Ermira Babaliu – Arapkë Moj

 

Ermira Babaliu është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe popullore korçare. Ermira Babaliu ka lindur dhe është rritur në Pogradec. Gjatë viteve të shkollës angazhohet në grupet artistike, por edhe pranë Shtëpisë së Kulturës, ku bie në sy për zërin e saj melodioz e të veçantë.Ermira Babaliu eshte martuar ne Korçe dhe prej vitesh ka emigruar ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes se bashku me familje.Në festivalet e këngës në RTV, Ermira Babaliu vlerësohet dy herë rresht me çmime të treta…

Ermira është shfaqur në publik sidomos nëpërmjet serenatave korçare, të bëra mjaft popullore dhe që ia shtuan adhurimin dhe famën. Zeri i Ermira Babaliut ishte zeri i ndryshimit dhe te vecantes ne fund te viteve 80′. Kjo kengetare e talentuar dhe e apasionuar i shkundi pluhurin Serenatave Korcare duke i rigjalleruar ato perseri ne skene. Sot ajo vazhdon rrugen e saj si kengetare dhe atdhetare duke cuar peshe zemrat  SHQIPTARE ne cdo cep te botes ku ka kenduar dhe kendon.

Po ju percjellim interpretimin arapke moj

 

Me thane se te pane ty,te pane duke lotuar /2x
me mir te qaje un per ty se sa ti per mua /2x

ref:
O mos mu deshpero ti, o mos mu hidhero /2x
Arapke moj sy zeske moj sa forte te dashuroj /2x

II

Me thane se vaditje ti nje kopshte me jargavane /2x
Keputma nje e falma mu aman cme dogje xhane /2x

ref:
O mos mu deshpero…

 

Advertisement