Nga jeta e emigrantit në Greqi të sukseset si futbollist …Uzuni tregon vështirësitë te Marca….

Myrto Uzuni tregoi në një intervistë për Marca se e pati të vështirë në fëmijëri, pasi iu desh të punonte herët si emigrant në Greqi. “Morëm para borxh për të shkuar në Greqi dhe punonim për t’i kthyer sa më shpejt. Kam bërë shumë punë dhe në të zezë, pasi nuk kishim dokumente”.

Por u bë futbollist profesionist falë edhe besimit që pati babai dhe familja e tij. Karrierën e nisur te Tomori e më pas vijoi tek Apolonia, Laçi, Lokomotiva Zagreb, Ferencvaros ku luajsti në grupet e Champions League dhe tani te Granada në Spanjë.


“Jam në vitin më të mirë të karrierës time. Unë kudo që kam shkuar kam lënë shenjë dhe kam bërë diferencën edhe këtu te Granada, pasi kërkoj gjithmonë te vetja. Ky ekip më dha mundësinë që të luaj në La Liga dhe unë i vlerësoj ata që më mbështesin”. Myrto Uzuni dhe Granada janë një hap nga rikthimi në La Liga ku deri më tani sulmuesi shqiptar ka dhënë një kontribut të rëndësishëm me 22 gola të shënuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: