NATO zgjidhi tensionet Turqi-Greqi, Erdogan më në fund dëgjuan thirrjet tona për dialog

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan në një intervistë nga Konya, u shpreh se “më në fund ata dëgjuan thirrjet tona për dialog”.Me këtë deklaratë Erdogan i referohej Greqisë, pas tensioneve të krijuara në Mesdheun Lindor, së cilës NATO i dha zgjidhje me krijimin e një mekanizmi ushtarak.Mediat greke shkruajnë se gjithashtu Presidenti turk tha:

“Ata donin të luanin një lojë të ngjashme në Mesdhe. Pas caktimit të zonave detare në TRNC, falë marrëveshjes që bëmë me Libinë, ne e kthyem një pjesë të madhe të Mesdheut lindor në një fushë ligjore të veprimtarisë.”Erdogan deklaroi se “fusha e gazit që zbuluam në Detin e Zi ndihmoi në shpërblimin e përpjekjeve tona, por edhe në ngritjen e moralit të kombit tonë.Në tensionin e Mesdheut Lindor, ata që nuk mund të bënin një hap prapa u kënaqën me kërcënime të zbrazëta, shantazhe dhe shfaqje qesharake të pushtetit, por përfundimisht iu bindën thirrjeve tona për dialog.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: