Ç’bëjnë njerëzit e suksesshëm çdo mëngjes

Ndërkohë që ti shtyn alarmin çdo 5 minuta, dikush tjetër është zgjuar, i ka thënë “mirëmëngjes” njerëzve përreth dhe ka nisur rutinën. Po, i doli koha të bëjë shumë gjëra para se të dalë, prandaj suksesi i tyre s’është fare i rastësishëm. Çfarë bëjnë njerëzit e suksesshëm çdo mëngjes?

1. Ata zgjohen shumë herët në mëngjes.

Njerëzit e suksesshëm zgjohen shumë herët. Disa prej tyre madje e nisin ditën para lindjes së diellit: Tim Cook, drejtori ekzekutiv i Apple zgjohet çdo ditë në orën 4:30, Indra Nooyi drejtoresha ekzekutive e PepsiCo zgjohet në orën 4:00 dhe Bob Iger drejtor i Disney zgjohet në orën 4:30. Ata e dinë se koha e tyre nuk mund të shpenzohet në rutina dembele.


2. Ata meditojnë gjatë lindjes së diellit

Oprah Winfrey e bën këtë gjë çdo mëngjes pasi kjo e bën mendjen e saj më të qetë dhe më të përqendruar për pjesën tjetër të ditës. Pjesa më e madhe e këtyre njerëzve përballen me shumë stres kështu ata e përdorin meditimin për t’a menaxhuar në mënyrën e duhur.

3. Ata bëjnë ushtrimë fizike.

Nëse shihni me vëmëndje njerëzit më të suksesshëm do kuptoni se sa kujdesen për fizikun e ture. Ata i kushtojnë vëmendje ushtrimeve për trupin dhe mendjen njëkohësisht. Nëse do ndiqni këtë rutinë do e shihni se kërkon më pak kohë sesa koha që ju duhet për të kaluar sëmundjet.

4. Ata ushqehen shëndetshëm.

Ushqimi i mëngjesit përzgjdhet i tillë që trupi juaj të mos ngelet i fryrë dhe i lodhur. Ju duhet të ndiheni pozitiv dhe energjik. Richard Branson (investitor i njohur, filantrop) për shembull konsumon një sallatë me fruta dhe kos me musli (përzierje drithërash) në mëngjes.

5. Lexojnë gazeta.

Kjo është ideja e tyre e argëtimit në mëngjes. Disa lexojnë gazeta dhe disa të tjerë dëgjojnë lajme sportive. Kështu ata qëndrojnë në kontakt me çfarë ndodh nëpër botë. Warren Buffet, një nga njerëzit më të suksesshëm në botë lexon 6 gazeta përpara se të dalë nga shtëpia në mëngjes.

6. Ata i thonë jo e-maileve.

E-mailet janë një pjesë e rëndësishme e jetës së tyre, por ata investojnë në veten e tyre duke lexuar libra ose duke parë dokumentare.

7. Ata bëjnë një listë të gjërave që duan të arrijnë gjatë ditës.

Një ditë e organizuar në mënyrë të tillë që nuk lë hapësira boshe apo kohën të shkojë dëm është një nga rrugët drejt suksesit. Kjo gjithashtu ju jep mundësinë të përballoni surprizat dhe të jeni gjithmonë i përgatitur.

8. Mundohen gjithmonë të parashikojnë sesi do të shkojë dita e tyre.

Përfytyrimi i suksesit të vendos në një gjendje mendore pozitive. Ata përfytyrojnë një ditë eficiente dhe të shtruar. Shumica e ditëve nuk rezultojnë të jenë kështu por mendimi pozitiv i krijuar ju ndihmon t’i kaloni këto ditë sa më qetë.

9. I japin prioritet disa gjërave gjatë ditës.

Ata u japin prioritet detyrave të komplikuara të cilat kërkojnë një mendje dhe trup me energji. Si rrjedhojë, ne fund të ditës mbeten për t’u bërë vetëm detyrat e thjeshta, ato që nuk kërkojnë shumë angazhim.

Burimi: Bustle /anabel

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.