COVID-19 në Greqi sërish shifra alarmante/ Rregjistrohen 6.393 raste të reja dhe 43 humbje jete

GREQI- Ditët e fundit shteti fqinj, Greqia, po përjeton një valë të re dhe të ashpër të pandemisë, duke regjistruar çdo ditë rekorde infektimesh nga COVID-19.Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 6.393 qytetarë, ndërsa kanë humbur betejën me jetën 43 pacientë.Të shtruar në spital aktualisht janë 459 persona, prej të cilëve 377 janë të pavaksinuar, ose të vaksinuar pjesërisht. Numri total i viktima ka shkuar 16.243, ndërkohë që ai i viktimave është 780.621 në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë edhe përditësimet e ditës së sotme.Një rritje drastike të rasteve pozitive me COVID-19 ka pasur Greqia javën e fundit, e cila është tepër shqetësuese për ekspertët. Katër ditë më parë, u regjistrua shifra më e lartë e arritur ndonjëherë që nga fillimi i pandemisë, prej 6700 infektimesh.