Plot 115 vjeç, gruaja tregon sekretin e të jetuarit kaq gjatë…

Gruaja më e vjetër e Amerikës që ka përjetuar dy luftëra botërore dhe një pandemi globale ka vdekur në moshën 115-vjeçare .Bessie Hendricks, e lindur më 7 nëntor 1907 në Carroll County, Maryland, thuhej se ishte personi më i vjetër që jetonte në SHBA kur vdiq në Qendrën e Kujdesit Shady Oaks në Salt Lake City të martën Hendricks festoi ditëlindjen e saj të 115-të në shtëpi më 7 nëntor dhe u rendit vitin e kaluar nga Grupi i Kërkimeve Gerontologjike me qendër në Los Anxhelos si personi më i vjetër i gjallë në vend deri në vdekjen e saj.

Ish mësuesja, e cila jepte mësim në kontenë Calhoun përpara se të martohej dhe të krijonte një familje, pati pesë fëmijë, nëntë nipër e mbesa, 28 stërnipër dhe 42 stërnipër. Ajo pa 21 presidentë, dy luftëra botërore, Depresionin e Madh, gripin spanjoll dhe pandeminë Covid-19 dhe fundosjen e Titanikut gjatë jetës së saj mahnitëse. Kur mbushi 110 vjeç në vitin 2017, ajo zbuloi sekretin e jetëgjatësisë së saj i cili ishte “punoni shumë, qëndroni larg mjekëve dhe sigurohuni që të shijoni ëmbëlsirat, si një copë byreku ose një copë tortë ditëlindjeje”.


Pasioni i Bessie ishte thurja me grep të cilën ajo e vazhdoi deri në të 100-at e saj dhe ishte gjithashtu një fanse e madhe e Iowa Hawkeyes. Dhe gjatë ditëlindjes së saj të 112-të, ajo mahniti të pranishmit me një varg nga kënga e saj e dashur “You Are My Sunshine”, e cila u shkrua kur ajo ishte 32 vjeç.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.