Bardh e kuq shndrit arena
lindur për të qenë kampiona….

Nga Tomas Menkshi:

Mbreti vjen të mbretërojë,
SKËNDERBEU i pavdekshëm,
që të gjithë t’i gjunjëzojë
ky kolos i përjetshëm.

S’jemi Inter dhe as Roma
as Partizon e as Tirona,
bardh e kuq shndrit arena
lindur për të qenë kampiona.

Nëpër fushë porsi miu
kundërshtari vërdalloset,
topin kur e merr Rabiu
“Sassuoloja” po trulloset.

Dwamena vallë ku fshihesh
të ka zënë lebetia,
se në portë nuk është Someri
por gjigandi ynë ALIA.

Si për herë të parë në galaksi
udhëtoi Juri Gagarini,
golin e parë me mjeshtëri
e qëndisi Juri Merlini.


Profesor Ivani i tmerrshëm
jep kurajo nga bankina,
Frashëri ujku i rrufeshëm
i kthen kundërshtarët në balerina.

Dridhet toka, dridhet guri
topin kur e merr Xhumfuri,
dridhen gjithë analistat
gjithologët, specialistat.

Dean Liço virtuozi
gjithë klasin e shpalosi,
e ul kokën dhe Manushaqja
kur lufton me shpirt Shaqja.

Plot me zemër dhe sakrifica
kur sprinton me shpirt Rashica,
Prenci, Ramos, mbrojtjen blindojnë
Gërço e Nikaj fluturojnë.

Kush s’na do dhe i zë kriza
pini uthull se kemi surpriza,
prapë s’do ju zërë gjumi
anonime që të shkruni…

Ne ishim, ne prapë jemi
krenaria e Shqiptarisë,
emri i shenjtë i SKËNDERBEUT
Korçë simbol i qytetarisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: