E pazakontë në Qafë Thanë/ Qytetari nga Korça :”Më refuzuan kalimin me kartë ID,po na shkelin me këmbë…

Pala maqedonase në Pikën Kufitare të Qafë Thanës ka refuzuar hyrjen me kartë identiteti të një qytetari nga Korça. Lajmi u denoncua nga vetë qytetari në “Ti Raporton” në Top Channel. I shqetësuar, qytetari thekson se hyrja në tokën maqedonase iu refuzua edhe vëllait të tij me dokumente europiane pa asnjë lloj arsye, megjithëse ai dyshon se ishte çështje ryshfeti.

Përshëndetje. Jam një qytetar nga Korça dhe dua të denoncoj një rast që më ka ndodhur dje në mëngjes në doganën maqedonase në Qafë Thanë. U refuzuam, unë me kartë identiteti dhe vëllai im me dokumenta europiane, pa asnjë lloj arsye”- tha shkruan qytetari, duke shtuar se “refuzimi dihet sepse une nuk ju dhashë rushfet doganierëve që do shihni në video”.

Hiqe këtë telefon, lëre telefonin. Mos guxo të më nxjerrësh në telefon. Po hiqe mor telefonin”, ka qenë kjo përgjigja e dy oficerëve të doganës në momentin që qytetari i mbetur pa përgjigje fillon të xhiroj momentin e përballjes me ta.

Për të kuptuar çfarë po ndodhte, qytetari tregon se ka provuar për të kaluar edhe në Pikën Kufitare të Tushemishtit, por nuk e kanë lejuar me argumentimin se hyrja e tij është ndaluar me 24 orë.

Sot shkova prapë në pikën tjetër doganore të Tushemishtit, dhe dogana jonë më thanë që jam i ndaluar për 24 orë. Kam pyetur për arsyen, dhe më thanë që kam kaluar ilegalisht dhe nuk ju thashë ku do shkoja, gjë që nuk është e vërtetë”– shkruan ai.

“Ju lutem bëni diçka se po na shkelin me këmbë”, shprehet i dëshpëruar qytetari./ Top channel


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: