Loja në Mesdheun Lindor po bëhet më e rrezikshme”Gati për luftë, rreshtohen ushtritë në Egje, Rusia i shkon në ndihmë Turqisë

Mesdheu dhe Deti Egje është kthyer në një front lufte, anijet luftarake nga shumë shtete kanë drejtuar grykët e zjarrit kundër tyre.Mediat greke paralajmërojnë se “loja” në Mesdheun Lindor po bëhet me e rrezikshme, në një kohë që kërcënimet vazhdojnë nga Turqia dhe tensionet nuk kanë parë aspak ulje ditë pas ditë, me retorika të ashpra nga të dyja palët.


Në njërën anë aeroplanmbajtësja franceze “Charles de Gaulle” është bashkuar me flotën ushtarake greke ndërsa në krahun e Turqisë është vendosur Rusia.Flota ruse po zhvillon përgatitje ushtarake në Detin Egje ku po zhvillon kërkimet anija turke “Oruç Reis”.Gazeta greke Protothema ka bërë të ditur se stërvitja ushtarake po zhvillohet në Egjeun Lindor dhe njoftimi është dhenë nga përmes një NAVTEX-i nga marina turke duke paralajmëruar anijet që lundrojnë rrotull që të bëjnë kujdes.

Në thelb, me NAVTEX, Ankara po informon anijet kërkimore Barbaros dhe Oruc Reis që po lundrojnë në zonat ku do të zhvillohen stërvitjet ruse”, vijon Protothema.
Sa më shumë bisedime për paqe kërkojnë të dy shtete që janë në konflikt aq më shumë tërhiqen në llogoret e tyre ndërsa lufta duken se po afron në horizont.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.