100 ditë protesta në Bullgari, qytetarët denoncojnë korrupsioni

Qindra qytetarë kanë marshuar në qytete të ndryshme të Bullgarisë duke shënuar 100 ditë protesta anti-qeveritare. Protestuesit prej kohësh janë ngritur kundër korrupsionit qeveritar dhe degradimin e sundimit të ligjit kundër një elite politike që ata e konsiderojnë të korruptuar dhe në duart e oligarkëve që veprojnë në prapaskena.Ata kërkojnë me ngulm dorëheqjen e qeverisë konservatore të kryeministrit Boyko Borisov dhe kryeprokurorit të vendit, Ivan Geshev.


Protestuesit janë të lodhur, por të vendosur që të vazhdojnë kështu.

Siç shprehen ata, ky është vetëm fillimi i një rruge të gjatë dhe të mundimshme drejt rikthimit të demokracisë dhe qeverisjes së mirë në vendin më të varfër, anëtarë të Bashkimit Evropian.

Janë me mijëra ata që kanë protestuar thuajse çdo mbrëmje që nga fillimi i zemërimit të tyre, më 10 korrik, dhe të gjithë thonë se nuk do të ndalen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.