Category Archives: BLOG

Moderatorja e njohur tregon numrin e të dashurve që ka pasur deri më tani (FOTO)

Moderatorja Dojna Mema prej më shumë se tre vitesh është në një lidhje dashurie me këngëtarin Vlashent Sata. Që pasi e bënë publike romancën e tyre, dyshja nuk i ka kursyer pozat me njëri-tjetrin në rrjetet sociale. Ditën e sotme, Mema ishte e ftuar tek “Goca dhe Gra”, ku zbuloi për herë të parë publikisht se sa partnerë ka pasur në jetë deri më tani. Moderatorja u shpreh se nuk ka pasur shumë lidhje, por ato kanë qenë të gjata .


“Unë jam një ndër ato vajza që pa zgjedhjen time vij nga lidhje shumë të gjata. Gjithmonë thosha pasi përfundonte një lidhje ‘tani ky është momenti im që të gëzoj pak jetën edhe të jem me një të dashur që nuk do rri gjatë’, por përfundoja gjithmonë në lidhje shumë të gjata. Unë jam tek i treti. I treti, i vërteti besoj”,- tha Mema.

E pyetur se si do të reagonte nëse Vlashenti do të vendoste të futej në “Big Brother VIP”, Dojna tha:

“E vështirë të isha e paanshme (referuar faktit që Mema do të moderojë Fan Club të Big Brother). Në mënyrën si do intervistoja nuk do bëja dallim, por tifo sigurisht që do bëja për Vlashentin. Vlashentit nuk i pushon goja një sekondë. Është natyrë kurioze që do donte të dinte gjithçka rreth njerëzve.

Nuk do ta kisha problem, sepse ne e kemi jetuar një raport në distancë. Domethënë raporti ynë ka nisur në distancë duke qenë se Vlashenti edhe sot e kësaj dite është në Paris. Një pjesë të kohës është në Shqipëri, kështu që unë jam mësuar me distancën”. Por nëse do ta shihte partnerin e saj me një tjetër, Dojna tha:

“Ua, do futesha brenda. Unë ‘rastësisht’ do futesha në atë shtëpi. Se e di nga futesh. Do futesha me leje, pa leje… Do e hiqja atë nga ‘Big Brother’. Unë jam shumë instinktive”.Çfarë ju pëlqente? Nga Marilyn Monroe te Elvis Presley, ja pjatat e preferuara të yjeve të famshëm

A doni të kënaqeni me një darkë hyjnore në kuptimin e vërtetë të fjalës ? Nuk ka nevojë të rezervoni në një restorant me yje, por ju mund të përgatitni vetë një nga pjatat e preferuara të yjeve të mëdhenj. Dhe këtë do ta gjeni në librin e plotë të recetave në Fjalorin e papërmbajtshëm të tregimeve në kuzhinë, një perlë letrare e shkruar nga Paola Trifirò Siniramed dhe botuar nga shtëpia botuese Cairo në Itali.


Një përzierje vërtet e shijshme e kurioziteteve të kuzhinës, me një pjatë anësore të ilustrimeve që i japin akoma më shumë shije kësaj pjate kryesore të letërsisë gastronomike.

Nga bottarga e Faraonëve deri tek dardhat e dashura të Mbretit Luigji XIV, nga qoftet e adhuruara të Alessandro Manzonit te raguja e Eduardo De Filippo e deri te tiramisuja e Casanova, është leximi i duhur për të kënaqur shijet dhe gjithashtu shumë pikante mes recetave për historinë dhe thashethemet e lashta.

Elvisi dhe ushqimi amerikan DOC

Elvis donte vetëm ushqimin e vërtetë amerikan, thotë autorja i Fjalorit të papërmbajtshëm të tregimeve në kuzhinë.

“Kuzhinierja e tij legjendare Mary, në Graceland, i bëri sanduiçe me banane dhe gjalpë, copë mishi që është mish, copa derri me një salcë të trashë dhe të errët, fasule dhe pulë me bollëk dhe, natyrisht, hamburgerë ose cheeseburgers, për të përfunduar në ëmbëlsira me karamel”.

Këtu zgjidhet misteri i kilogramëve të shumtë që Elvis mori në fazën e dytë të karrierës së tij.


Inspektori Maigret dhe Montalbano

“Inspektori Maigret, i krijuar nga stilolapsi i Georges Simenon, nuk është vetëm një polic shumë i mirë dhe dinak, por, mes shumë cilësive të tij të tjera, dallohet dashuria për gruan e tij dhe qëndrimi i gustatorit “, tregon Paola Trifirò Siniramed.

