Baba Mondi thirrje të rinjve: “Mos e braktisni Shqipërinë…

Në kuadër të 110 vjetorit të pavarësisë Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Ded Edmond Brahimaj sheh si problem largimin e shqiptarëve nga vendi. Ai ka kërkuar që të qëndrojnë në Shqipëri duke dhënë kontributin e tyre në zhvillimin e vendit. “Asnjë gjë në botë nuk fitohet pa mundim pa sakrifica. Gjithë bota dhe kombet janë bërë me mundim e sakrifica. Edhe ne vazhdojmë sakrificat e të parëve tanë. Ne do të luftojmë që shqiptarët të ndërtojnë Shqipërinë dhe të bëhet një komb si e gjithë bota.” Të dhënat historike tregojnë se komuniteti bektashian ka dhënë kontribut të paçmuar në pavarësinë e Shqipërisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.