Kupa e Shqipërisë/ Skënderbeu kalon në turin e tretë, shorti e vendos përballë Teutës

Skënderbeu është skuadra që do të luajë në raundin e tretë të Kupës së Shqipërisë. Korçarët kanë mposhtur 4-3 me penallti Bylisin pas rezultatit final 3-3 të dy ndeshjeve të luajtura. Kjo ishte një ndër ndeshje me të luftuara të Kupës duke prodhuar një rezultat të mbushur me emocione. Të parët që kaluan në avantazh ishin ballshiotët me Qardakun, ndërsa Meksi dhe Elvi Berisha përmbysën gjithçka në pjesën e parë. Ishte sërish Qardaku që barazoi shifrat duke çuar takimin në shtesa, ku më pas skuadrat i janë drejtuar penalltive.

Penalltitë:


Skënderbeu është treguar më i saktë duke shënuar 4 prej tyre, (pa gabuar asnjë11- metërsh) ndërsa Bylisi ka shënuar vetëm 3 (duke gabuar në dy 11-metërsha).

Në turin e tretë bardhekuqtë do të ndeshen me Teutën që më herët eliminoi Korabin. Ndeshjet e para zhvillohen në 26 janar 2022, ndërsa ato të kthimit në 9 shkurt 2022.

Çiftet çerekfinale, Kupa e Shqipërisë:

Grupi A

Teuta vs Skënderbeu

Partizani vs Tirana/Dinamo

Grupi B

Vllaznia vs Flamurtari

Laçi vs Egnatia