“Së bashku me Maigret, edhe pse nuk është i pranishëm në libër, mund të përmendet edhe Montalbano di Camilleri mitik, i cili përgatit gjithmonë një tas i madh me makarona, shijimi i të cilave ndërpritet gjithmonë nga ndonjë urgjencë policie, por sapo mundet shkon për të shijuar një drekë me peshk në një restorant bregdetar”.

Marilyn Monroe dhe angjinaret

“Marilyn Monroe, kur ishte ende një yll në kërkim të suksesit, ishte zgjedhur në 1948 “Mbretëresha e Angjinarës” në Castroville në zonën e Monterey në Gjirin e Kalifornisë, ku “Festivali i Angjinarës” festohet çdo vit në fund të majit”.

Qytetari amerikan mburrej me titullin “qendra botërore e angjinares” pa e ditur se në realitet pjata kryesore e shtëpisë ishte pasta alla Norma … Battuta që i referohet emrit të parë të Marilyn, që është Norma Jeane Mortenson Baker!

Në një intervistë të vitit 1952, Marilyn tha se e fillonte çdo ditë me një gotë qumësht të ngrohtë me një vezë të rrahur, e ndjekur nga një multivitaminë.

Me sa duket ajo i donte biftekët e pjekur në skarë, qengjin dhe mëlçinë, të shoqëruar me karota dhe në mënyrë të pashmangshme nga shampanja Dom Perignon, e preferuara e saj absolute.

Sallata Waldorf e lindur në Hotelin Waldorf-Astoria

Njerëzit glamour e duan sallatën Waldorf, por ndoshta ata nuk e dinë se është një krijim që doli nga restoranti i hotelit shumë të famshëm Waldorf-Astoria, hoteli luksoz në Nju Jork.

Midis shumë rezidentëve të shquar të këtij hoteli, bien në sy Nikola Tesla, Cole Porter, Bertie Charles Forbes (themelues i revistës me të njëjtin emër), gangsterët Frank Costello, Benjamin “Bugsy” Siegel dhe Charles “Lucky” Luciano dhe madje edhe Paris Hilton, e cila që fëmijë jetoi për një kohë të gjatë në këtë hotel. Edhe vetë Marilyn qëndroi në këtë hotel për disa muaj në 1955, megjithatë në një kohë krize ajo u detyrua të transferohej në një hotel tjetër në Nju Jork, sepse Ëaldorf-Astoria ishte bërë shumë i shtrenjtë për të.

“Sallata Waldorf bazohet në selino dhe bën një pjatë shumë të këndshme të freskët, por tërheqja e ndaj saj shkon përtej. Kështu e quajti krijuesi i saj, në fund të shekullit XIX, Oscar Tschirky, mjeshtër i restorantit të hotelit të famshëm Waldorf Astoria në Nju Jork. Nuk ka asnjë film, veçanërisht ata të viteve 1940 dhe 1950, ku ky hotel nuk shfaqet në një mënyrë ose në një tjetër, i cili duket se e ka marrë emrin nga fshati Waldorf në Gjermani, atdheu i familjes Astor, deri në kohët ndër më të rëndësishmet në Shtetet e Bashkuara, praktikisht zonja e Manhattanit dhe Hotelit.

Aq e famshme ishte kjo sallatë, saqë gjendet në një pjesë të famshme të Cole Porter, “You’re the Top”, nga muzikali Anything Goes, i cili ia vlen të dëgjohet.

Woody Allen preferon sanduiçe me gocë deti

Dhe në fund vijmë tek Woody Allen. “Me shpirtin që e karakterizon ai deklaron: Unë kurrë nuk ha goca deti. Më pëlqen ushqimi i vdekur. Jo i sëmurë, as i plagosur; i vdekur “, duke hedhur kështu një nga shijet më të mëdha të botës së kuzhinës në vend të një sanduiçi të shkëlqyer, nga të cilët në ‘Saperla Lungo’ (1973) ai tregon origjinën, duke i kushtuar gjithë mirënjohjen e tij Lord Sandwich. Ai e çliroi njerëzimin nga drekat e nxehta. Ne i detyrohemi atij shumë”, përfundon autorja e Fjalorit të papërmbajtshëm të tregimeve në kuzhinë./ A2CNN

Sharm,klas elegancë/ Mosha është vetëm një numër ….ja 4 sekretet e bukurisë së Monica Belluccit

Mosha është vetëm një numër dhe nuk mund të ketë një shembull më të mirë për të konfirmuar atë frazë sot, nga Monica Bellucci, e cila ka ditëlindjen. Po, Monica Bellucci mbushi 57 vjeç dje dhe vazhdon, pse jo të jetë Monica elegante, seksi, e bukur por më e pjekur që ju e mbani mend dekada më parë. Ajo me siguri ka sekretet e saj të bukurisë, rregullat që ndjek dhe rezultati është që ajo të duket e mrekullueshme. Me rastin e ditëlindjes së saj, kujtojmë 4 sekrete të vogla bukurie që ajo i ka ndarë herë pas here në intervistat e saj.
4 sekretet e bukurisë së Monica Bellucci


-Pastrim

Pavarësisht nëse pikturon shumë ose aspak gjatë ditës së saj, Monica gjithmonë sigurohet që të bëjë heqjen e make up-it dhe të pastrojë fytyrën para se të shkojë në shtrat. Ajo bën të njëjtën gjë çdo mëngjes. Me këtë lëvizje ajo heq grimin dhe papastërtitë, duke lejuar që lëkura e saj të marrë frymë.

-Hidratimi

Hapi i nevojshëm pas pastrimit? Sigurisht, hidratimi, si në rutinën e bukurisë në mëngjes ashtu edhe në mbrëmje. Përveç kremit hidratues të ditës, ajo nuk mungon të aplikojë në fytyrë kremin e natës, i cili hidraton dhe “riparon” çdo dëmtim të lëkurës së saj nga sulmet e jashtme, duke kontribuar në procesin e rinovimit të qelizave. Në të njëjtën kohë, ajo sigurohet që të pijë shumë ujë gjatë gjithë ditës.

Ajo nuk e harron lëkurën në trupin e saj

Ashtu si me hidratuesin e fytyrës, kështu që çdo ditë ajo kujdeset të hidratojë trupin e saj duke aplikuar një locion trupi.

Kujdes i veçantë për buzët e saj

“Me ndihmën e tyre ju flisni, hani dhe puthni.” Në një frazë koncize, Monica shpjegon arsyet më themelore pse ajo përqendrohet në kujdesin e buzëve të saj. Dhe këtu, hidratimi është çelësi. Kështu që ajo sigurohet që të lagë vazhdimisht buzët për të shmangur dehidratimin dhe për të ruajtur pamjen e tyre rinore.

Ende pa një status së përhershëm, historia e 21-vjeçares shqiptare së rritur në Amerikë

Administrata e Presidentit Biden, propozoi këto ditë një rregull të ri për të mbrojtur statusin e imigrantëve pa dokumenta të sjellë në Shtetet e Bashkuara kur ishin fëmijë, që aktualisht parashikohet nga programi DACA. Ky hap ishte në përgjigje të një vendimi të një gjykatësi kundër këtij programi dhe në kushtet kur shpresat për një ligj për këtë çështje u zbehën këtë muaj. Një përfituese e programit DACA me prindër shqiptarë ndau historinë e saj me Zërin e Amerikës.


Në një bisedë me kolegen Keida Kostreci në Nju Jork, Daiana Lilo tregon se çfarë do të thotë të rritesh nën hijen e pasigurisë se në çdo moment mund ta humbësh të drejtën e qëndrimit në një vend që për të, është i vetmi që ka njohur.

Daiana Lilo, një studente në Universitetin e Harvardit, nuk mban mend shtëpi tjetër veçse në Shtetet e Bashkuara. Ajo ka lindur në Greqi nga prindër shqiptarë të cilët bashkë me të erdhën në Amerikë kur ajo ishte e vogël.

“Prindërit e mi vendosën të vijnë në Shtetet e Bashkuara për një jetë më të mirë për mua, një jetë më të mirë për ta. Kështu, në vitin 2001, kur isha 18 muajsh, emigrova në Shtetet e Bashkuara dhe isha një emigrante pa dokumente”, thotë ajo në një intervistë për Zërin e Amerikës.

Prindërit e saj janë ende pa dokumenta, dy motrat e saj që kanë lindur në SHBA janë shtetase, ndërsa Daiana është një ndër mbi 800 mijë të rinjtë që si ajo, janë sjellë në Shtetet e Bashkuara kur ishin fëmijë dhe tani janë të mbrojtur nga programi DACA.

Daiana e kaloi fëmijërinë në Waterbury të shtetit Connecticut dhe e kuptoi që e vogël se nuk ishte si të gjithë shoqet dhe shokët e saj në shkollë.


“Kisha shumë ankth e si mund të mos kisha? Isha një fëmijë që rritesha me vetëdijen që disa njerëz nuk më donin këtu, disa njerëz nuk mendonin se më takonte të isha këtu, por kjo është shtëpia e vetme që kam njohur ndonjëherë. Unë gjithmonë jam ndjerë se ky është vendi që më takon.”

Daiana u përball edhe me një sfidë tjetër që nuk e kishte parashikuar. Ajo nuk ka shtetësinë shqiptare, apo greke, kështuqë ajo është edhe një nga 200 mijë vetët në Shtetet e Bashkuara që janë pa asnjë shtetësi.

“Kurrë nuk kam vizituar vendin tim, Shqipërinë. Përveç kësaj as prindërit e mi nuk kanë mundur të shkojnë. Ndjej një dëshirë të madhe për të shkuar”, thotë ajo.

Në vitin 2012 Presidenti i atëhershëm demokrat, Barack Obama nxorri urdhrin ekzekutiv për mbrojtjen e të rinjve si Daiana, e cila aplikoi për këtë status.

“Më në fund fillova të ndjehesha si një adoleshente normale, sepse isha 15-16 vjeç në atë kohë dhe fillova të ndihesha si bashkëmoshatarët e mi. Ndjeva se mund të bëja të njëjtat gjëra dhe ndjesia që pata ishte se nuk kisha nevojë më të jetoja në këtë frikë, se mund të vazhdoja jetën time normalisht”, thotë ajo.

Por urdhri ekzekutiv i para 10 viteve nuk është një garanci e përhershme, siç e vërtetoi vendimi i një gjykatësi në Teksas në verë të këtij viti, i cili arriti në përfundimin se programi DACA ishte i paligjshëm. Megjithëse vendimi i tij ndalonte aplikime të reja dhe nuk prekte ata që e gëzonin këtë status, ishte një kujtesë për Daianën dhe të tjerë si ajo, për brishtësinë e situatës së tyre.


“E thënë thjesht unë nuk ndjehem kurrë e sigurt. Ky vend është vendi ku jam rritur, është i vetmi vend që njoh, që kam njohur gjatë gjithë jetës sime. Po, unë jam shqiptare, flas shqip në shtëpi, por ndihem amerikane. Kam jetuar këtu, kam shkuar në shkollë këtu, flas anglisht me bashkëmoshatarët e mi”, thotë ajo.

Olsa Alikaj-Cano, një avokate imigracioni që ka zyrën e vet ligjore në Hjuston të Teksasit, thotë për Zërin e Amerikës, se një nga problemet kryesore është se DACA mund të hiqet në çdo kohë, duke përmendur si shembull përpjekjet e administratës së ish-presidentit Trump për ta shfuqizuar programin.

“Pas tre vitesh nëse vjen një President tjetër, mund ta heqë DACA-n si program dhe të gjithë studentët, apo ata që punojnë këtu, doktorët, shkencëtarët, çdo njeri që është këtu me DACA do të jetë në të njëjtin status që kishte para se të kishte programin DACA”, thotë ajo.

Avokatja Alikaj-Cano që përballet shpesh në punën e saj me aplikantë dhe përfitues të DACA-s, thotë se nuk mund të dënohen fëmijët për veprimet e prindërve.

“Ata kanë ardhur në Amerikë në moshë të vogël, shumica pa dijeninë e tyre, disa siç thashë pa qenë as një javë dhe nuk kanë pasur asnjë të drejtë të zgjidhnin mënyrën për të ardhur në Amerikë”.

Megjithëse nevoja për rrugë drejt shtetësisë për këtë grup është një nga pikat e rralla të imigracionit, ku në përgjithësi demokratët dhe republikanët janë dakord, statusi i tyre shpesh mbetet peng i luftës së ashpër politike për imigracionin në përgjithësi mes demokratëve dhe republikanëve.

Zonja Alikaj-Cano, që është edhe Nënkryetare e Shoqates Amerikane te Avokateve te Emigracionit, për Rajonin e Teksasit, thotë se këto mosmarrëveshje duhet të lihen mënjanë për këtë grup.

“Kanë 10 vjet që presin. Kanë të drejtë të kërkojnë një zgjidhje të përhershme. Të gjithë janë dakord që këto janë grupe që e meritojnë dhe të dyja palët, të dyja partitë duket sikur janë dakord”.

Përpjekja e fundit e demokratëve këtë muaj për ta përfshirë statusin e ëndërrimtarëve në një paketë prej 3.5 trilionë dollarësh për programe sociale dhe të klimës, që shmangte bllokimet e republikanëve, dështoi kur këshilltarja e pavarur e Senatit, e cila intepreton procedurat parlamentare, tha se çështja e imigracionit nuk mund të ishte pjesë e kësaj pakete.

Daiana thotë se mosveprimi është një problem me të cilin ajo është përballur për të 21 vitet e jetës së saj.

“Unë nuk dua që njerëzit ta konsiderojnë këtë si çështje politike. Unë nuk jam një temë politike për t’u diskutuar. Unë jam person, jam njeri, kjo është çështje e të drejtave të njeriut”.

Dhe ajo nxit ata që janë kundër ta shohin këtë çështje pikërisht nga prizmi njerëzor.


“Çfarë do të bënit për fëmijën tuaj, çfarë do të bënit? Do të shkonit në fund të botës për fëmijën tuaj nëse do të ishit prind, do të donit t’i jepnit gjithçka. Kjo është pikërisht ajo që prindërit e mi bënë për mua”.

