“Digjet” Greqia, ‘shpërthejnë’ protestat pas tragjedisë me 57 të vdekur…

Mijëra qytetarë kanë protestuar sot në Athinë pas përplasjes së dy trenave në Tempi, pranë qytetit të Larisës, ku humbën jetën 57 persona. Qytetarët bllokuan disa nga rrugët e kryeqytetit të Greqisë, ndërsa janë përplasur dhe me forcat e policisë. Pas aksidentit, Ministri i Transportit i Greqisë dha dorëheqjen, ndërkohë që një sindikatë e punëtorëve hekurudhor është në grevë, duke akuzuar qeverinë për “mosrespektim” në këtë sektor.

Disa hodhën edhe tymuese ndërsa forcat e policisë përdorën gaz lotsjellës. Duke gjuajtur me gurë, ata kanë shkaktuar disa dëme ndërsa kanë thyer edhe një bankomat. Nga përplasja e dy trenave mbetën të plagosur dhjetëra persona, ku gjashtë prej tyre janë në gjendje kritike për shkak të lëndimeve në kokë dhe djegieve të rënda.


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.


Na ndiqni: