Mbyllet pjesërisht Holanda duke nisur nga sot

Nga sot, e mërkurë 14 tetor do të mbyllet pjesërisht Holanda. Kështu deklaroi Kryeministri Mark Rutte.Do të mbylljen baret dhe restorantet për të shmangur përhapjen e virusit.Nuk lejohen grumbullimet me më shumë se katër persona.Shkollat dhe transporti publik do të vazhdojnë të funksionojnë.

Maska është me detyrim kudo jashtë shtëpisë, duke filluar që për fëmijët mbi 13 vjeç.


Këto masa do të zgjatin për të paktën 4 javë.

Numri i rasteve të reja shënoi rekord gjatë ditës së martë me 7400 të infektuar duke e shndërruar Holandën në një nga vendet më të prekura për momentin.

*Burimi france24.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.