Ajo u atribuon prindërve dhe optimizmit të saj edhe dëshirën për të ecur përpara. Daiana është në vitin e fundit në Universitetin e Harvardit ku studion për shkenca politike.

“Gjatë gjithë jetës sime kam qenë e motivuar, doja të çlirohesha dhe mendova se shkolla do ta bënte këtë për mua, arsimi, është një gjë shumë shqiptare, sepse prindërit shqiptarë natyrisht janë shumë të fokusuar tek shkollimi”.

Ajo thotë se megjithëse statusi i saj mund ta ketë penguar për shumë gjëra, ajo e sheh si një nxitje për të bërë zgjedhje të caktuara.

“Në të ardhmen do të doja të studioja për drejtësi dhe të bëhesha avokate, avokate imigracioni që të mund të ndihmoj njerëzit që janë në situatën time. Thjesht dua t’ia shpërblej kujtdo që më ka ndihmuar.” /VOA/

Moderatoja rrëfen historinë e çuditshme: “Më ka ngacmuar një lesbike’,më ndoqi në tualet dhe…

Prezantuesja e “Glamour Zone”, Ester Bylyku gjatë emisionit rrëfeu një histori sesi një vajzë lesbike e ka ngacmuar teksa ndodhej në një bar. Ajo e tregoi këtë histori duke pasur të ftuar Dajana Shabanin e cila e hapi temën duke thënë se femrat, e huaja sidomos, e kanë ngacmuar gjithmonë.

“Kur kam qenë në një bar po më shihte një vajzë, por nuk mendova gjë, se besoj, s’më shkonte mendja. Isha me dy shok dhe njëri më tha po të ngacmon, mendova jo, po gjithsesi ju afrova pak më shumë atij shokut , që të mendonte se e kisha të dashur. Më pas shkoj në tualet dhe kjo më ndjek në tualet, por unë nuk e shikoj. Unë hap derën dhe ajo ishte më e gjatë se unë dhe më kishte bllokuar daljen. Gjaku mua në fund të këmbëve,- rrëfeu Ester.


Rrugë të mbarë bir… të njëjtën na thanë dhe prindërit tanë/ Asgjë nuk ka ndryshuar!

Nga Bledar Tyxhari

Ne fund te Nentorit 1995, ne nje dite te zymte dhe te vrenjtur mbaj mend qe me prinderit, motren dhe nje grup shokesh morrem rrugen per ne Rinas. Me zemer te thyer per largimin por me deshiren per tu perballur me te panjohuren, do te fluturoja per ne Malajzi per te vazhduar studimet. Si tani mbaj mend fjalet e fundit te prinderve dhe rendesine e madhe per telefonaten e konfirmimit kur te arrija aty, mbaj mend shoket qe nga gardhi me tela jashte aeroportit me pershendesnin me dore ne momentet kur une po ngjitja shkallet e avionit.


Mbaj mend rrugen e gjate, peripecite deri sa arrita, veshtiresite e para deri sa u stabilizova, lotet kur merrja letrat nga prinderit, e dashura, motra dhe shoket, netet kur me mbyste malli dhe dilja tek fusha e futbollit duke menduar te gjithe njerezit e zemres me radhe. Ehhhh…. kurbeti ngelet kurbet sado mire qe te jesh.

Me pas ne gusht 98 mu bashkua dhe pjesa tjeter e zemres sime dhe krijuam shume heret folene tone modeste. Te dyve na dukej sikur bashke e perballonim me mire mallin, hallet, studimet dhe vertet qe edhe pse ndonje here e perplasnim ndonje tigan a tenxhere ose therrisnim pak, inati kalonte sakaq dhe ne prape ishim dy te dashuruarit qe nuk rrinim dot larg njeri tjetrit. Cdo gje gelltitej dhe jeta vazhdonte po aq e bukur. Ne qanim, qeshnim, malloseshim, shetisnim, zbaviteshim, mesonim per tu bere me te mire … por gjithmone si ne Kurbet.

Keshtu kaluan disa vite dhe kur u afrua fundi i shkolles, mes dilemave per te ndenjur apo per tu rikthyer zgjodhem kete te dyten. Me pozitivitetin rinor vume ne peshe shume gjera dhe fitoi dashuria per vendin, dashuria per prinderit, malli dhe mendimi qe foleja jone do te ishte me e bukur dhe me e forte ne vendin tone i cili do te behej Europe shume shpejt. Na vinte per te qeshur me miqte shqiptare qe here pas here perzjenin anglishten me shqipen dhe shpresonim se dhe “zogjte” tane te vegjel do te flisnin shqip njesoj si ne, gjithe jeten e tyre. Shpresonim qe foleja jone do te ishte e bukur dhe e madhe, jeta do te kishte kuptim prane njerezve te dashur dhe sigurisht qe “zogjte” tane te vegjel nuk do te trembeshin nga “zogjte” grabitqare qe vjedhin cdo gje. Shpresonim qe jeta jone do te ishte e bukur sepse nje periudhe tranzicioni nuk mund te zgjase me shume se 10 apo 15 vjet. Keshtu qe ne Nentor 2002 filluam endrren shqiptare…. !!!


