Provokon media e njohur helvete: “Ka shumë Zvicër në suksesin e kombëtares shqiptare…

Mos e besoni po deshët! Zvicra ka vite që kualifikohet rregullisht në finale Europiani apo Botërori edhe përmes këmbëve të shqiptarëve, që kanë zgjedhur të luajnë për të. Të tillë ka pasur dhe ka shumë, por mjafton të përmendim Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin, që tashmë kanë vendosur rekord ndeshjesh me kombëtaren helvete, për të kuptuar se si shqiptarë kemi qenë “pjesa e luanit” në të.

Megjithatë, tabloidi i njohur zviceran “Blick”, me shkrimin që i ka kushtuar suksesit të kombëtares kuqezi, kualifikimit në finalet e “Euro 2024”, kërkon të marrë merita, duke i parë si “zviceranë” lojtarë të tillë si Arlind Ajeti, Nedim Bajrami apo Berat Gjimshiti, vetëm për faktin se familjet e tyre jetojnë atje, kanë pasur eksperienca me skuadrat e futbollit në atë vend. Në fakt, ata janë shqiptarë me gjak dhe rrënjë, ndaj shkrimi i “Blick” më poshtë, me titullin “Ka shumë Zvicër në suksesin e kombëtares shqiptare”, duket jo pak provokues:

As një vit në detyrë dhe tashmë hero popullor. Një brazilian do ta udhëheqë Shqipërinë në finalet e Kampionatin Evropian të vitit 2024. Kur federate e prezantoi Sylvinho (49 vjeç) si trajnerin e ri të kombëtares në janar, vetëm karriera e tij si futbollist fliste qartë: Arsenal, Barcelona dhe Manchester City, me dy fitore të Champions League si referencë verbuese.

Po si trajner? Deri më tani, Sylvinho ka pasur vetëm një qëndrim të shkurtër katastrofik në stolin e Lyon dhe shtatë muaj në São Paulo me Corinthians. Megjithatë, braziliani pati një impakt të tillë në Shqipëri, sa liderit të bujshëm të Grupit E i mjaftonte vetëm një pikë për t’u kualifikuar në Evropianin e Gjermanisë, të premten në Moldavi dhe të hënën ndaj Ishujve Faroe.

Historia emocionale për ish-lojtarin e FCZ, Djimsiti

Askush nuk dyshonte më se ky hap përfundimtar do të bëhej. Pas debutimit në Kampionatin Evropian 2016, me duelin legjendar vëllazëror mes Granitit dhe Taulant Xhakës, Shqipëria do të marrë pjesë për herë të dytë në finalet e “Gjermania 2024”.

Shumë lojtarë në kombëtare vijnë si yje të Serie A: Kristian Asslani (21 vjeç, Inter) dhe Elseid Hysaj (29 vjeç, Lazio), ose kanë rrënjë në Zvicër, kanë luajtur dikur në Superligën helvete. Kualifikimi në Kampionatin Evropian të vitit të ardhshëm është veçanërisht emocionues për Berat Gjimshiti (30 vjeç) nga Cyrihu. Ish-lojtari i FCZ u përjashtua nga Kampionatit Evropian 2016 në sekondën e fundit.

Jo zyrtarisht thuhet për shkak të një intrige. Zyrtarisht, sepse trajneri i asaj kohe, Gianni De Biasi, nuk e konsideronte të gatshëm fizikisht pas një pauze të gjatë dëmtimi. Tashmë, ish-lojtari i kombëtares zvicerane U-21 është konsoliduar prej kohësh në Itali, tek Atalanta, është titullar i rregullt dhe i padiskutueshëm në kombëtare, madje kapiten i Sylvinhos.

Ish-ylli i GC, Bajrami, po lulëzon pas një ndryshimi të ritmit

Një banor i dytë i Cyrihut, Nedim Bajrami (24 vjeç) luan një rol po aq të spikatur. Ai e ndryshoi kombëtaren me zhurmë në vitin 2021. Për shkak se Bajrami pothuajse dribloi rrugën e tij në xhunglën e rregulloreve, madje kishte nevojë për dritën jeshile nga fusha sportive CAS, përpara debutimit me Shqipërinë.

Dhe tani? Bajrami kontrollon ofensivën me numrin 10 në shpinë dhe me 3 gola e një asist lojtari më produktiv në këto eliminatore për Shqipërinë, përkrah Jasir Asanit (28 vjeç) që luan në Korenë e Jugut.

Zvicerani tjetër: Arlind Ajeti (30 vjeç) nga Bazeli, i cili tashmë është aktiv në Rumani. Taulant Seferi (27 vjeç) ka luajtur për YB, Wohlen, Winterthur dhe Xamax, tani në Dubai. Kapiteni i kampionit zviceran të botës U-17, Frédéric Veseli (30 vjeç), ish-lojtar i Lugano dhe aktualisht në Turqi, nuk është përdorur në kualifikime deri më tani, por është gjithmonë në skuadër.

Ermir Lenjani (34 vjeç, ish-lojtar i St.Gallen, GC, Sion, aktualisht pa klub) dhe kapiteni i GC, Amir Abrashi (33 vjeç) janë gjithashtu kryesisht në orbitën e kombëtares kuqezi. Megjithatë, kjo dyshe ishte aty vetëm në fillim, nën drejtimin e Sylvinhos, dhe ndoshta do ta kenë të vështirë të luajnë në finalet e Kampionatit Evropian të vitit 2024”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: