‘Ndihem e ofenduar nga buxheti i sportit’/ Kampionia Luiza Gega revoltohet pas uljes së fondeve për atletikën

Mungesa e transparencës, vonesat në lëvrimin e fondeve, ulja e buxhetit për sportin dhe ndarja sipas një sistemi pikëzimi, ka sjell debate dhe pakënaqësi mes Federatave dhe vetë protagonistëve. Ministria e Arsimit dhe Sportit ka vendosur një fond prej 1 miliardë e 494 milionë lekë të vjetër për 17 federatat e shumësportshit në Shqipëri për vitin 2023, një shumë kjo më e ulët në raport me një vit më parë, 1.8 miliardë, i shpërndarë në dy këste.

Kjo ulje në buxhet nuk është pritur mirë nga kampionia e Europës, Luiza Gega, e cila ka reaguar me anë të një postimi në rrjetet sociale.


Reagimi i Plotë:

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.


Na ndiqni: