Korça organizon “Gjon Mili Photography Days” Edicioni II

 

Korça organizon “Gjon Mili Photography Days” Edicioni II
Diversiteti ballkanik do te jete ne qender te aktivitetit per kete vit.


Për të dytin vit radhazi në qytetin e Korçës u çelenDitët e Fotografisë Gjon Mili ( Gjon Mili Photography Day’s ). Ne kete festival qe mban emrin e fotografit legjendar te Life Magazine Gjon Mili, i lindur ne qytetin e Korçës, do te marrin pjesë 30 fotografe nga vende të ndryshme të Ballkanit.

Diversiteti ballkanik, eshte tema e zgjedhur nga kuratorët Osman Demiri dhe Burim Myftiu, per ekspozitën e këtij viti.

Ndryshe nga viti i kaluar, kete vit eshte shtuar numeri i aktiviteteve. Producenti Roland Beqiraj thote se hapja e ketij festivali do te filloje siparin me nje portofol fotografish te Osman Demirit, fotograf shqiptar nga Maqedonia e Veriut.

Pertej Kaosit, titullohet ekspozita qe do te hape festivalin dhe qe do te çelet me 8 nentor ne Shtepia e Flamurit. Do te vazhdohet me ekspoziten e madhe me 9 nentor, ku 30 fotografe nga Ballkani do te jene ne nje ekpozite te perbashket qe do te çelet ne oren 18.00 në qendren e re multifunksionale ( Biblioteka e re e qytetit te Korçës ). Dhe per fotografet e rinj dhe per te gjithe te apasionuarit pas fotografisë Regjisori Kujtim Çashku, do te mbaje nje leksion te hapur ne sallen e Muzeut Gjon.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.