‘Ikëm në Gjermani me kamion’/ Djali i këngëtares shqiptare sot drejtor i kompanisë BMW…

Albin Hisku është djali i këngëtares së njohur, Alida Hisku. Ai sot është drejtor në kompaninë e madhe të BMW në Gjermani, por për të arritur deri këtu ka kaluar shumë peripeci. Për “ABC e Mëngjesit”, Albini ka zbuluar të gjithë historinë e jetës së tij, nga përfundimi i studimeve fillimisht për kanto, më pas te kalimi te ekonomia dhe deri te udhëtimi më i vështirë i jetës, që ishte ai me kamion drejt Gjermanisë në moshën 6-vjeçare.

“Karrierën time e kam nisur si këngëtar.

Që kur kam qene i vogël, e kam pasur muzikën afër meje. Dikur ia nisa me muzikën klasike dhe e kam pasur profesion për 12 vjet. Më pas ndërrova muzikën klasike dhe u futa në r&b dhe pop, por dikur nuk pata shumë sukses dhe ndërrova degën, e iu futa ekonomisë. Edhe aty ai hap ishte shumë, shumë i mirë. Edhe ai hap ishte shumë i suksesshëm.

Në muzikën klasike isha këngëtar i ri dhe studimet i kam bërë në muzikën klasike, isha tenor. Tani këndoj vetëm në gëzime familjare. Kam qene pjesë e albumit të mamasë, kam kënduar dhe kam shoqëruar dhe mamanë. Kemi dhënë disa koncerte atëherë në Itali dhe Shqipëri, por pastaj kur ndërrova degë dhe iu futa ekonomisë, edhe mu dha mundësia dhe te BMW, futa gjithë energjinë aty për të qene ai i suksesshëm sa jam sot e kësaj dite.

Unë te BMW e kam nisur si praktikant dhe diku pastaj mu dha mundësia të futesha në degën e shitjes aty, ku nisa si një shitës, më pas arrita të bëhesha shefi i shitësve, domethënë anglezët e quajnë drejtor. Unë përgjigjem për një rajon dhe aty jam i pozicionuar, kam dhe zyrën time. Prej andej, provoj t’i jap drejtim shitjes, veprimtarive të makinave, të gjitha çfarë ka BMW.

Edhe vetë e kam pyetur veten time, në qoftë se do të kisha qene në Shqipëri dhe nuk do të kishim ardhur këtej, çfarë do kisha bërë dhe çfarë do kisha arritur. Nuk mendoj se do kisha qene aq i suksesshëm, sa jam sot. Sepse vlerësimi i punës në Gjermani dhe forcat që fut në një drejtim dalin përherë të suksesshëm.

Edhe në Shqipëri si më është dukur mua aq herë sa kam qene aty, është akoma më i vështirë.

Unë kam ikur në Gjermani që kur kam qene 6 vjeç, kam ikur me një kamion konservash domatesh. Të gjitha gjërat nuk i mbaj mend se kam qene shumë i vogël, por janë disa fragmente që më kujtohen ditë për ditë dhe shumë mirë madje, sidomos nata kur ikën. Plani herën e parë ka qene që mamaja të ikte vetëm me vëllain tim, por kur erdhi momenti për t’u nis, unë u çova nga gjumi dhe i thash mamasë ku po ikën, kur mbaj mend shumë mirë, ajo filloi duke qarë dhe tha nuk do të lë vetëm në Shqipëri, do të marrë me vete dhe kështu më mori”, rrëfeu djali i këngëtares.

Përmbytet Korça, rrugët kthehen në lumenj(Video)

Moti i keq ka përfshirë disa qytete të vendit ditën e sotme. Pas reshjeve të dendura të shiut, rrugët e Korçës janë përmbytur nga uji. Rruga kryesore në bulevardin Gjergj Kastrioti, parku “Rinia”, por edhe rrugicat e qytetit janë nën pushtetin e ujit. Reshjet e shiut kanë zgjatur për dy orë, por për 30 minuta shiu ka qenë më intensiv shoqëruar herë pas here dhe me breshër.

Reshjet e shiut janë shoqëruar edhe me erë të fortë në juglindje, për pasojë disa fshatra mbetën pa energji elektrike, e në zona të tjera pati rrëzim të pemëve.

Modelja e njohur kthehet prezantuese në spektaklin e rëndësishëm në Shqipëri…

Fundviti na sjell gjithmonë edhe Festivalin e Këngës në RTSH. Almeda Abazi do të jetë prezantuesja e edicionit të 62-të të festivalit të RTSH-së. Sipas “Kryefjala” modelja shqiptare e cila prej vitesh jeton me familjen e saj në Turqi, do të rikthehet në vendlindjen e saj për evenimetin më të rëndësishëm së muzikës.

Por në prezantimin e spektaklit gjigand, ajo nuk do të jetë vetëm.

Të njëjtat burime, thonë se djali që do ta shoqërojë është gjithashtu moderator dhe bëhet fjalë për Xhani Shqerrën.

Historia ulëritëse e 33 vjeçarit nga Maliqi: “Marr borxh që të vij në Korçë për të kryer dializën, më ndihmoni të jetoj….

Një i ri nga Maliqi nuk ka mundësi të udhëtojë tre here në javë drejt Korçës për të kryej seancat e dializës për shkak të gjendjes së vështirë ekonomike. Desmir Seferi jeton në një banesë të rrënuar dhe ushqimet i merr me para borxh. Përmes Report tv, 33-vjeçari apelon për ndihmë, pasi nuk ka përballon dot koston e transportit. Desmir Seferi prej 11 vitesh është me dializë pasi veshkat nuk e kryejnë funksionin e filtrimit të gjakut. 33-vjeçari jeton në kushte të mjerueshme me vëllanë e kunatën në fshatin Podgorie të Maliqit.

Shtëpia është krejtësisht e rrënuar dhe rrezikon t’i zërë brenda. Trajtohet me një pension invaliditeti prej 20 mijë lek në muaj, shumë e pamjaftueshme për ushqime e ilaçe.

Me borxhe jetoj! Me borxh shkoj me furgon për të bërë dializën, me borxh e marr bukën. Pronari i furrës më ka thënë s’të jap më, nëse nuk paguan shumën që më detyrohesh”, tha ai. Për shkak të vështirësisë financiare, 33-vjecari ka ulur numrin e terapive. Ai nuk ka para për të udhëtuar tre herë në javë drejt Korçës për të kryer dializën. Shteti i jep 4 mijë lek në muaj për transportin, shumë kjo që nuk mjafton as për biletën e furgonit.

Duhet të shkoj tre here në javë në Korçë për të bërë dializën. Kushton 4 mijë lek bileta për një rrugë. Unë nuk kam para dhe nuk shkoj në të gjitha seancat. Kam qarë atje (tek qendra e dialzës) më kanë thënë shko në bashki. Edhe në bashki kam shkuar por s’më kanë ndihmuar”, u shpreh me tej

Faktin që Desmiri nuk është paraqitur për të bërë dializën tre herë në javë e ka pranuar dhe administratorja e Qendrës së Dializës, Fiodora Fili, e cila tha se kompania koncesionare nuk e ka të përfshirë në kontratë transportin e pacientëve. Dializa është jetike për Desmirin, i cili rrezikon jetën nëse nuk kryen tre herë në javë filtrimin e gjakut përmes aparaturës. Ai kërkon ndihmë nga bashkia e Maliqit por dhe donatorët privatë për t’i mundësuar transportin./ Reporttv

Pamje të frikshme nga Tirana/ Shihni si bie në tokë adoleshentja pasi konsumon tollumbacen me azot

Një vajzë adoleshente ka humbur ndjenjat në Tiranë nga tollumbaci me azot. Pamjet tregojnë disa vajza në një nga ambientet e Tiranës që konsumojnë tollumbace, një drogë që po përflitet së fundmi për përhapjen e saj tek të rinjtë. Vajzat nga pamjet duken të mitura, por ende nuk dihet realisht mosha reale e tyre.

Në video shihet që një nga vajzat humb ndjenjat pasi e pi disa herë tollumbacen.

Tullumbacja sipas toksikologëve konsiderohet drogë e rrezikshme e cila përbehet nga azoti. Së fundi kanë nisur ndërhyrjet për ndalimin e shitjes së saj nga bizneset.

Janë përplasur gjatë xhirimeve? Regjisori i “Në Kuadër të Dashurisë” flet për raportin Olta-Luiz….

Kur u zbulua se Olta Gixhari dhe Luiz Ejlli do të ishin krah njëri tjetrit në një film të përbashkët, të gjithë u habitën. Kjo nisur nga marrëdhënia jo edhe aq e mirë që dyshja krijuan brenda shtëpisë së Big Brother Vip Albania. Teksa xhirimet vazhdonin, herë pas here në mediat soiale qarkullonin lajme se ka përplase mes Oltës dhe Luizit në shesh xhirim.

I ftuar në “Ftesë në 5”, regjisori i filmit, Koloreto Cukali, ka zbuluar gjithcka. Ai është shprehur se dyshja Olta-Luiz janë treguar shumë profesionistë dhe mes tyre ka pasur kimi në film.

Sipas Cukalit, ata e kanë ndihmuar shumë njëri-tjetrin në xhirime dhe kanë qenë komodë, teksa mohoi të kenë pasur probleme.

“Janë të dy shumë të vërtetë në rolet që luajnë. Janë partnerë shumë të mirë ndihmojnë jo vetëm veten, por edhe partnerin. Ka qenë shumë komodë dhe s’di të ketë probleme nga ato që publiku tifoz mund të presin dhe të komentojë. Mendoj që ka ardhur koha që edhe për publikun e tifozerisë të kalojë ne nivel tjetër.” tha ndër të tjera ai.
Sa i përket puthjeve në buzë, Cukali tha se të gjithë çiftet janë treguar profesionistë dhe se në ketë kohë të prodhimit të filmave, nuk mund të ketë histori dashurie pa puthje.

Regjisori është pyetur edhe nëse do të qeshim apo do të qajmë me këtë film?

“Ne kemi bisduar gjatë me Ledionin se çfarë drejtimi do të marrë. Drejtimi varet dhe nga marketing, se çfarë do të donte publiku. Ramë dakord që romanca është gjëja më e rëndësishme. Filmi ka momente komedie të mira, ka dhe personazhe të vendosur aty pikërisht për të dhënë komedinë.

Por ne kemi tentuar t’i japim pak më shumë drejtim romancës sepse unë gjykoj që gjëja që na mungon më shumë në të përditshmen është dashuria, komedi kemi. Publiku është më i uritur për dashurinë. Ne donim që jo vetëm t’i japim publikut një dashuri të re, por edhe këtë që është venitur dhe ka një fund të lumtur pastaj. Menduam të japim romancën dhe dramën që kthehet në romancë”, përfundoi ai.

E papritur/ Ilda vendos të largohet nga “Love Island”(Video)

Ilda ka qenë padyshim një prej konkurrenteve që ka qenë më në qendër të vëmendjes në “Love Island Albania”, qoftë në marrëdhëniet me djemtë, sidomos me Stivin, qoftë dhe nga përballjet me vajzat, madje edhe me opinionistët në Prime.
Por edhe pse ishte kthyer në një prej personazheve më të komentuar nga publiku, sot, në mënyrë krejt të papritur, Ilda ka vendosur të largohet nga formati.

Kështu, pasi ka dalë para ishullorëve me një mesazh të rëndësishëm, Ilda ka zbuluar se kishte vendosur të largohet me vullnet të plotë, për arsyet e saj personale.

Ajo falenderoi si publikun për mbështetjen, ashtu edhe ishullorët e tjerë për kohën e shkurtër por të bukur që kaluan bashkë, ndërsa ka lenë “porositë” e fundit për konkurrentët e saj të preferuar, madje për Stivin është shprehur se “do e presë jashtë”.

Pse europianët paguajnë më shumë për iPhone-ët e tyre se amerikanët?

Apple është i njohur për prodhimin e produkteve me çmime të larta, dhe gama e re e telefonave të tyre nuk është ndryshe. iPhone 15 Pro Max i lançuar së fundmi shitet për 1199 dollarë në SHBA, por si ndryshojnë çmimet në Europë? Nëse jeni në Eurozonë dhe dëshironi të blini iPhone të nivelit të lartë, do t’ju kushtojë më shumë se blerësit në SHBA.

I konvertuar në euro, çmimi i shfaqur në faqen e internetit të Apple në SHBA fillon nga 1131,74 euro për iPhone 15 Pro Max, i cili doli në shitje fundjavën e kaluar.

Kjo është një rritje e çmimit prej rreth 9% në krahasim me versionin e vitit të kaluar, por për konsumatorët evropianë, amerikanët me siguri po bëjnë një ujdi. Çmimi në dyqanet europiane ndryshon midis vendeve, por zakonisht është dukshëm më i lartë se në SHBA. Në Francë, iPhone 15 Pro Max fillon nga 1,479 euro, në Gjermani është 1,449 euro dhe në Itali, konsumatorët paguajnë 1,489 euro.

Kur bëhet fjalë për telefonat më pak të shtrenjtë të Apple, do të vini re gjithashtu një rritje të çmimeve. Në SHBA, iPhone 15 bazë shitet për një ekuivalent prej 754,18 euro. Në Evropë, çmimi i tij është 969 euro në Francë, 949 euro në Gjermani dhe 979 euro në Itali. Por, përpara se të rezervoni pushimet tuaja të ardhshme në Amerikë, është e rëndësishme t’i shikoni më nga afër këto shifra. Një arsye kryesore për çmimet më të larta është se TVSH-ja është përfshirë në shifrat europiane, ndërsa tarifat shtesë shtohen pas blerjes në SHBA.

Normat e taksave varen nga shteti ku ndodheni, por ato zakonisht qëndrojnë midis 2.9% dhe 7.25%.

Nëse dëshironi të blini një iPhone 15 Pro Max në Uashington, DC, ku taksa e shitjeve është 6%, prandaj do të tarifoheshit një shtesë prej 71,94 dollarë (67,90 euro) në arkë. Për të marrë shembull Los Anxhelosin, ku taksa e shitjeve është veçanërisht e lartë, do të paguani një shtesë prej 113,91 dollarë (107,52 euro). Pra, për të llogaritur këto shifra, një klient në LA do të kursejë 239,74 euro kur blen telefonin më të shtrenjtë të Apple, krahasuar me një klient në Francë.

Dhe hendeku i çmimeve midis SHBA-së dhe BE-së nuk është një fenomen që është ekskluziv për gjeneratën e re të produkteve të Apple. Kur iPhone X u lançua në vitin 2017, përdoruesit e Twitter bënë shaka se do të ishte më e lirë të fluturoje në SHBA dhe ta blesh pajisjen, sesa ta blesh atë në Europë. Por ndërsa ky mund të jetë një justifikim i mirë për pushime, realiteti është pak më i komplikuar. Kjo sepse ju kërkohet ligjërisht të paguani detyrimet doganore kur rihyni në BE me sende me vlerë.

Nëse jeni duke udhëtuar me avion ose anije, duhet të deklaroni mallra mbi 430 euro, ndërsa për mënyra të tjera transporti, ky prag është 300 euro. Nëse do të ktheheshit nga SHBA në Francë, tarifat doganore në iPhone 15 Pro Max do t’ju kushtonin mbi 200 euro. Së bashku me kostot e shtuara të udhëtimit, kjo definitivisht nuk do të kursente para.

Pra, në fund të fundit, arsyeja për çmimet më të larta të Apple nuk është plotësisht e qartë, por gjithashtu nuk ka asnjë mënyrë që europianët t’i shmangin ato. Duke adresuar këtë çështje në vitin 2016, kompania tha se vendos çmimet ndërkombëtare të produkteve bazuar në një sërë faktorësh, si “kurset e këmbimit të monedhës, ligjet vendore të importit, praktikat e biznesit, taksat dhe kostoja e të bërit biznes”.

Megjithatë, edhe nëse Apple po i detyron konsumatorët të paguajnë më shumë për të mbuluar tarifat shtesë të funksionimit, kjo nuk duket se ka dëmtuar suksesin e kompanisë.

