TIRANA fiton derbin me Partizanin dhe merr kryesimin

Tirana mposht Partizanin me rezultatin minimal 1-0 në derbi. Sfida u vendos nga një gol I shënuar nga Vesel Limaj në pjesën e parë me penallti. Sfida nisi “zjarr” që në minutat e para, por ekipet nuk arritën të gjenin rrugën e rrjetës. Gol i ndeshjes do të vinte në fundin e pjesës së parë dhe pas një vendimi me VAR. Belica pengon brenda zonës Tolin, gjyqtari vijon lojën, por më pas thirret në VAR dhe pas rishikimit vendos të akordoi penallti. Nga 11-metrat, Vesel Limaj nuk gabon dhe e dërgon topin në rrjetë duke I dhënë avantazhin bardhebluve. Në pjesën e dytë, Partizanit hidhet i gjithë përpara për të gjetur golin e barazimit, por Tirana mbrohet mirë deri në fund duke marrë kështu 3 pikë me vlera, ndërsa fundos akoma më shumë Partizanin që nuk ka marrë ende fitoren e parë. Me këtë fitore, Tirana merr kryesimin me 14 pikë, ndërsa Partizani në vendin e 8-të me 4 pikë.

Java e 6-të e Abissnet Superiore

Formacionet zyrtare:

Tirana (4-3-3): Bekaj; Ismailgeci, Hoxhallari, Behiratce, Toshevski, Najdovski, Toli, Limaj; Totre, Seferi, Ngo’o.

Partizani (3-5-2): Hoxhaj; Sota, Belica, Saliou; A. Marku, Rrapaj, Murataj, Mala, Musta; Stenio Junior, Filipovic.

Gjyqtar: Eldorjan Hamiti / VAR: Kridens Meta