10 ditë dëborë! Çfarë e pret Juglindjen në muajin dhjetor…

Reshjet e dëborës do të jenë prezente në ditët e para të Dhjetorit, kryesisht në zonën e juglindjes. Mësohet se pas këtyre ditëve me reshje bore moti do të përmirësohet dhe do të kemi një rritje të temperaturave. “Në zonat malore do të kemi reshje dëbore, kryesisht në ato juglindore duke sjellë një sasi jo më shumë se 5 apo 6 mm në juglindje të territorit shqiptar”, tha metorologu Hakil Osmani.

“Javës së parë të Dhjetorit pritet të kemi rritje të temperaturave të ajrit duke bërë që maksimumet të ngjiten në 17 apo në ndonjë zonë të izoluar edhe 18 gradë Celsius,


ndërsa temperaturat minimale pritet të kalojnë në vlera pozitive.

Në fakt kjo është një anomali me 2.5 gradë të temperaturave në orët e mesditës” shtoi Osmani ndër të tjera për TVKlan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.