COVID 19 /306 RASTE TË REJA ME TË INFEKTUAR,25 TE PREKUR NE KORCE

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë ku raporton se në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 306 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2 prej cilëve 25 qytetarë janë në Korce ,4 në Pogradec.Janë shëruar 71 qytetarë,ndersa e kanë humbur jetën 4 qytetarë,një 21 vjeçar nga Elbasani,prof. Elmaz Elezi, mjeku i njohur 85-vjeçar, ish-drejtues i klinikës infektive në QSUT një 49 vjeçar nga Elbasanidhe një 70 vjeçar nga Kurbini thuhet në njoftimin e MSH.

NJOFTIMI I PLOTË :


Ministria e Shëndetësisë ka informuar lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipër.Mësohet se janë kryer 1412 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 306 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.Janë shëruar 71 qytetarë, duke e çuar në 10466 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

 • 179 raste në Tiranë, 25 raste në Korçë dhe Vlorë,
 • 16 raste në Fier, 13 raste në Elbasan, 10 raste në Berat,
 • 6 raste në Mirditë, 5 raste në Durrës,
 • 4 raste në Kavajë, Mallakastër, Pogradec,
 • 2 raste në Mat, Roskovec, Bulqizë, Peqin,
 • 1 rast në Shkodër, Krujë, Lushnje, Rrogozhinë, Gjirokastër, Shijak, Patos.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 260 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 21 vjeçar nga Elbasani me disa sëmundje bashkëshoqëruese, i cili po trajtohej në terapi intensive i intubuar në spitalin COVID2.

Nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen edhe prof. Elmaz Elezi, mjekui njohur 85-vjeçar, ish-drejtues i klinikës infektive në QSUT.Nuk ka mundur të mbijetoje në 24 orët e fundit edhe një 49 vjeçar nga Elbasani dhe një 70 vjeçar nga Kurbini me sëmundje shoqëruese. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vendosin maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën, vetëm kështu mund të parandalohet përhapja e infeksionit SARS COV2.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (23 Tetor 2020)

 • Raste të reja ditore 306
 • Të shëruar ne 24 orë 71
 • Humbje jete në 24 orë 4
 • Testime ditore 1412
 • Testime totale 114381
 • Raste pozitive 18556
 • Raste të shëruara 10466
 • Raste Aktive 7621
 • Humbje jete 469

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 • Tiranë 3805
 • Durrës 730
 • Shkodër 493
 • Fier 503
 • Korçë 471
 • Lezhë 373
 • Elbasan 344
 • Vlorë 307
 • Berat 224
 • Kukës 178
 • Dibër 97
 • Gjirokastër 96

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.