‘Open Ballkan’/ Kalimi në “Qafë Thanë” me një sportel, nga sot hiqet kontrolli i dyfishtë…

Nga sot në pikën kufitare në Qafe Thanë mes Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë do ketë vetëm një sportel. Ai do të jetë i përbashkët dhe në këtë mënyrë do u kursehet kohë qytetarëve, pasi do kryejnë vetëm një kontroll. Kjo është një ndër nismat rajonale që lehtëson lëvizjen në Ballkan.

Ceremonia e hapjes së sportelit të përbashket, u zhvillua sot në orën 11:00 të paradites.

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria po punojnë për ndërtimin e korridorit 8 një veper që përfshin një autostradë, e cila do të zhvilloje më tej marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: