Grekët nuk përmbahen”: “ADN tregoi se jemi 200,000 mijë vjet të lashtë! S’jemi përzier me turqit dhe kemi ngjashmëri me siçilianët

Një studim i ri i ADN-së pretendon se grekët e sotëm janë të njëjtët që kanë qenë…200,000 vjet më parë. Një profesor grek tha se banorët e sotëm të Kretës janë minoanët antikë, ndërsa në një studim tjetë të ADN-së, 70% e grekëve kanë të njëjtën përbërje gjenetike si mikenasit. Po sipas këtij studimi të kryer nga Departamenti i Biologjisë në Universitetin e Athinës, banorët e Euroazisë janë 2,5% neandertalë, dhe grekët janë 2%, gjë që tregon se speciet e tjera njerëzore që bashkëjetuan shumë mijëra vjet më parë me Homo Sapiens, kanë lënë gjurmët e veta edhe në epokën e sotme.

Profesori Kostas Triantafyllidis pretendon se sipas këtij studimi, grekët kanë në ato troje, jo 40,000, por 200,000 vjet.

Ai gjithashtu ka thënë se studimi zbuloi që grekët e turqisë nuk janë përzier me turqit modernë dhe se sipas ADN-së grekët kanë një ngjashmëri të madhe me italianët e jugut, apo Siçilianët. Ai ka thënë se studimi tregon që grekët gati-gati janë vërtet mitikë!


Advertisement

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.