Luiza Gega nuk bën dot mrekullinë në Budapest, e mbyll Botërorin në vendin e tetë…

Nuk ka mrekulli në Botërorin e Atletikës, por Luiza Gega mbetet krenari. Pavarësisht dëmtimit, Gega nuk stonoi në garën e 3000 m me pengesë, duke u renditur në vendin e tetë. Atletja kuqezi e mbylli garën e sajë me kohën 9 minuta, 10 sekonda, 27 të qindtat. Kjo është koha më e mirë sezonale e atletes shqiptare, duke humbur vendin e shtatë për vetëm 1 të mijtat më shumë se rivalja nga Uganda.

Gjatë finales, atletja kuqezi ishte përgjatë gjithë kohës mes rivaleve më të mira, ndërkohë që në mesin e garës humbi terren nga kreu.

Në fund arrin të rikuperojë disa pozicione, duke dalë e teta, ndonëse synonte vendin e shtatë. Në këtë botëror, për Shqipëria garoi edhe Franko Burraj, në garën e 200 metrave por pa mundur të avancojë më tej.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: