Karnavalet e Polenes në Korçë, rikthejnë traditen(Video)

Karnavalet e Polenës(Arapët e Polenës) janë një ritual pagan që i ka mbijetuar kohës. Në kohen e komunizmit ky rit ishte i ndaluar ndërkohë që pas vitit 1991 vetë banorët e zonës filluan ta rikthenin këtë traditë të hershme të tyre. Tashme çdo 6 Janar fshati Polene , feston karnavalet .Nje fshat qe ndahet nga te tjeret , ruan traditen dhe ndez atmosferen e fillimvitit


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.