Stuhi dhe përmbytje në fundjavë, Ministria e Mbrotjes paralajmëron 5 prefektura, 3 në jug të Shqipërisë

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile shkresë zyrtare 5 prefekturave në vend për të qenë në gatishmëri pasi fundjava do të shoqërohet me mot të keq.

Njoftimi


AKMC, agjencia në varësi të Ministrisë së Mbrojtjes, shkresë prefekturave Shkodër, Lezhë, Fier, Vlorë, Gjirokastër

AKMC: Sipas IGJEUM, në veri perendim dhe jug të vendit priten stuhi dhe reshje të mëdha shiu
AKMC: Zonat që rrezikojnë të preken më shumë Shkodra, Dibra, Malësia e Madhe, Kruja
AKMC: Reshjet e shiut dhe stuhitë mund të bëhen shkak për përmbytje në disa prefektura në dy ditët në vijim

AKMC apel prefekturave për masa të menjëhershme parandaluese dhe vënien në gatishmëri të strukturave operacionale

AKMC – prefekturave: Vlerësoni zonat më të rrezikuara nga përmbytja, merrni masa për popullsinë

AKMC- prefekturave: Njoftoni popullsinë për rrezikun dhe planifikimin e masave reaguese në rast përmbytje.

Moti i keq, AKMC: Pushteti vendor të përcaktojë vendet e pa rrezikuara për zhvendosjen e popullsisë në rast rreziku

AKMC shkresë prefekturave: Kaloni në gatishmëri të gjitha strukturat e pushtetit lokal

AKMC: Forcave të Armatosura dhe Policisa Shtetit, në gatishmëri me kapacitetet e deklaruara për rastet e emergjencave

AKMC shkresë prefekturave në zbatim të ligjit “Për Mbrojtjen Civile” dhe Planit Kombëtar të Emergjencave Civile

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.