Kishin një fëmijë bashkë/ Ky është autori që i morri jetën 27-vjeçares, ne sy te dy femijeve (Foto)

Mediat në SHBA kanë publikuar pamjet e vrasësit të 27-vjeçares shqiptare, Joana Peca. Mësohet se autori i krimit të rëndë është 38-vjeçari I quajtur Benjamin Robert Williams aka Bambi, babai i fëmijës së saj dhe në momentin e ngjarjes prezent ka qenë edhe fëmija i mitur i tyre që ka parë të gjithë skenën. Joaca Peca nga Libohova u ekzekutua me disa plumba në fytyrë nga Benjamin Robert Williams, 38 vjeç. Ajo u qëllua në afërsi të kopshtit memorial “Woodlawn” në Shën Petersburg në kohën kur ishte e shoqëruar nga dy fëmijët e saj të mitur. Vrasësi është identifikuar nga kamerat e sigurisë, ndërsa u shpalll në kërkim nga policia e Floridas. Sipas hetuesve, Williams dhe Peca kishin një fëmijë së bashku të cilin 27-vjeçarja e mbante në dorë kur ai e ka qëlluar atë në fytyrë disa herë me armë zjarri. Ngjarja e rëndë ka ndodhur ditën e djeshme, ku gruaja e pajetë u gjet nga policia brenda makinës së saj.


Benjamin Robert Williams aka Bambi

(VIDEO) Del traileri i sezonit të fundit të La Casa de Papel

“Netflix” ka publikuar trailerin e shumëpritur të serialit më të suksesshëm të vitit të kaluar “La Casa de Papel” ose i njohur ndryshe si “Money Heist”. Traileri edhe pse i shkurtër ka plot skena aksion që nuk duhen humbur dhe nis me një monolog të Tokyos, që rikujton vdekjen e dhimbshme të Nairobit dhe tregon Profesorin që kapet nga inspektorja Alicia Sierra.”Ajo që filloi si një grabitje do të përfundojë në luftë”, me këtë titull, Netflix përgatit shikuesit për t’u bërë gati për ciklin e pestë dhe të fundit të serialit të suksesshëm spanjoll. Sipas një njoftimi zyrtar sezoni i ri do të ndahet në dy pjesë .

Në këtë seri episodesh, banda përballet me një nga momentet e saj më të errëta pasi humbi një anëtar. Profesori është arrestuar nga inspektori Sierra dhe, për herë të parë, nuk ka plan shpëtimi. Megjithatë, ky nuk është problemi i vetëm me të cilin banda legjendare duhet të përballet. Në rimorkio, Tokio (Úrsula Corberó) përshkruan 100 orët që kanë kaluar të mbyllur në Bankën e Spanjës. “Është sikur të kenë kaluar njëqind vjet,” thotë ajo. Në të njëjtën kohë, profesori zbulon se Kolonel Tamayo po mbledh një ushtri për të pushtuar Bankën e Spanjës dhe për t’i dhënë fund historisë. Seriali përfundon me pjesën e dytë më 3 dhjetor .


Sopranoja Korçare/‘Zare moj dil ke fiku po të pret ashiku moj Zare, sa e bukur je’ (VIDEO)

Sopranoja Korçare me zërin meliodioz, Tefta Tashko-Koço vite më parë i kishte dhënë zë këngës “Zare trëndafile”, e cila mbetet një vlerë në muzikën shqiptare.

Teksti me plotë elegancë gërshetuar me fuqinë e Tashko-Koços në interpretim, bën që edhe shumë kohë më pas, kjo këngë të dëgjohet.

“Zare trëndafile”


Ankth në Turqi/ Turistët dhe banorët lënë gjithçka pas, marrin skafet dhe largohen nga zjarret (VIDEO)

Flakët kanë pushtuar provincat e Turqisë duke shkaktuar panik tek banorët dhe tek pushuesit e huaj. Në pamje duket momenti teksa disa persona largohen nga Bodrumi me anë të skafeve për shkak se zjarret kanë pushtuar të gjithë vendin. Videoja e postuar nga The Guardian, tregon banorë të shumtë që hipin në skaf dhe largohen nga vendi, duke lënë pas çdo gjë.Ministri i Bujqësisë dhe Pyjeve Bekir Pakdemirli tha se 119 nga 125 vatrat e zjarrit që kanë shpërthyer në 32 provinca që prej 28 korrikut janë shuar ose janë marrë në kontroll, por 7 vatra të tjera vijojnë të djegin ende. Deri më tani raportohen për 8 të vdekur, ndërsa hotelet kanë mbyllur dyert dhe turistët e banorët janë evakuuar nga Bodrumi dhe Marmaris me varka private duke arritur të shpëtojnë nga flakët.


Hot / “I çmende grekët…”, Moderatorja shqiptare ngre temperaturat ne Mykonos (FOTO)

Moderatorja Alesia Bami prej disa ditë po shijon pushimet në Greqi, në vendin luksoz, Mykonos. Alesia ka publikuar një fotografi në “Instagram” ku shfaqet me rroba banje blu, që i theksojnë mjaft bukur format trupore bombastike dhe mban veshur një palë shapka dhe një kapele në kokë. E si gjithmonë kanë “shpërthyer” komplimentet për Bamin! “

I çmende grekët andej me bukurinë tënde”, është një ndër komentet e fansave.


Mediat nga Spanja e bëjnë fakt ,Ronaldo është mes PSG-së dhe Real Madrid…duke i bërë dalje Juves

Gazeta spanjolle, Diario AS raporton se Cristiano Ronaldo ende dëshiron të largohet nga Juventusi, duke shikuar nga Paris Saint-Germain dhe Real Madridi i Carlo Ancelottit. Ky është sezoni i fundit te Zonjën e Vjetër në bazë të kontratës dhe nënpresidenti Pavel Nedved siguroi që ai do të qëndrojë për 2021-22. Sidoqoftë, gazetat italiane, franceze dhe spanjolle vazhdojnë të thonë se Ronaldo beson se koha e tij në Torino ka mbaruar dhe ai po kërkon një largim. Me Manchester Unitedin të përjashtuar nga lista, Paris Saint-Germain ishte përmendur si opsioni më i mundshëm. Do të ishte vetëm nëse ata e shisnin Kylian Mbapen te Real Madridi, por Diario AS do të dilte me një teori alternative.

Nëse Real Madridi nuk mund ta përballojë Mbappen, atëherë ata do ta shohin Ronaldon si një emër të madh alternativ për të rritur vijën e tyre të frontit. CR7 nuk do të ishte kthyer në Merengues, por situata ka ndryshuar me kthimin e trajnerit Carlo Ancelotti, i cili ka një raport të fortë me sulmuesin 36-vjeçar.


“E bukura Shqipëri”/ Dua Lipa “fjalë zemre” për vendin e saj…

Dua Lipa po shijon disa ditë pushime në jug dhe nuk ka ngurruar që t’i promovojë bukuritë natyrore të vendin tonë në llogarinë e saj në Instagram. Këngëtarja shqiptare me famë botërore ka publikuar sërish disa foto dhe video nga Saranda. Bashkë me pamjet ajo shkruan “Beautiful Albania”. Në postim nuk kanë munguar as komente nga ndjekës të këngëtares që thonë se do ta vendosin tashmë Shqipërinë në listën e destinacioneve për pushime.


Vetem shumë pak kilometra e ndajnë nga Saranda, një gji i zbuluar sëfundmi, me rërë të bardhë dhe ujin e kristaltë që të sjell në mëndje parajsën mbi tokë, Maldive.Tashmë destinacion i shumë kërkuar nga shqiptarë dhe jo vetëm, “magjia” Kep Merli la pa fjale dhe ish-presidentin francez Nicola Sarcozy së bashku me gruan e tij Carla Bruni.

Vendi që Dua Lipa nuk do donte të ikte kurrë.Të paktën kështu shprehet pop stari shqiptar në një postim në Instagram.

Pushimet verore të Duas për te cilat foli dhe prestigjozja Daily Mail duket se do të qendrojnë gjatë në memorien e saj, familjes dhe personave të tjerë që e shoqërojnë, te cilët po ashtu ndihen të ekzaltuar nga bukuritë që ka vendi jonë.

Këngëtarja ndodhet prej disa ditësh në Shqipëri me familjen dhe partnerin , Anwar Hadid. Pas inspektimit të kopshtit që po ndërtohet me financimin e saj, Dua udhëtoi drejt jugut. Gjatë këtyre ditëve, autorja e hitit “Levitating” ka ndarë foto me 69 milionë ndjekësit e saj duke promovuar bukuritë natyrore shqiptare.


Sherr mes të rinjve/ Plagoset me thikë 15-vjeçari ,autori ikën me vrap

Një 15-vjeçar është plagosur mbrëmjen e sotme, rreth orës 20:45, në bulevardin “Zhan D’ark”. Mësohet se i mitur është qëlluar me thikë nga një person i paidentifikuar.

Tiranë/Informacion paraprak

Rreth orës 20:45, në bulevardin “Zhan D’ark” dyshohet se gjatë një konflikti të çastit, një shtetas ende i paidentifikuar ka goditur me një mjet prerës (thikë) shtetasin e mitur me iniciale J. K., rreth 15 vjeç, i cili ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekut. Menjeherë në vendngjarje kanë shkuar sherbimet e Policisë dhe kanë bërë rrethimin e zonës dhe po vijojnë kontrollin e saj me qëllim identifikimin dhe kapjen e autorit. Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.


Sherr mes të rinjve/ Plagoset me thikë 15-vjeçari

SHBA shpall vendimin/ Heq vizat amerikane për këtë shtet të Ballkanit

Antony Blinken ,Sekretari Amerikan i Shtetit,përmes llogarisë së tij të “twitter” ka dhënë lajmin e madh për heqjen e vizave për një shtet të Ballkanit që është vend anëtar i Bashkimit Europian. Bëhet fjalë pikërisht për Kroacinë, ku qytetarët e saj do të udhëtojnë pa viza drejt SHBA-ve.

“Sot kam nominuar Kroacinë për t’u bashkuar me Programin e Heqjes së Vizave. Ky hap drejt udhëtimit pa viza njeh përparimin e jashtëzakonshëm të Kroacisë për të përmbushur standardet rigoroze për vendet pjesëmarrëse. Ne mezi presim një marrëdhënie edhe më të fortë SHBA-Kroaci”-shkruan kryediplomati amerikan në një reagim të tijin.


Variani Delta hyn edhe në Gjirokastër/ E sjell studentja e kthyer nga Greqia

Një 23-vjeçare nga Gjirokastra është konfirmuar me variantin Delta të covid. E reja kishte shkuar për pushime në Greqi, ku pas kthimit në Gjirokastër ka shfaqur simptoma të lehta të covid. Pasi ka kryer testin, ajo ka rezultuar me variantin Delta . Burime nga shërbimi epidemiologjik bëjnë me dije se e reja nuk ishte e vaksinuar pasi ndodhej me studime në Norvegji. Mësohet se familjarët e saj të cilët i kishin kryer të dyja dozat e vaksinës kanë rezultuar negativ. E reja është në gjendje të mirë shëndetësore dhe po ndiqet nga specialistët.