Brogoviç në Korçë/ Shemi “Ne e kemi shpall çetnik ndërsa Shqipëria e thëret për performacë për herë të dytë”

“Festa e Birrës” në Korçë ka bërë bujë të madhe gjatë këtyre ditëve pas njoftimit të emrave të artistëve që do të performojnë në të.Pasi në këtë eveniment u bë e ditur se do të marrë pjesë këngëtari boshnjak me identitet serb, Goran Bregoviç,largimet kanë qënë të shumta .E për këtë reagimi nga artistët nga Kosova ishte i fortë ,ata anuluan pjesëmarrjen dhe performancat e tyre në festën Birrës në Korçë që do mbahet nga 18-22 gusht. Capital T, Dafina Zeqiri, Grupi NA dhe Dren Abazi – ishin nga emrat e parë që u tërhoqën nga pjesëmarrja në këtë event. Edhe Shemi nga grupi “Ilirët” pak më parë ka treguar se nuk do të jetë pjesë e këtij eventi.Në një prononcim për Telegrafin, artisti thotë se është me Kosovën pasi ka lindur dhe se do të vdes këtu.

Janë ngatërruar gjërat arti me politikë. Protagonisti kryesor, Goran Bregoviq, me u rrok vëllazëria ndërmjet vete Kosova Shqipëria ne e kemi shpall këtë muzikant çetnik ndërsa Shqipëria për herë të dytë po e thërret në performancë, nuk e di as kush han e as kush pi, unë jam me Kosovë se këtu kam lindur e këtu do të vdes dhe nuk do të marrë pjesë ne Beer Fest Korçë se kështu ka vendosur Kosova”, ka thënë Shemi për Telegrafin.