Tronditet Athina, tërmet me magnitudë 5 ballë

Një tërmet prej 5 Rihter ka ndodhur mbrëmjen e së martës në Evia, sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit të Athinës.Thellësia fokale e tij është 8.9 km, dhe epiqendra është e njëjta pikë ku u regjistrua tërmeti i mëngjesit, 6 km në juglindje të Zaraki-t në Evia jugore.

“Kjo zonë për shumë vite, edhe para rregullimit të fundit të tërmeteve, konsiderohej si një nga më të sigurtat në Greqi.


Edhe pse ka pasur një rishikim të rregullores antisizmike në këtë zonë, asnjëherë nuk është konsideruar se ka pasur ndonjë rrezik dhe arsyeja është sepse nuk kishte prodhuar kurrë ndonjë tërmet shkatërrues, ndonjë ngjarje të madhe sizmike”, tha profesori i sizmologjisë dhe zv.drejtor. i Gjeodinamikës për protothema.gr.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.