Telefonat iPhone përbëjnë rreth një të katërtën e shitjeve të smartfonëve në BE, të tejkaluar vetëm nga modelet e Samsung. Ndërsa inflacioni mbetet i lartë në Europë, mbetet për t’u parë nëse baza e konsumatorit famëkeq besnike e Apple do t’i përgjigjet mirë gamës së re të produkteve. Në shkallë globale, firma e investimeve Wedbush ka raportuar se porositë paraprake për gamën e iPhone 15 ishin 10% deri në 12% më të larta se sa pritej, gjë që mund të çojë në mungesa të iPhone 15 Pro Max.(Edel Strazimiri)

Revoltohet Adriatik Lapaj: “Nuk po vdes për kolltuk, dua të ndryshoj këtë vend…

Avokati Adriatik Lapaj, themelues i lëvizjes “Shqipëria bëhet” u revoltua në studion e “Now me Erla Mëhillin” kur kërkoi të mos e krahasojnë me kryeministrin Rama. Në intervistën për Euronews Albania ai deklaroi se nuk po vdes për kolltuk dhe qëllimi i tij i vetëm është të ndryshojë këtë vend, që prej kohësh vuan nga mungesa e ndërrimit të pushtetit.

Të lejosh një pushtet të tallet kaq keqazi me shqiptarët për 11 vite rresht është një sjellje që i shërben pushtetit.

Pse mos ta themi ne këtë, po u dashka të themi që pasi kemi pritur 11 vjet, kur erdhi ky në pushtet, që është sot, unë isha 24 vjeç, sot kam shkuar 35 dhe u dashka unë të bëhem gjysh që të ndërrohen këta? Ka ndonjë sens logjik kjo? Nuk duhet të bëhem gjysh unë që të binden shqiptarët dhe të bindem unë që opozita nuk është pronë e askujt dhe pushteti duhet ndërruar me votë,” – u shpreh Lapaj.

‘Shqipëria bëhet’/ Adriatik Lapaj: ‘Ja si do e mbajnë gjallë emigrantët lëvizjen tonë…

Avokati Adriatik Lapaj tregoi në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se si do të financohet lëvizja e tij “Shqipëria bëhet”. Siç shpjegoi dhe vetë Lapaj do të jetë një web online i cili do t’i japë mundësi të gjithë atyre që dëshirojnë që të kontribuojnë sipas mundësisë nëse ju pëlqen puna e tyre.

Deri për pak ditë që do të publikohet web-i zyrtar dhe kanali zyrtar i komunikimit ekonomik,

që do të thotë i kontributeve, çdo qytetar i rracës tonë kudo ndodhet në botë, do të ketë mundësinë që nëse performanca jonë i pëlqen, të futet dhe duke ndenjur në Nju Jork, duke punuar aty të hedhë 10 dollarë, duke punuar në Toronto të hedhë 100 dollarë. Po s’ju pëlqeu do të thotë që nuk jemi për këtë punë dhe nuk e kemi ngjallur frymën e popullit dhe do të thotë që ne nuk jemi në këtë rrugë për vend pune sepse vende pune kishim dhe po i sakrifikojmë,” – u shpreh Lapaj.

E pazakontë në Klocë të Maliqit/ 49-vjeçari kërcënon infermierin e fshatit…

Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Maliq referuan materialet në Prokurori dhe shpallën në kërkim shtetasin R. Gj., 49 vjeç, banues në fshatin Klocë, Maliq, pasi dyshohet se ka kanosur me fjalë shtetasin B. R., 37 vjeç, banues në Korçë, infermier pranë Qendrës Shëndetësore të fshatit Klocë.

Vijon puna për kapjen e 49-vjeçarit R. Gj.

‘Në mes të kaosit’/ Dashuria e Kiarës dhe Luizit bëhet libër(Foto)

Kiara dhe Luizi, çifti më i përfolur i momentit, vazhon ta marrë shumë dashuri nga publiku dhe së fundmi ata janë shndërruar në kopertinën e një libri. Përmes një postimi në bërë në profilet e tyre përkatëse, Luizi dhe Kiara kanë ndarë me ndjekësit se një autore librash, e quajtur Esmeralda Memishaj, ka zgjedhur ta dërgojë dashurinë e dyshes së famshme në një tjetër nivel, duke e shkruar nëpër rreshta.

Në Mes të Kaosit” mban titullin libri, në të cilën shfaqet si kopertinë, fotografia e dyshes, gjatë ceremonisë së dasmës, e organizuar në natën finale të “Big Brother Vip 2”.

E kontaktuar nga Gazeta Shqip, shkrimtarja ka treguar se “Në Mes të Kaosit” është një libër i zgjedhur për të treguar dashurinë e çiftit Luiz-Kiara dhe vështirësive që ata hasën gjatë rrugëtimit të tyre në Big Brother Vip.

“Faleminderit zemër”, shkruan Luizi bashkangjitur postimit të bërë në profilin e tij të Instagramit që sigurisht ndihet tepër krenar që dashuria e tij dhe e Kiarës tashmë është e shkruar në një libër.

‘Je arrogant’ /Moderatorja e Për’puthen shpërthen ndaj konkurentit(Video)

Një situatë e pazakontë ka ndodhur këtë të martë në emisionin Për’puthen. Kjo pasi ka ndodhur një përplasje mes prezantueses Megi Pojanit dhe njërit nga konkurentët. Megi u shpreh se Orjani është shumë arrogant dhe se ajo nuk do dilte kurrë në

një takim me një djalë të tillë.

Eksperti i njohur zbulon shifrat marramendëse që paguhen VIP-at për një reklamë: “Luizi kap vlerat më të mëdha…

Ideja e vendosjes së një takse, që varion nga 15-23% për fitimet nga rrjetet sociale të personazheve të njohur, ka sjellë debate të shumta. Eksperti Said Duleviç zbuloi në Euronews Albania se sa paguhen influencerët në rrjetet sociale për reklamimet e kompanive të ndryshme.
Ai tha se këto pagesa variojnë nga rëndësia e personazhit që i reklamon dhe nga numri i ndjekësve që ai ka.

Duleviç zbuloi se një shembull shumë i mirë paguar për të bërë reklama është Luiz Ejlli, pagesat për të cilin janë 20 mijë euro e sipër

Kryesisht janë personazhet që kanë marrë shumë famë. Luizi i cili arriti të ketë një lloj audience shumë të lartë kap vlera më të mëdha. Ai ka bërë shumë pak reklama, kjo do të thotë se ato pak reklama që janë bërë janë bërë me shifra goxha të larta, pra kur ti bëhesh identitet i një brand-i shifrat mund të variojnë nga 20 mijë euro e sipër.

Kjo shifër është me meritë deri diku. Postimet të vipa-ve variojnë nga 3000 euro në 5000 euro nga personazhe që kanë pasur mbi 150 mijë ndjekës”,-tha Said Duleviç.

Modelja e njohur: “Kam punuar si doktoreshe por tani kam kaluar tek biznesi i fitnesit, si influencere…

Modelja e njohur shqiptare, Juliana Nura, i është futur garës së kërcimit, “Dancing With The Stars”. Ajo është zhvendosur për pak kohë në Tiranë, ku do të kërcejë në krah të balerinit Dion Gjinika, me shpresën për t’i shkuar sa më gjatë kësaj gare. Modelja ka qenë e ftuar së fundmi në Top Albanian Radio, ku ka folur rreth kësaj eksperience të re.

E pyetur nga moderatorët, ajo i ka bërë një prezantim të përgjithshëm vetës së saj dhe të arritjeve deri më tani.

Në bisedë e sipër, Xhuli ka treguar edhe një anë tjetër të saj – atë që e lidh me fushën e mjekësisë, pasi dikur ka qenë studente e Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës. Unë e kam përfunduar Mjekësinë e Përgjithshme. Kam punuar edhe si doktoreshë në Finlandë, kam punuar edhe në investime bankare, në banka të ndryshme nëpër. Pastaj kam shkuar te biznesi i fitnesit”, tha Xhuli në Top Albanian Radio.

Bukuroshja theksoi se fama e saj u rrit veçanërisht pas pjesëmarrjes së saj vitin e kaluar në spektaklin e shumë shikuar, Big Brother VIP Kosova, ku arriti deri në finale.

