Nuk do e besoni dot sa shkon shifra, Zvicra vendos pagën minimale më të lartë në botë

Ndërsa vendet në të gjithë botën përpiqen të gjejnë mënyra të reja për të luftuar pasojat ekonomike të pandemisë në vazhdim, Gjeneva ka hartuar një plan.Zvicra do të vendos pagën minimale më të lartë në botë. Mësohet se në Gjenevë do të vendoset brenda dy javësh një pagë të re minimale prej 23 frangash zviceriane në orë (rreth 21 euro).

Duke llogaritur një mesatare prej 41 orësh pune në javë, paga e re minimale do të jetë 4 086 franga në muaj, ose 3 700 euro ose gati £3.500, duke e bërë atë pagën minimale më të lartë në botë.

Sindikatat lokale dhe partitë e majta në Gjenevë propozuan pagën e re minimale, e cila u miratua nga 500.000 votues të qytetit në një referendum, ose 58% e njerëzve.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: