Tragjedia në Greqi ,shkon në 40 numri i të vdekurve. 5 shqiptarë të plagosur…

Mes të plagosurve në tragjedinë në Greqi, pas përplasjes së Trenave, ka edhe shqiptarë. Konsullata jonë bën me dije se 5 persona me nënshtetësi shqiptare rezultojnë të plagosur, por fatmirësisht jashtë rrezikut për jetën dhe po trajtohen në kushte spitalore.

Lajmi mirë është se deri më tani, nuk raportohet për viktima shqiptare, ndërsa bilanci tragjik është thelluar, duke shkuar në total 40 persona të vdekur. Mes të plagosurve u raportuan edhe fëmijë të moshave 6-7 vjeç. Sipas të dhënave të publikuara nga mediat greke, aksidenti hekurudhor ka ndodhur në hyrje të luginës së Tempes, ku dy trenat janë përplasur me njëri-tjetrin.


Dhjetëra oficerë policie dhe 40 zjarrfikës morën pjesë në operacionet e shpëtimit. Rreth 30 autoambulanca ishin gjithashtu në vend. Dy spitale në zonën e Larisës u hapën për të akomoduar të plagosurit, 25 prej të cilëve thuhet se janë në gjendje të rëndë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.


Na ndiqni: