Nga Italia në Korçe, Gërxho: Gati të shkëlqej te Skenderbeu, ështe hap para në karriere

Andrea Gërxho po fiton terren dhe formë dhe gjithnjë e më shumë është duke bindur drejtuesit bardhekuq për performancën e tij në fushë. I ardhur në Korçë vetëm para disa javësh, Gërxho ka treguar pak e nga pak se është një pikë e rëndësishme e Skënderbeut, ku trajneri mund të mbështetet dhe një alternativë e mirë për të zëvendësuar kapitenin Erlis Frashëri në pozicionin e mbrojtësit të krahut të djathtë.

Në një prononcim të dhënë për “Panorama Sport”, mbrojtësi tregon se çfarë e bindi të bëhej pjesë e Skënderbeut dhe si e ka gjetur ekipin pas ardhjes së tij.

U bënë disa javë tashmë që jam pjesë e Skënderbeut dhe mund të them se jam përshtatur mirë. Kam gjetur një grup të mirë lojtarësh dhe mbi të gjitha djem që të ndihmojnë dhe të gjenden pranë, njësoj siç ndodhi me mua në fillim. Menjëherë kam ndierë mbështetjen nga bashkëlojtarët e tjerë dhe kjo më ka ndihmuar shumë, në veçanti kapiteni Frashëri. Kalimi im te Skënderbeu pas një aventure në Serinë C në Itali mund të them se është një hap para, pasi jam në elitën e futbollit dhe mund të le gjurmë më lehtë për të hedhur një hap tjetër më të madh në aspektin personal. E di që Skënderbeu prej kohësh është kthyer në një promotor talentesh dhe do të luaj kartat e mia këtu që të ngjis shkallët e karrierës”, theksoi Gërxho fillimisht, sa i takon aspektit personal.

EKIPI – I ndalur më pas te forca e grupit dhe skemat e lojës së trajnerit Gvozdenoviç, Gërxho u shpreh se e ndien veten mirë edhe me skemën 3- 5-2, pavarësisht se është më impenjative dhe kërkon më shumë përqendrim dhe sakrificë.

“Ekipi është përgjigjur mirë në këtë fazë përgatitore dhe kemi treguar se jemi mirë dhe do të japim maksimumin tonë. Skuadra ka plot elementë cilësorë dhe kjo na bën që të kemi besimin se do të bëjmë mirë në sezonin e ri.

Sa i përket skemës së lojës, mendoj se kjo është një zgjidhje e trajnerit dhe i takon atij të vendosë se si ekipi shprehet më mirë. Unë personalisht luaj si mbrojtës i krahut të djathtë, por jam ndier mirë edhe me skemën 3-5-2 në pozicionin e anësorit të djathtë. Sigurisht është më shumë impenajtive, pasi kërkon të ndodhesh në kohë në të dy fazat e lojës dhe kërkon më shumë përqendrim. Por e ripërsëris, ne jemi në shërbim të ekipit dhe do të luajmë ashtu siç e mendon trajneri”, theksoi Andrea Gërxho për “Panorama Sport”.


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: