Shqiptarët festuan me ‘bishat’ e tyre 110-vjetorin e Pavarësisë në Londër/Politikani britanik:”Zot na ndihmo…

Mbrëmjen e djeshme, më 28 nëntor, një numër i madh i shqiptarëve kanë festuar festën e Pavarësisë së Shqipërisë duke drejtuar vetura të shtrenjta në qendër të Londrës. Jane publikuar foto dhe video që tregojnë festën e ‘çmendur’ me vetura si Lamborghini, Porsche, Range Rover, Mercedes dhe Audi. Në bishat e tyre ka pasur flamuj shqiptarë, ndersa në rrugët e metropolit ka pasur edhe vallëzime. Policia njoftoi se gjatë festës është arrestuar një person.

Ata shkaktuan një kolaps trafiku, i cili shkaktoi zemërimin e qytetarëve. Disa janë të zemëruar që shkaktuan një ngrirje të trafikut që zgjati për një orë.


Madje, nuk ka munguar as reagimi nga politikanët. Nigel Farage, një politikan i krahut të djathtë që kundërshton fuqishëm emigracionin, publikoi pamjet dhe shkroi në Twitter se “Kjo ishte në Londër mbrëmë. Zoti na ndihmoftë”.

Ky ishte tubimi i dytë i shqiptarëve në Londër këtë muaj. Dy javë më parë, ata shpalosën një flamur mbi shtatoren e kryeministrit të famshëm britanik, Winston Churchill, duke shprehur kështu pakënaqësinë e tyre për deklaratën e ministres së Brendshme britanike, Suella Braverman, e cila e quajti ardhjen e emigrantëve, mes tyre një numër të madh i shqiptarëve, një pushtim.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.