse do të flisnim për shtesën natyrore sipas qarqeve, të dhënat tregojnë se numri më i madh i qarqeve regjistron shtesë natyrore negative. Në qarqe si Elbasani, Fieri, Shkodra, Korça, Vlora, Berati dhe Gjirkostra numri i vdekjeve ka tejkaluar lindjet. Korça regjistron raportin më negativ me 193 vdekje më shumë se lindje. Ndër qarqet që kanë regjistuar raport pozitiv, Tirana regjistron 821 lindje më shumë se vdekje./ Monitor

Flet babai i kampiones Korçare Pandeli Xhengo: “Jam shumë krenar për të ,për politikën më mirë të mos flas…

Elina Xhengo është sportistja me origjinë Korçare që fitoi medalje ari në shtizë për Greqinë. Së fundi ka dhënë një intervistë edhe babai i saj, Pandeli Xhengo. Bashkë me gruan ai shkoi në Greqi në vitet ’90, aty ku lindi edhe 3 vajza, më e vogla prej tyre është pikërisht 19-vjeçarja Elina që fitoi medaljen e artë.“ Ai shprehet për Radio Thesaloniki. “Kishim shumë vështirësi në fillim duke filluar që nga gjuha, puna, shtëpia e të gjitha me radhë. Pavarësisht kësaj ne u përpoqëm shumë dhe njerëzit këtu na kanë ndihmuar shumë”, tregon Pandeli Xhengo.

“Për politikën më mirë të mos flas. Asnjëherë nuk ishte në krahun tonë. Të paktën për gjendjen ku vajzat stërviten që nuk është e përshtatshme”, thotë emigranti shqiptar që në Greqi punon si ndërtues.

Ndërkohë vëmendje të madhe në mediat greke ka marrë deklarata e Elinës, e cila është shprehur se tani që u shpall kampione përvecse do të vijojë karrierën e saj sportive, do të ndihmojë nënën që të mos punojë më. 19-vjeçarja përshkruhet nga banorët vendas dhe nga media si një vajzë e thjeshtë dhe shumë e dashur.