Dalengadale filluam te kuptonim qe kjo enderr qe kishim nuk dukej se do behej ndonje here realitet. Me kalimin e viteve kishte ndonje moment te bukur por perseri sa here zgjoheshim na trembte fakti qe enderra jo vetem nuk perfundonte, jo vetem qe nuk behej me e bukur por vetem perkeqesohej. Nuk e humbem shpresen, kemi luftuar pa fund, kemi punuar, kemi paguar taksa, jemi munduar ti edukojme femijet sa me mire, kemi sakrifikuar, kemi votuar, nuk e kemi shitur voten por perseri me perjashtim te vetem disa periudhave deri diku te bukura, vjen nje moment qe enderra te kthehet ne makth.

Ja ku jemi perseri sot pas 20 vjetesh, me te rritur pjekur apo plakur. Shtator 2021 dhe perseri ne Rinas…!!! Zemra po na cahet nga dhimbja. Sot eshte radha qe pas 30 vjetesh periudhe tranzicioni te percjellim femijen larg sepse kjo foleja jone nuk ja jep dot ende mundesite qe i takojne dhe per te cilat kemi sakrifikuar endrren tone. Ne ndihemi fajtore qe keta qe kemi mbi koke jane keta qe jane dhe qe vazhdojne te na shkelin, vjedhin, grabisin, te mos na degjojne… dhe me e keqja te tallen me ne! Por te pakten jemi te lumtur qe djalit po i jepet mundesia te behet dikush dhe ta rregulloje jeten diku tjeter.

Fluturo o BIR! Rriti krahet dhe fluturo sa me lart e sa me larg ne folene tende te re! Ne sigurisht qe do na dhembe zemra por te siguroj qe do sherohemi duke ditur qe ti je mire. Nese ndonje dite do vendosesh te kthehesh prape, sigurohu qe te mos besh gabimin tone dhe ti lesh enderrat tende ne dore te te tjereve. Motren, Mamin dhe Mua do na kesh gjithmone prane zemra ime. Zvarre do te hiqemi qe ti te behesh dikush dhe te jesh mire.

Vetem nje keshille bab, nese vendos te kthehesh dikur, perpiqu te mendosh me zemer dhe mos u bej kurre si keta qe kemi mbi koke. Gjumi nuk behet rehat kur fle mbi dyshek me lek o BIR, por kur njerezit qe ke perreth te duan…!!! Keta qe kemi mbi koke, akoma vazhdojne mbushin dyshekun.

Gazetarja: “O emigrantë, nëse nuk ju pëlqen Shqipëria, mos u ktheni më…”

Nga Erjona Rusi


Ndersa avioni i afrohej Rinasit, degjoj nje shqiptare nga keto qe jeton ne Angli:

Sa qytet i shemtuar eshte (referuar Tiranes). Nje pyetje kam per ju qe vini çdo vere: Kur sju pelqen, pse ktheheni more? Na lini rehat neve qe jetojme ketu ne kete “shemtine” tone.

Se nuk e di per ju, por une nuk i nderroj me asnje vend te botes rrugicat e Shkodres, qetesine e Shirokes, reren e Velipojes, magjepsjen e Valbones, lartesine e kanioneve te Osumit, mengjesin e Livadhit, ngjyrat e Dhermiut, gurgullimen e lumit te Shales, aventuren e Thethit, freskine e Dajtit, rrugicat e Liqenit, shetitjen e pedonales, bardhesine e Voskopojes, madje madje as ate kafenene e perhershme qe me eshte bere si shtepi e takoj njerezit me te dashur.

Se ngado qe shkoj, edhe pse mahnitem, prap mezi pres te kthehem te ajo kafene e tek gjithçka qe eshte e imja po aq sa e juaja.

Të gjithë ëndërrojnë të biem në dashuri dhe të martohemi /Njihuni me qytetin misterioz ku jetojnë vetëm femra

Shtëpitë janë pikturuar jargavan, rozë dhe portokalli, pemët janë të lëmuara me kujdes dhe të lidhura me shirita, dhe aroma e livandos së freskët noton në fllad. Çdo gjë në Noiva do Cordeiro, e vendosur thellë në kodrat e Brazilit juglindor, ka një prekje të veçantë femërore. Dhe nuk është çudi: qyteti rural, i cili shtrihet 300 kilometra në veri të Rio de Janeiro, është i populluar – dhe qeverisur – pothuajse tërësisht nga 600 gra – 300 prej të cilave janë në moshë pune dhe kanë të drejtë.

Të ndarë në mënyrë misterioze nga bota e jashtme për më shumë se një shekull, ata janë të njohur për bukurinë e tyre – por edhe për refuzimin e tyre kokëfortë për të jetuar në botën e burrave. Noiva do Cordeiro, u themelua në vitin 1891 nga Maria Senorina de Lima, e cila u dëbua më pas nga fshati për tradhti bashkëshortore. Burrat mund t’i vizitojnë gratë e tyre në Noiva do Cordeira vetëm gjatë fundjavave, ashtu si djemtë që kanë mbushur 18-vjeç. Ky vend i pazakontë ka faqet e veta në rrjetet sociale ku shfaqen herë pas here reklama për burra. Përndryshe, vajzat thjesht nuk mund të krijojnë një familje normale. Të gjithë anëtarët e gjinisë më të fortë me të cilët komunikojnë janë të afërmit e tyre.
Çuditërisht, shumë burra iu përgjigjën ftesës për të vizituar qytetin e vetëm në botë ku ka vende vetëm për gra.


Burimi :Daily Mail Përktheu dhe përshtati Korça Blog


Të gjithë ëndërrojnë të biem në dashuri dhe të martohemi /Njihuni me qytetin misterioz ku jetojnë vetëm femra

Shtëpitë janë pikturuar jargavan, rozë dhe portokalli, pemët janë të lëmuara me kujdes dhe të lidhura me shirita, dhe aroma e livandos së freskët noton në fllad. Çdo gjë në Noiva do Cordeiro, e vendosur thellë në kodrat e Brazilit juglindor, ka një prekje të veçantë femërore. Dhe nuk është çudi: qyteti rural, i cili shtrihet 300 kilometra në veri të Rio de Janeiro, është i populluar – dhe qeverisur – pothuajse tërësisht nga 600 gra – 300 prej të cilave janë në moshë pune.

Të ndarë në mënyrë misterioze nga bota e jashtme për më shumë se një shekull, ata janë të njohur për bukurinë e tyre – por edhe për refuzimin e tyre kokëfortë për të jetuar në botën e burrave. Noiva do Cordeiro, u themelua në vitin 1891 nga Maria Senorina de Lima, e cila u dëbua më pas nga fshati për tradhti bashkëshortore. Burrat mund t’i vizitojnë gratë e tyre në Noiva do Cordeira vetëm gjatë fundjavave, ashtu si djemtë që kanë mbushur 18-vjeç. Ky vend i pazakontë ka faqet e veta në rrjetet sociale ku shfaqen herë pas here reklama për burra. Përndryshe, vajzat thjesht nuk mund të krijojnë një familje normale. Të gjithë anëtarët e gjinisë më të fortë me të cilët komunikojnë janë të afërmit e tyre.
Çuditërisht, shumë burra iu përgjigjën ftesës për të vizituar qytetin e vetëm në botë ku ka vende vetëm për gra.


Burimi :Daily Mail Përktheu dhe përshtati Korça Blog


Çfarë pritet të ndodhë? / Ja 20 profesionet që do të marrin hov në 10 vitet e ardhshme

Peizazhi i punësimit është vazhdimisht në lëvizje. Ndërkohë që punët në bujqësi luajtën një rol të rëndësishëm gjatë shekullit të 19-të, një pjesë e madhe e vendeve të punës ditët e sotme në SHBA, gjenden në fushat e administrimit, shitjeve dhe transportit.

Si pritet të ndryshojë Tregu i Punës në dekadën e ardhshme?


Byroja Amerikane e Statistikave të Punës (BLS) parashikon që nga viti 2020-2030, do të krijohen 11.9 milionë vende të reja pune – një norme e përgjithshme rritje prej 7.7%. Sidoqoftë, disa vende pune do të pësojnë një rritje që e tejkalon ketë mesatare.

Më poshtë do të gjeni vendet e punës që po pësojnë rritjen më të shpejtë dhe ato që pritet të pësojnë uljen më të shpejtë, si dhe sa paguhen secila prej tyre.

20 profesionet që po pësojnë rritjen më të shpejtë. Ky studim nuk përfshiu karrierat që u ndikuan nga mbylljet e pandemisë pasi përfundimet nuk do të reflektonin rezultatet afatgjata.Teknikët e turbinave të erës pritet të pësojnë rritjen më të shpejtë, të ndjekur nga instaluesit e paneleve diellore. Kjo rritje vjen si rezultat i kërkesës së lartë për energji të rinovueshme si dhe ndërgjegjësimit mjedisor. Sidoqoftë, këto profesione janë relativisht të pakta ndaj të dy këto karriera do të rezultojnë në vetëm rreth 11,000 vende të reja pune.

9 nga 20 profesionet që do të pësojnë rritjen më të madhe ndodhen në fushën e shëndetësisë. Arsyet përfshijnë faktin që brezi i njohur si baby-boomer apo ata që kanë lindur nga viti 1946-1964, do të vazhdojnë të plaken dhe sëmundjet kronike janë gjithmonë në rritje. Ndihmësit e shtëpive apo kujdestarët personal, të cilët ndihmojnë me detyrat e përditshme dhe ato rutinore të lidhura me shëndetin, që përfshijnë kujdesin higjenik dhe ushqyerjen, do të prodhojnë mbi 1 milionë vende pune të reja në dekadën e ardhshme. Kjo do të përbëjë më shumë se 10% të të gjithë vendeve të reja të punës që do të krijohen në këtë periudhë (nga 2020-2030).


Fatkeqësisht, këto profesione janë edhe ata që paguhen më pak në këtë listë.

Profesionet kompjuterike dhe ato të lidhura me matematikën pritet të kenë një rritje të madhe. BLS parashikon një rritje në kërkesë për profesionet e sigurisë së IT apo edhe programuesit e software-ve, dhe një ndikim të rëndësishëm do të ketë rritja e interesit të njerëzve për të punuar nga shtëpia dhe si dhe rritja e vazhdueshme në kërkesën e mbrojtjes nga sulmet kibernetike.

20 profesionet që pritet të pësojnë rënien më të madhe

Ndryshimet strukturore në ekonomi do të ndikojnë në uljen e kërkesës për profesione të caktuara. Këto janë 20 karrierat që pritet të pësojnë uljen më të shpejtë gjatë dekadës së ardhshme. 8 nga 20 profesionet e mëposhtëm janë punë zyre apo suport administrativ. Kjo ulje mund të bëhet shkak për shqetësim real, pasi për momentin kjo kategori përbën rreth 13% të të gjithë punësimit në SHBA – që është edhe kategoria më e madhe. Profesionet e përfshira në prodhimin e mallrave dhe shërbimeve, si dhe shitjet gjithashtu po pësojnë ulje.

Në të gjitha rastet, arsyeja kryesore mendohet të jetë automatizimi – apo robotizimi. Për shembull, programet e software-it që e konvertojnë automatikisht zërin në tekst, do t’i ulin në mënyrë drastike profesionet e daktilografistëve.Ndërkohë që punët që normalisht pësojnë ulje janë ato që marrin paga relativisht të ulta, gjendet 1 rast i veçantë.


Operatorët e reaktorëve nuklearë që normalisht marrin një pagë që i tejkalon $100,000 dollarë në vit, do të pësojnë një ulje të thellë prej -33%. Arsyeja është sepse që nga vitit 1990, nuk është hapur asnjë central i ri nuklear dhe fakti që energjia nukleare po përballet me një konkurrencë të fortë nga burimet e energjisë së rinovueshme.

Profesionet që po pësojnë rritjen më të shpejtë

Profesioni Paga mesatare në vitin 2020

Teknikët e turbinave të erës $56,230

Praktikuesit e Infermierisë $111,680

Instaluesit e Paneleve Solare $46,470

Ekspertët e Statisikës $92,270

Asistentët e fizioterapisë $59,770

Analistët e sigurisë së informacionit $103,590

Kujdestarët personal të shëndetit $27,080

Manaxherët e shërbimeve mjekësore dhe shëndetësore $104,280

Shkencëtarët e të dhënave dhe profesione të tjera të shkencave matematikore $98,230

Asistent doktor $115,390

Epidemiolog $74,560

Ekspert Logjistik $76,270

Patologë të gjuhës së folur $80,480

Trajner kafshësh $31,520

Programues $57,740

Këshilltar gjenetik $85,700

Profesionet që pritet të pësojnë rënien më të madhe

Profesioni Paga mesatare në vitin 2020

Procesues fjalësh dhe daktilograf $41,050


Punëtorët e parkingut $42,070

Operatorët e centralëve nuklearë $104,040

Punonjësit e makinerive prerëse $31,630

Operatorët Telefonik $37,710

Ndreqësit e orëve $45,290

Agjentët e shitjes shtëpi-më-shtëpi dhe shitësit ambulant $29,730

Operatorët e komutatorëve $31,430

Arkivistët e të dhënave $34,440

Operatorët e makinerive të këpucëve $30,630

Sekretarët ligjorë dhe asistentët administrative $48,980

Dizajner lulesh $29,140

Sekretarët ekzekturiv dhe asistentët ekzekutiv $63,110

Instaluesit e ËI-FI dhe mobile $35,120

Telemarketing $27,920

Punonjësit e sporteleve $35,590