Zjarr masiv në Greqi, kërkohet evakuimi i banorëve(Video)

Një zjarr masiv ka rënë në ishullin Tinos, ku momentalisht flakët raportohet se po përhapen me shpejtësi. Zjarrfikësit kanë reaguar menjëherë, duke kërkuar evakuimin paraprak në Agia Varvara, Fero dhe Lychnaftia . Mediat Greke raportojne se 10 zjarrfikës me 5 automjete po përpiqen të shuajnë zjarrin, ndërsa në ndihmë po vijnë edhe cisternat e bashkisë së Tinos me ujë dhe disa vullnetarë qe po kordinohen me ndihmat nga Athina, Andros dhe Syros. Zjarri po përhapet me shpejtësi i ndihmuar nga era e fortë që fryn në këtë zonë.