Prokuroria e Tiranës pret 5 urdhër-arreste, për sulmet kibernetike të Iranit

Pesë urdhër-arreste janë lëshuar nga Prokuroria e Tiranës për zyrtarë të shtetit, lidhur me sulmet kibernetike të Iranit ndaj sistemeve qeveritare. Ata janë personel i Ministrisë së Brendshme dhe Drejtorisë së Administratës Publike. Prokuroria e Tiranës i akuzon se shpërdoruan detyrën pasi lejuan hakerat të futen në sistemet e brendshme.

Në rastin konkret, stafi IT pranë DAP mund dhe duhej të kërkonte raportim nga ana e operatorit ekonomik të kontraktuar prej DAP për implementimin dhe mirëmbajtjen e sistemit në kohë lidhur me gjendjen në të cilën ndodhej ky sistem. Personat e identifikuar nga vetë strukturat e AKSHI, të cilët me mosveprimet e tyre nuk kanë bërë të mundur identifikimin më parë janë:


Alketa Sula – Specialist, Sektori i IT në Departamentin e Administratës Publike, Përgjegjës, Sektori i IT në Ministrinë e Brendshme;

Altin Sallaku, – Përgjegjës, Sektori i IT në Departamentin e Administratës Publike, Përgjegjës, Sektori i IT në Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve;

Rudina Llagami- Specialist, Sektori i IT në Departamentin e Administratës Publike;

Igli Lubonja – Specialist, Sektori i IT në Departamentin e Administratës Publike;

Albi Gjeka- Specialist, Sektori i IT në Departamentin e Administratës Publike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.