Prag lufte Greqi-Turqi, Mitsotakis i dërgon një mesazh Erdogan

Kyriakos Mitsotakis i dërgoi një mesazh Turqisë dhe Rexhep Tajip Erdogan disa orë pas deklaratave të NATO-s rreth të ashtuquajturës marrëveshje për një dialog Greko-Turk.“Ata të ndalojnë sfidat, të fillojnë diskutimet,” tha ai “gjashtë fjalë të pastra” Kryeministri grek duke paraqitur situatën në rajonin e Mesdheut lindor.“Nga neveritë e shumta dhe të tepërta të zotit Erdogan, unë mbaj vetëm një për dialogun dhe unë përgjigjem me gjashtë fjalë të qarta: Sfidat ndalen, diskutimet fillojnë,” tha kryeministri.

“Vendi ynë mund dhe dëshiron të diskutojë përkufizimin e zonave detare në Egje bazuar në të drejtën ndërkombëtare pa u shantazhuar dhe pa cenuar logjikën. Lërini kërcënimet të zhduken në mënyrë që kontaktet të fillojnë “, shtoi Mitsotakis.Në deklaratën e tij,Mitsotakis tha se “vendi ynë, përveç agresionit të Turqisë, përballet edhe me veprime që sfidojnë çdo rregull të hartës së KB. “Me një retorikë që shtrembëron historinë dhe shtrembëron gjeografinë, duke minuar legjitimitetin dhe lëvizjet që rrezikojnë sigurinë në të gjithë Mesdheun.”


“Kjo është arsyeja pse unë dua t’ju them se sot Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias , do t’i dërgojë letrën time Sekretarit të Përgjithshëm të KB, ku paraqitet veprimtaria e paligjshme e Ankarasë. “Ashtu si kërcënimet që paraqet ndaj stabilitetit në rajon, i cili është thelbësor për tregtinë ndërkombëtare,” shtoi  Mitsotakis.“Në ditët e vështira që po kalojmë, çdo tension kudo në hartën botërore është një sfidë për paqeruajtësit dhe aq më tepër kur ajo shfaqet në kufirin lindor të Greqisë, i cili është gjithashtu kufiri lindor i Evropës,” tha ai.

“Veprimi i paligjshëm i Turqisë është një sfidë ndërkombëtare që kërkon një përgjigje ndërkombëtare dhe busulla e vetme mund të jetë ligji ndërkombëtar. “Greqia nuk e ka fshehur kurrë se në të njëjtën kohë me të drejtat që mbron fqinjësinë e mirë, diplomacia është një aspekt tjetër i fuqisë së vendit,” shtoi ai .

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.