Shitet në ankand me çmimin marramendës palltoja e Elvis Presley-t…

Një pallto vizon e punuar me porosi, e veshur nga Elvis Presley gjatë vitit të fundit të jetës së tij është shitur për më shumë se 100,000 £ në ankand. Veshja e famshme u ble për 128,000 £ nga një koleksionist amerikan kur doli në ankand në Henry Aldridge & Son në Devizes, Wiltshire. Çmimi i jashtëzakonshëm i shitjes është më shumë se dhjetë herë më shumë se sa fillimisht doli në shitje në korrik.

Mbreti i Rock ‘n’ Roll-it gërmoi dollapin e tij në Graceland dhe e zgjodhi atë për vëllain e të fejuarës së tij pak para se të vdiste në 1977.

Elvis ishte i lidhur në mënyrë romantike me 20-vjeçaren Ginger Alden dhe donte që vëllai i saj Mike Alden ta kishte pallton, sepse ai e donte atë.

Ai synonte gjithashtu ta punësonte si truproje të tij para se të vdiste papritur në moshën 42-vjeçare. Z. Alden e vlerësoi xhaketën, e cila është një metër e 20 cm e gjatë, për disa vite përpara se ta dhuronte atë në një lotari mbarëkombëtare. Xhaketa e gjatë 47 inç ka një jakë lëkure, shpatulla dhe xhepa, me tetë kopsa në pjesën e përparme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: