Kur ndryshon ora këtë vjeshtë dhe si lëvizin akrepat

Si çdo vit në javën e fundit të tetorit do të përfundojë ora verore, akrepat e së cilës do të kthehen 60 minuta prapa dhe zgjat deri në fundjavën e fundit të marsit.

Ekzaktësisht ndryshimi i orës për vitin 2020 do të ndodhë më 25 tetor.


Ky është vendim i parlamentit Europian që ka votuar të ndalë praktikën e ndërrimit të orës në pranverën dhe vjeshtën e vitit 2021.

Kujtojmë që ndryshimi i orës në Europë u vendos si ligj europian në vitin 1981. Zhvendosja e akrepave në Europën Perëndimore është vendosur në fillim të viteve ‘70-të me shpjegimin se me këtë “zgjatet” dita, rritet produktiviteti, përmirësohet aftësimi i njerëzve dhe dita e punës bëhet më praktike.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.