Ky është njeriu që humbi 27 miliardë në një javë/ Perandoria e tij u rrëzua, së bashku me kursimet e investitorëve…

Është kthyer në melodramë ose më mirë në një thrilleri hollivudian, se si 30-vjeçari Bankman-Fried, i cili deri vonë u quajt si djali i artë miliarder i botës së kriptomonedhave, tani është në qendër të një nga mashtrimeve financiare më mahnitëse në histori. Zbulimi katastrofik i FTX, një biznes kriptovalutash i themeluar tre vjet më parë nga Bankman-Fried, i cili nga vlera e 32 miliardë dollarëve u shndërrua në pothuajse asgjë në vetëm pak ditë.

Nga Uashingtoni, deri te Shtëpia e Bardhë, janë të implikuar pasi kauzat liberale që Bankman-Fried financoi bujarisht përfshinin Partinë Demokratike. Fushata zgjedhore e Joe Biden-it 2020 mori 5 milionë dollarë dhe Bankman-Fried – ose SBF siç njihet ai – derdhi 40 milionë dollarë mbi kandidatët e favorizuar (shumica prej tyre demokratë) në zgjedhjet afatmesme të Kongresit të javës së kaluar.

Në muajin prill, ai tërhoqi personazhe të njohur, nga Tony Blair dhe Bill Clinton te supermodelja Gisele Bundchen dhe aktori Orlando Bloom, në një konventë magjepsëse të kriptove në Bahamas.


Përveçse u duk spektakolar i ndritshëm në mënyrën simbolike, çuditëse që investitorët thuhet se e konsiderojnë qetësues, Bankman-Fried – djali i profesorëve të së majtës së drejtësisë nga Kalifornia – kishte një varg tjetër në harkun e tij: ai këmbënguli se donte të përdorte miliarda jo për të blerë një flotë Lamborghini dhe jahte si shumica në biznesin e tij, por për të shpëtuar botën duke i dhënë shumë prej saj për kauza të mira.

Bankman-Fried pretendoi se nuk ishte i interesuar për pasurinë dhe luksin, duke postuar në internet fotografi të qeseve gjigante me fasule në të cilën ai flinte pranë tavolinës së tij dhe u tha intervistuesve se ai paguante veten vetëm 100,000 dollarë në vit dhe vozitej me një Toyota Corolla.

Advertisement

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.