FOTOT/ Dy pretendentet për të fituar Festivalin, luftë e ftohtë mes Elvana Gjatës dhe Arilena Arës në prova

 

Ç’ndodhi në prova me dy pretendentet për të fituar kupën, që do ta çojë njërën në Eurovizion.
Të dielën, Festivali i 58-të i Këngës në RTSH do të shpallë fituesin në skenën e Pallatit të Kongreseve në Tiranë, këngëtarin apo këngëtaren që do të përfaqësojë Shqipërinë në këtë edicion të Festivalit Europian.Ende pa filluar gara, nisën të përfliteshin dhe emrat e pretendentëve për ta fituar këtë garë, pikërisht Elvana Gjata dhe Arilena Ara.

Elvana Gjata vs Arilena Ara

Elvana Gjata konkurron në këtë garë me këngën “Me tana”, një projekt që e prezanton si kantautore me vargje e muzikë të krijuara nga ajo vetë. Ndërsa Arilena Ara me këngën “Shaj”, me muzikë të Darko Dimitrov e Lazar Cvetkovski dhe tekst të Lindon Berishës, i njëjti autor i hitit të saj “Nëntori”.

Arilena Ara

Direkt pas prezantimit të këngëve në “Youtube”, kënga e Elvana Gjatës arriti të marrë 3,073,043 shikime, ndërsa e Arilenës 559,917 shikime.

Klikimeve të këngëve nuk u kanë munguar komentet e shumta, që janë të mendimit se këtë herë Shqipëria nuk duhet të prezantohet me balada si ajo e ndjerë e Arilenës, pasi sipas komentuesve është koha që skenës së Eurovizionit t’i vihet flaka me një këngë ritmike si ajo e Elvana Gjatës.

Elvana Gjata

Dy pretendentet e përfolura më shumë për këtë fitore nuk kënduan në një natë, duke u prezantuar si dy rivalet nga skaje të ndryshme të llogores, pasi Elvanën e pamë natën e parë dhe Arilenën natën e dytë.

Dy pretendentet do të mund të takohen natën finale të festivalit, që do të mbahet të dielën dhe ku do të presim me kureshtje se cila apo cili do të jetë triumfatori.

Arilena Ara

Natyrshëm lind pyetja se cila është marrëdhënia mes dy artisteve jashtë skenës dhe a u takuan në prova Arilena dhe Elvana, siç bënë Fifi dhe Eneda Tarifa në “Këngën Magjike”?

Burime pranë Festivalit të RTSHsë kanë treguar se dy këngëtaret që menaxhohen nga Andy Gram dhe Popi Kola e kanë shmangur njëra-tjetrën në prova, duke i shpallur kështu luftë të ftohtë njëra-tjetrës.

Elvana Gjata

Ato nuk janë parë në asnjë moment të takohen qoftë edhe si kolege, gjë që flet shumë për marrëdhënien e tyre në paskuinta. Emri i Elvana Gjatës u prezantua nga moderatorja Alketa Vejsiu dhe regjisorja Vera Grabocka si surpriza e Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar për këtë edicion të 58-të.

Në listën zyrtare të konkurrentëve në garë, të cilët garojnë për të marrë pjesë në Eurovizion 2020, vëmendjen e tërhoqi pikërisht Elvana Gjata dhe rivalja e saj kryesore në këtë garë, Arilena Ara.

Arilena Ara

Të dyja ish-bashkëpunëtore të Flori Mumajesit, duket se nga shkolla e tij muzikore kanë nxjerrë armët për t’u përballur në këtë garë dhe për të rrëmbyer kupën, që fituesit do t’i japë mundësinë të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Europian 2020. Edhe pse në atë garë asgjë nuk është e sigurt, kjo do të jetë një goditje në shenjë me herë të parë për artistet.

Elvana konkurron për herë të parë në këtë kompeticion, edhe pse afrimin e parë me ekranin e RTSH-në e pati gjatë “Etheve të së premtes”, ku tërhoqi vëmendjen jo vetëm me zërin, por edhe numrat e saj imitues ndaj personazheve të famshme. Ndërsa Arilena ngjitet në atë skenë pas famës ndërkombëtare që mori me hitin “Nëntori”.

Arilena Ara

Gjithsesi, në këtë garë priten surpriza, pasi deri tani janë pëlqyer mjaft këngët e Albërie Hadërgjonajt, Kastro Zizos, Tiri Gjocit, Genës etj. Tashmë janë mbyllur dy netët e Festivalit të 58-të të Këngës në RTSH, ku kanë performuar live artistët e njohur të skenës shqiptare, por edhe të rinjtë që kanë dalë si produkt i talent shoe-ve të ndryshme u ngjitën në skenë për të përjetuar live emocionet e magjisë dhe spektaklit.

Elvana Gjata

Emocione lehtësisht të lexueshme edhe për Alketa Vejsiun, prezantuesen e festivalit, që siç ajo vetë e shprehu, ndonëse mbi 20 vite në skenë, emocionet këtë herë përpara publikut të madh në Pallatin e Kongreseve, por edhe mijëra ndjekësve përmes televizorit dhe platformave digjitale, ishin të një dimensioni tjetër. Veç performancave, surprizave të ndryshme që pati nata e parë dhe e dytë festivalit, pesë anëtarët e jurisë zyrtare që do të gjykojnë këngët dhe artistët e këtij kompeticioni muzikor u bënë publikë gjatë festivalit mbrëmë dhe sigurisht që ishin risi më vete.

Elvana Gjata

Për të parën herë ndodh që me një maxhorancë anëtarësh të huaj, si përfaqësues direkt të Eurovizionit, ata do t’i vlerësojnë vetë këngët dhe artistët që do të performojnë live përpara tyre përgjatë tri netëve, për të dhënë më pas verdiktin final, fituesin e edicionit të 58-të, që do të sigurojë biletën për në skenën e madhe të Eurosong për vitin 2020.

Elvana Gjata

Dimitris Kontopoulos, Christer Björkman dhe Felix Bergsson, si edhe dy anëtaret shqiptare të jurisë, etnomuzikologia Mira Minga dhe poetja Rita Petro, janë pjesë e jurisë që do të “vulosë” fituesin e këtij edicioni.

Edhe këtë vit, fituesi i Festivalit të Këngës do të përcaktohet me 100% vota të jurisë. Këtë vit janë 20 artistë që do të këndojnë përgjatë netëve të festivalit, ndërsa fituesi do të shpallet mbrëmjen finale, për të përfaqësuar më pas Shqipërinë në “Eurovision Song Contest 2020”, që organizohet në Roterdam.

Advertisement