Po bejnë namim/ Këta janë influencerët Shqiptare që po thyejnë rekorde në pagesa…

Ideja e vendosjes së një takse, që varion nga 15-23% për fitimet nga rrjetet sociale të personazheve të njohur, ka sjellë debate të shumta. Eksperti Said Duleviç zbuloi në Euronews Albania se sa paguhen influencerët në rrjetet sociale për reklamimet e kompanive të ndryshme.
Ai tha se këto pagesa variojnë nga rëndësia e personazhit që i reklamon dhe nga numri i ndjekësve që ai ka.

Duleviç zbuloi se një shembull shumë i mirë paguar për të bërë reklama është Luiz Ejlli, pagesat për të cilin janë 20 mijë euro e sipër

Kryesisht janë personazhet që kanë marrë shumë famë. Luizi i cili arriti të ketë një lloj audience shumë të lartë kap vlera më të mëdha. Ai ka bërë shumë pak reklama, kjo do të thotë se ato pak reklama që janë bërë janë bërë me shifra goxha të larta, pra kur ti bëhesh identitet i një brand-i shifrat mund të variojnë nga 20 mijë euro e sipër.

Kjo shifër është me meritë deri diku. Postimet të vipa-ve variojnë nga 3000 euro në 5000 euro nga personazhe që kanë pasur mbi 150 mijë ndjekës”,-tha Said Duleviç.

Kerkesat në rritje/ Hapet në Universitet dega e re “Influencer” i rrjeteve sociale…

Një universitet në Irlandë është bërë i pari në botë që hap një degë të re, për … influencer në rrjetet sociale. Universiteti Teknik Juglindor (SETU) në Carlow do të ofrojë kualifikimin bachelor trevjeçar të arteve në krijimin e përmbajtjes dhe mediat sociale nga shtatori i vitit 2024. Aplikimet për degën, që do të mbulojë aftësitë në biznes, redaktimi video dhe audio, shkrimi krijues dhe aftësitë kritike dhe kulturore, do të hapen në muajin nëntor të këtij viti.

Dr Eleanor O’Leary, një pedagoge për media dhe komunikim në universitet, tha për RTÉ se interesi ishte i lartë.

Ne pamë se kishte një interes në rritje në këtë fushë si nga studentët dhe të rinjtë, ashtu edhe nga punëdhënësit. Kështu që ne vijuam me zhvillimin e diplomës në këtë fushë”, tha ajo.

Lektorja tha se ky sektor ka pësuar një dyfishim nga viti 2019 dhe tani kap vlerën nga 14 miliardë në 16 miliardë euro në mbarë botën. Dr O’Leary tha se mundësitë e punësimit variojnë nga vetëpunësimi, bashkëpunimet me markat, deri te puna për një kompani.

“Është një fushë që ka një grup të caktuar aftësish”, shtoi ajo.

“Kjo fushë bazohet në median ekzistuese dhe aftësitë e PR dhe marketingut, por është gjithashtu një fushë e re në vetvete”. “Ne duam të sigurohemi që studentët do të jenë plotësisht të punësueshëm kur të përfundojnë”, tha O’Leary tha për The Times

Duka flet si zv i UEFA-s: “I kënaqur që do jap kontribut në zhvillimin e futbollit europian…

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, nga sot e deri në vitin 2027, do të jetë njëkohësisht edhe zëvendëspresident i UEFA-s. Një arritje padyshim historike për futbollin shqiptar dhe motiv krenaria për të, siç është shprehur në një prononcim për faqen zyrtare të FSHF-së

Padyshim që ndihem i nderuar, i respektuar, jo vetëm unë, por i gjithë futbolli shqiptar për vlerësimin që i bën komuniteti europian i futbollit një kandidature nga Shqipëria për të qenë Zv.President i UEFA-s. Padyshim që është rezultat i kontributit të punës së gjithë futbollistëve, trajnerëve dhe i gjithë komunitetit të futbollit shqiptar për të patur një vend në drejtimin e futbollit europian.

UEFA është një organizatë sportive, bashkimi i të gjitha federatave europiane

dhe organet e saj drejtuese padyshim që marrin vendime për të mirën e futbollit europian në përgjithësi dhe kjo do të thotë se të qenurit në një post drejtues të UEFA-s, pra në postin e Zv.Presidentit, nuk të bën që të marrësh vendime të njëanshme pavarësisht Federatës nga vjen, por unë jam i kënaqur që do të jap kontributin tim në mbarëvajtjen e futbollit europian, në strategjitë e zhvillimit të tij, pse jo edhe me vendimet e përditshme apo administrative që do të duhet të marrë Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s për të mirën e futbollit në përgjithësi”, tha ai.

E bujshme/ Armand Duka zgjidhet në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s…

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka nga sot do të jetë edhe në postin e Zv.Presidentit të UEFA-s, duke u bërë i pari shqiptar që arrin në një pozicion kaq të lartë në hierarkinë e futbollit europian. Vendimi u mor sot në mbledhjen e radhës së Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, që zgjodhi pikërisht Presidentin Duka me votim unanim në postin e numrit dy të qeverisë së futbollit europian.

Një vendim që vjen natyrshëm duke parë kontributin e madh ndër vite të Presidentit të FSHF-së dhe eksperiencën e tij të vyer në menaxhimin e futbollit tashmë edhe në Europë.

Një tjetër votëbesim i rëndësishëm për numrin 1 të futbollit shqiptar, që pak muaj më parë u zgjodh për herë të dytë anëtar i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s në Kongresin e 47-të të UEFA-s që u zhvillua në Lisbonë, Portugali.

Në këto zgjedhje Presidenti Duka arriti një rekord teksa u rendit në vendin e parë në bazë të votave, si më i votuari, duke u zgjedhur me 45 vota në total nga 55 të tilla dhe duke marrë kështu për herë të dytë besimin e delegatëve të shumë federatave të mëdha europiane. Lajmi i sotëm është pa diskutim një arritje e madhe jo vetëm për futbollin shqiptar, por për të gjithë Shqipërinë.

Gvozdenovic: “Moment i vështirë, por do ta kalojmë…me Erzenin…

Trajneri i Skëndebeut, Ivan Gvozdenovic i është përgjigjur pyetjeve të gazetarëve para takimit të ditës së nesërme ndaj Erzenit në “Egnatia Arena”. “Tre humbje radhazi, jemi në një moment të vështirë. Kishim suksese prej kohësh. Futbolli ka edhe momente të vështira, por jam i sigurt se do e kalojmë

Ke ndaluar lojtarët të japin deklarata?

Unë kërkoj qetësi nga skuadra. Ata mund të komunikojnë me gazetarët i kam dhënë lojtarëve të kenë kujdes dhe të mos flasin shumë. Duam qetësi. Momenti i vështirë nuk kalohet me zor, duam kohë dhe qetësi, bashkë me punë. Këtë i kam kërkuar lojtarëve.

Euforia?

Edhe jeta ka ulje-ngritje. Edhe në futboll ka ardhur momenti i vështirë. Ta kalojmë këtë moment. Duam pak kohë dhe qetësi për ta kaluar. Futbolli nuk ka vetëm sukses. Jemi gati për kritikat, jam i sigurt se do e kalojmë.

Paraqitja e skuadrës?

Me Kukësin e drejtë që nuk bëmë një lojë të mirë, nuk e kishim pasin e fundit, na munguan krosimet nga krahët. Kjo ndikoi edhe në fazën sulmuese.

Ekipi nuk di të reagojë kur është në disavantazh?

Unë them kemi reaguar, por nuk kemi mundur të gjejmë golin. Kemi krujuar raste, por nuk kemi mundur të finalizojmë.

Me Erzenin ka ardh kohë për të reaguar?

Të gjitha ndeshjet janë të vështira. Fituam kundër Egnatias dhe humbën kundër Kukësit. Pikët janë të njëjta. Erzeni ka pika të dobëta dhe pikë të forta. Për mua ishte më e vështirë të luaja kundër Kukësit, pasi ishim të sigurtë që do fitojmë, por në futboll nuk mund ta dish kurrë se do fitosh pa u luajtur ndeshja.

Formacioni?

As ndaj Kukësit as nesër nuk kemi dilema fare. Të gjithë lojtarët faleminderit prej zotit i kam gati, nuk kemi asnjë dëmtim. E kam gati formacionin për nesër” – Tha Gvozdenovic.

News