Zvicër /mbahet referendumpër heqjen e ndryshimit të orës

Dështon përpjekja për referendumin e heqjes së kursimit të ditës në Zvicër.Keshtu të dielën, 25 tetor, Zvicra do të kthejë orët përpara dimrit që vjen.Një përpjekje për referendumin por qe ka dështuar për shkak të mungesës së mbështetjes publike.Aktivistët kishin shpresuar ta vendosnin çështjen në një referendum mbarëkombëtar nën ligjet e drejtpërdrejta të demokracisë në Zvicër por qe kishin nevojë për 100,000 nënshkrime para 20 Dhjetorit, 2020.Përpjekja u anulua në 20 tetor për shkak të mungesës së mbështetjes.Yvette Estermann, një zëdhënëse e fushatës dhe një përfaqësuese nga Partia Popullore Zvicerane e ekstremit të djathtë, tha se më pak se 50,000 nënshkrime ishin arritur.

“Qytetarët duket se kanë përparësi të tjera në këtë moment”, tha Estermann të Keystone DPA të martën.


Kursimi i ditës ka qenë një tipar në kalendarin zviceran që nga viti 1981.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.