Category Archives: LAJME

Nëna Korçare ngre alarmin në polici :”Kam humbur kontaktet me vajzën 20-vjeçe…

Një vajzë e moshës 20-vjeçare është larguar nga shtëpia. Familjarët e saj në Korçë janë alarmuar dhe menjëherë kanë bërë denoncim në polici. Mamaja e 20-vjeçares thotë se ajo është larguar nga shtëpia dhe s’është kthyer më. Ajo gjithashtu ka treguar se e reja vuan nga probleme të shëndetit mendor.

Njoftimi i policisë:

Më datë 28.11.2023, në Komisariatin e Policisë Korçë, është paraqitur shtetasja K. L., 56 vjeçe, banuese në Korçë, e cila ka kallëzuar se është larguar nga banesa, vajza e saj, shtetasja M. L., 20 vjeçe, banuese në Korçë, e cila sipas deklarimit të 56-vjeçares, vuan nga probleme të shëndetit mendor. Po punohet për gjetjen e saj.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë, për veprime të mëtejshme.

Po vinte nga Australia ,33-vjeçarit i gjejnë pushkë në makinë. Procedohet….

Shërbimet e Stacionit të Policisë në hyrje të Republikës së Shqipërisë, gjatë kontrollit në automjetin me drejtues shtetasin S. Xh., 33 vjeç, banues në Australi, gjetën një armë sportive pushkë e cila u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, pasi dyshohet se posedohej pa leje.

Veprimet e mëtejshme procedurale do të kryhen nga specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Pogradec.

I dehur në timon shkaktoi aksident /Policia i ve prangat 61-vjeçarit nga Korça…

Specialistët e Trafikut Urban dhe Interurban të DVP Korçë arrestuan në flagrancë shtetasin R. F., 61 vjeç, banues në Korçë, pasi në bulevardin “Republika”, automjeti që drejtonte ky shtetas, është përplasur me një automjet tjetër dhe nga përplasja janë shkaktuar vetëm dëme materiale.

Pas verifikimeve, rezultoi se 61-vjeçari e drejtonte automjetin, në gjendje të dehur.

I shpallur në kërkim për mashtrim ,kapet në Qafë Thanë 59-vjeçari….

Shërbimet e Stacionit të Policisë Kufitare Qafë Thanë, në dalje të Republikës së Shqipërisë, ndaluan shtetasin e shpallur në kërkim B. D., 59 vjeç, banues në Elbasan, të cilit Gjykata e Shkallës së Parë e Juridiksionit të Përgjithshëm Elbasan i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Mashtrimi”, me pasoja të rënda.

Veprimet e mëtejshme procedurale do të kryhen nga specialistët për Hetimin e Krimeve Ekonomiko-Financiare të DVP Elbasan.

“U largova nga Shqipëria për një jetë më të mirë”- Noizy rrëfen për median angleze vitet e para në Londër: “Më duhet të krijoja një bandë sepse….

Rigels Rajku, reperi i njohur me emrin e artit Noizy, ka dhënë një intervistë për mediat angleze Daily Express, ku ka rrëfyer largimin e tij nga Shqipëria kur ka qenë fëmijë, jetën në Londër dhe karrierën e tij. Lexoni më poshtë artikullin e plotë të Daily Express: Kur Rigels Rajku mbërriti në Londrën e Jugut si 10-vjeçar në vitet 1990, ai po i shpëtonte jetës në skajet e një zone lufte.

Lufta e Kosovës ishte në lulëzim të plotë dhe, edhe pse Shqipëria nuk po merrte pjesë drejtpërdrejt, të qenit kaq afër konfliktit vdekjeprurës pati ndikim te Rajku, i njohur më mirë me emrin e tij artistik Noizy, dhe familjen e tij. “Po vinim nga një situatë e vështirë”, ka thënë reperi i njohur për Express në një intervistë ekskluzive.

Gjatë gjithë vitit kam dëgjuar të shtëna dhe granata. Fëmijët po gjenin fjalë për fjalë armë në shkurre. Ishte vetëm një lajm i tmerrshëm kudo.” Në kërkim të një mjedisi më të sigurt, Noizy dhe familja e tij hipën në një makinë dhe vozitën për gjashtë orë derisa arritën në Francë, ku hipën në një tren për në shtëpinë e tyre të re në Ëoolëich, në jug të Londrës.

Megjithatë, situata në Mbretërinë e Bashkuar nuk ishte ajo që kishte parashikuar familja.

“Nuk kishte armë dhe granata në dysheme, por Londra e Jugut nuk ishte e sigurt,”shpjegoi ai. “Kisha frikë të shkoja në shtëpi nga shkolla pa u ndalur nga bandat që përpiqeshin të grabitnin këpucët e mia të bukura ose zinxhirin e vogël që mora për ditëlindjen time. Nëse luftonit, do të lëndoheshe shumë keq.”

Një djalë i turpshëm që nuk fliste anglisht, Noizy zbuloi se edhe fëmijët me sjellje të butë, prania e tij në mencën e shkollës ishte problem. “Mos u ul këtu se je refugjat, kthehu në vendin tënd, ne nuk të duam këtu”, i thanë ata kur ai u përpoq të bashkohej me tavolinën e tyre me tabakanë e drekës.

Përballë kësaj armiqësie, Noizy pretendon se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të zhvillonte një pamje të jashtme më të ashpër dhe më të egër.

“A mund të jem i vërtetë?” pyeti ai me një psherëtimë. “E vetmja mënyrë për të mbijetuar në Angli është të jesh i fortë. E vërteta e trishtueshme është se ka kaq shumë kultura dhe raca që është pothuajse e pamundur të përzihen. E vetmja mënyrë është të jesh më i forti, atëherë askush nuk do të ngatërrohet me ty. Kështu gjeta paqen.”

Një trajner i mprehtë që në moshë të re, Noizy filloi të përmirësonte aftësitë e tij luftarake në klubin e boksit St Peter’s në Woolwich.

Pavarësisht nga aftësia e tij për të goditur me grusht, nxënësi i shkollës e dinte që dhunuesit gjuanin në tufa dhe si individ ai ishte ende i prekshëm. Kështu Noizy krijoi një bandë. Ai e quajti On The Run, ose OTR siç lexon tatuazhi në dorën e tij, dhe anëtarët ishin të gjithë djem shqiptarë të Londrës së Jugut që kishin hasur në probleme të ngjashme me të.

Ne ishim grupi i parë shqiptar, i formuar në vitin 2001, ishim vetëm 10 veta në fillim, të gjithë boksierët. Grupi bëhej gjithnjë e më i madh sa më shumë njerëz vinin nga Shqipëria. Unë isha udhëheqësi sepse kisha ardhur në moshën 10 vjeç dhe mësova gjërat e vogla që ishin të rëndësishme; si të visheni, të flisni dhe të jeni më anglezë. U thashë atyre nëse nuk dëshironi të kaloni luftën, ne duhet të qëndrojmë së bashku. Shkoni provoni të ecni vetëm në shtëpi dhe shikoni se çfarë ndodh me ju. Do të grabitesh, do të goditesh me thikë dhe do të të ndjekin.

Ne ishim në “ride or die” sepse megjithëse ishim më të shumtë në numër në krahasim me grupet e tjera, ne u larguam për askënd. U bë kështu që ne ishim të paprekshëm.”

Ndërsa Noizy arriti në vitet e tij të adoleshencës, dhuna e të rinjve në Londër po rritej me një numër rekord vrasjesh të regjistruara në mesin e viteve 2000. Ai pretendon se ishte një situatë shumë më e rrezikshme se ajo që ekzistonte në Shqipëri dhe që kishte një ndikim të pakthyeshëm në karakterin e tij.

“Nuk besoj në dhunë apo se dy gabime bëjnë një të drejtë, por ka vetëm kaq shumë që njeriu mund të marrë. Të gjithë e dimë se sa të ashpra mund të bëhen rrugët në Angli, veçanërisht Londrën Juglindore në vitet 1990-2000,” shtoi Noizy.

“Nuk jam engjëll, ndoshta kam bërë gjëra që ishin të gabuara. Por kur rritesh në një vend ku dëgjon gjithmonë grindje dhe goditje me thikë, kjo ndikon tek ty.”

Edhe në rrugët e vështira të Londrës së Jugut OTR fitoi një reputacion. Një artikull i vitit 2010 në Daily Mail pretendonte se banda ishte vendosur në listën e vëzhgimit të policisë pas videove në internet të anëtarëve që pozonin me armë të shfaqura në internet.

Ata u bënë edhe shënjestër e grupeve rivale të shqiptarëve që ishin vendosur në Britaninë e Madhe.

Rivali më famëkeq është Hellbanianz i Londrës Lindore, të cilët kërcënojnë rregullisht OTR-në dhe Noizyn në këngët rap. Jo i panjohur për vetë shtypin britanik , Hellbanianz shkaktoi bujë duke drejtuar një tank në një pronë të këshillit Barking vitin e kaluar.

Megjithatë, kur pyetëm për grindjen e supozuar, Noizy shpejtoi t’i zvogëlonte gjërat.

“Ata djemtë janë të rinj,” tha ai. “OTR ishte grupi i parë. Shpresoj që t’ia dalin në muzikë dhe të largohen nga të gjitha çmenduritë, sepse kam parë që janë përfshirë në disa krime. Thjesht shpresoj që dikush më i madh nga grupi i tyre t’u thotë ‘nuk ka asgjë të bukur në atë mënyrë jetese’”.

Noizy flet nga përvoja, ka pasur shumë raste kur rrugët e kanë nxjerrë nga binarët.

Në moshën 16-vjeçare bëri shenjë një karrierë premtuese si boksier, por i tunduar nga oferta prej 500 £ për një luftë në rrugë që u ngarkua më pas në YouTube, ai i torpezoi shanset e tij para se të fillonin.

“U kthye në federatën e boksit dhe ma morën licencën. Trajneri im Steve ishte kaq i dëshpëruar,” kujton ai.

Pikërisht në këtë moment Noizy e kaloi muzikën nga “pjata e dytë” në fokusin e tij kryesor.

Gjithmonë një reper i mprehtë, i frymëzuar nga Eminem, londinez i jugut iu përkushtua muzikës në të njëjtën mënyrë që kishte boksin me praktikë intensive, fokus lazer dhe vendosmëri të pamëshirshme. Pasi bëri bujë në Shqipëri me videot e tij të luftimeve në rrugë në YouTube, ai u kthye në shtetin ballkanik në moshën 20-vjeçare me ambicien për t’u bërë artisti më i madh që kishte parë vendi.

Në atë kohë miqtë e tij në OTR vunë në dyshim vendimin.

“Pse doni të ktheheni?” e pyetën. “Ne jemi duke u rritur mjaftueshëm sa të mund të fillojmë të fitojmë para si bandë.” Raportet e inteligjencës së policisë disa vite pas largimit të Noizyt sugjerojnë se ata bënë pikërisht këtë. Një raport i Këshillit të Bromley për bandat lokale nga viti 2012 tha se informacioni i mbledhur nga forca tregonte se “banda shqiptare OTR nuk po vepron më si një bandë rrugësh dhe në vend të kësaj po vepron si një rrjet i organizuar kriminal për të furnizuar drogë dhe për të kryer grabitje”.

‘Personazhi i gangsterit’

Noizy thotë se ka zgjedhur të mos shesë drogë apo të përfshihet në krimin e organizuar, por nuk është se muzika e tij e dënon këtë mënyrë jetese. Shpjegimi i tij është se tekstet që mburren për luftimet, drogën, gratë dhe krimin nuk janë përshkrime të mirëfillta të jetës së tij, por fjalët e një personazhi që ai adopton kur bën rep.

Realiteti, shpjegoi Noizy, është shumë më ndryshe, ai pretendon se është një burrë familjar jo duhanpirës, i cili i pëlqen të mbajë formë dhe të menaxhojë interesat e tij të shumta të biznesit, duke përfshirë një linjë veshjesh, restorant dhe hotele boutique. Problemi për të është një numër i madh njerëzish të rrezikshëm që besojnë bravadon e gangsterit.

Si pasojë ai ka përfunduar në disa grindje me reperët në Shqipëri, të cilat i kanë vënë në rrezik jetën.

Në vitin 2016, Noizy dhe një shok i tij u qëlluan gjatë një përleshjeje në Kosovë, ndërsa në dy raste vitin e kaluar, bizneset që ai zotëronte ishin objektiva të sulmeve të dyshuara për zjarrvënie. Problemi, pranon ai, është se është e vështirë të nënshtrohet instinkti për të goditur kundër që ai mësoi në rrugët e Londrës Jugore.

“Kam pasur disa probleme në Shqipëri me reperët e tjerë, sepse duke qenë artistët më të suksesshëm ata do të flasin ‘sh*t’”, tha ai. “Ajo që ata nuk e kuptuan ishte se unë vija nga një xhungël në Angli. Konfliktet që kam pasur nuk përfunduan vërtet mirë për reperët e tjerë”. Noizy njihet si një nga artistët më të famshëm në Ballkan, me më shumë se 1 miliard shikime në YouTube dhe miliona të tjera në platforma të tjera digjitale.

E takuam në një restorant të nivelit të lartë që zotëron në resortin ekskluziv të Durrësit pasi kishte mbaruar xhirimet e filmit të tij të parë ku është aktori kryesor.

Është shumë larg nga djali, shokët e klasës së të cilit refuzuan ta linin të ulej me të në drekë.Por ai beson se është ajo përvojë e jetës që e bëri atë dhe madje edhe emri i tij erdhi nga një vërejtje thumbuese e një mësuesi se nga ishte. “Refugjatët supozohet të jenë të qetë”, i thanë ata. “Por ju jeni kaq i zhurmshëm.”

Zjarr në dy banesa në Pendavinj, ka vetëm dëme materiale…

Maliq/Informacion paraprak

Mëngjesin e sotëm, në fshatin Pendavinj, Maliq, ka rënë zjarr në banesat e shtetasve I. Q., Dh. Q., dhe P. V., të cilat janë ngjitur me njëra-tjetrën. Si pasojë e zjarrit ka vetëm dëme materiale. Shërbimet e zjarrfikëses ndodhen në vendngjarje, për të bërë të mundur fikjen e zjarrit.

Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes dhe përcaktimin e shkakut të rënies së zjarrit.

‘Jemi një’/ Mbahet “Parada e Shqiptarëve” në Tiranë(Foto)

Jemi një!’ Është mbajtir në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” Parada kuq e zi e cila mblodhi 150 delegacione nga të gjitha trojet shqiptare dhe 50 delegacione janë arbëreshe. Pavarësisht reshjeve të shiut, grupet kulturore, artistike e sportive etj nga Shqipëria, qytetet shqipfolëse të ballkanit perëndimor, dhe shqiptarët e disaporës ecën bashkë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, për ta kthyer Tiranën në zemrën e shqiptarisë.

Kjo paradë organizohet për herë të parë në Shqipëri dhe e para që hapi dyert për organizimin e saj ishte Tirana.

Parada Shqiptare është një aktivitet i përvitshëm i organizuar nga organizata “Rrënjët Shqiptare- Albanian Roots (New York)”, si një ndër organizatorët kryesorë dhe bartësit e saj në këto 15 vitet e fundit, ku një nga sheshet kryesore të Neë Yorkut vishet kuq e zi.

Në trajtën e një spektakli ngjyrash të traditës dhe trashëgimisë sonë kulturore, ky event synon nxitjen dhe promovimin e bashkëpunimit midis shqiptarëve kudo ku ndodhen, rrjetëzimin e qyteteve shqipfolëse në rajon dhe diasporës shqiptare, inkurajimin dhe promovimin e vlerave kulturore e historike, si dhe promovimin e potencialit turistik nëpërmjet trashëgimisë kulturore.

‘Plas’ te Kukësi pas barazimit me Skënderbeun/ Stavri Nica mendon dorëheqjen: “Ose unë, ose…

Kukësi barazoi 2-2 me Skënderbeun për javën e 14-të në Superligë. Verilindorët morën një pikë edhe pse pësuan dy gola në pjesën e parë, duke ia dalë të rikuperonin në fraksionin e dytë. Veç golave dhe lojës së mirë në 45 minutat e dyta, duket se te Kukësi ka probleme. Trajneri Stavri Nica pas ndeshjes për MCN ka thënë se nuk mund të qëndrojë në ekip me lojtarë “me karakter të poshtër si Rashiti”, teksa do i kërkojë klubit masa, në të kundërt do largohet.

“Pjesën e parë dola nga funksioni si trajner pasi duke patur lojtarë me karakter të poshtër si Rashiti, dëmton skuadrën pasi futet në fushë edhe tallet.

Do i kërkoj klubit të marrë masa për këta lojtarë. Të jenë në skuadër ata lojtarë që i përgjigjen kërkesave të lojës dhe skuadrës. Të shohim si vepron klubi pasi unë nuk qëndroj trajner me natyra të tilla. Nuk ka rëndësi niveli, rëndësi ka të hyjë në lojë e të luftohet.

Nuk mund të abuzohet me skuadrën. Unë vendos të rri trajner me lojtarë që kanë karakter e i përgjigjen kushteve të klubit. Nuk jam i kënaqur me pikën pasi pjesa e parë ishte një lojë për t’u harruar që unë se harroj dot. Na nxorrën shumë zbuluar, toleruan tmerrësisht dhe kjo është përbërja që ka klubi. Unë nuk rri me lojtarë pa karakter”, tha Nica.

‘Shqiponjë’ speciale për 28 nëntorin në duelin e Champions-it Milan-Dortmund….

Një “shqiponjë” speciale vjen si dhurat për 28 nëntor nga “San Siro” teksa bëhej gati të startonte supersfida mes Milanit dhe Dortmundit e vlefshme për grupet e Champions-it. Një djalosh shqiptar, i cili ndodhej pranë kapitenit të Milanit, Kalabria, në momentin që kamera i është drejtuar, ai ka rrëmbyer skenën duke bërë me duar shqiponjën dy krenare.

Një mesazh gjenial urimi për të gjithë shqiptarët në këtë ditë speciale për mbarë kombin.

Aksident i frikshëm në Itali /Treni përplaset me kamionin(Video)

ITALI- Dy persona kanë ndërruar jetë nga përplasja e një treni që lidh Sibarin me Catanzaron. Aksidenti i frikshëm ka ndodhur në komunën Corigliano-Rossano. Pas përplasjes, si treni dhe kamioni kanë marrë flakë, duke u shkatërruar plotësisht, ndërsa raportohet për disa të plagosur.

Nga informacionet e para raportohet se kamioni, kishte ngecur në shina kur u godit nga treni që kalonte.

Sa para’ marrin bashkitë për rritjen e pagave?

Pjesë e transfertës së pakushtëzuar që jepet nga qeveria qendrore për njësitë e vetëqeverisjes vendore është edhe fondi për rritjen e pagave, e cila do të fillojë nga Korriku i vitit të ardhshëm. Ky fond është projektuar në nivelin e 1.5 miliardë lekëve apo 15 milionë dollarëve për 2024-ën dhe shpërndahet në 61 bashki në bazë të numrit të punonjësve që ka secila.

Konkretisht fondin më të lartë e merr Bashkia Tiranë, si bashkia më e madhe dhe numrin më të lartë të popullsisë, i cili arrin në 279 milionë lekë.

Më pas renditet Bashkia Kamëz me 52 milionë lekë fond, ndjekur nga Bashkia Elbasan me 50 milionë lekë, dhe më tej renditen Shkodra dhe Vlora.

Ndërsa njësitë e vetëqeverisjes vendore që marrin më pak para për rritjen e pagave janë bashkitë Poliçan, Mat, Konispol, Pukë, Pustec, dhe Libohovë, bashki e cila ka nivelin më të ulët me vetëm 5 milionë lekë.

Bashkitë do të marrin nga buxheti i shtetit gjatë viti 2024 në formën e transefrtës së pakushtëzuar afro 36.5 miliardë lekë.

Në transfertën e pakushtëzuar të parashikuar për vitin e ardhshëm, që rezulton nga përcaktimi ligjor i madhësisë minimale prej 1% të PBB-së ose prej 24,343 miliard lekë, do të shtohet fondi prej 1,500 miliard lekë për kompensimin e pagave dhe fondet prej 10,740 miliard lekë, për financimin e funksioneve të reja të cilat për periudhën 2016-2018, janë financuar nëpërmjet transfertave specifike.

Formula e ndarjes së transfertës së pakushtëzuar përcaktohet në ligjin “Për Financat e Vetëqeverisjes Vendore, sipas së cilës identifikon nevojat për shpenzime të bashkive duke u bazuar tek popullsia relative, dendësia e popullsisë (që reflekton diferencat në koston e ushtrimit të funksioneve ndërmjet bashkive) dhe tek numri faktik i fëmijëve në kopshte dhe nxënësve në shkollat 9-vjeçare dhe të mesme në çdo bashki.

Ish-deputetit Vangjel Tavo jep lajmin e trishtë: “Vajza ime e madhe Eva u nda nga jeta ,në kulmin e rinisë

Ish-deputeti i LSI-së në Gjirokastër, Vangjel Tavo, njofton lajmin e rëndë të ndarjes nga jeta të vajzës së tij të madhe. Mësohet se ajo është aksidentuar në Maqedoninë e Veriut. Detaje të tjera janë ende të paqarta. “Këto janë fjalët më të vështira që shkruaj në jetën time. Vajza ime e madhe Eva u nda nga jeta në kulmin e rinisë, në moshën më të bukur, siç ishte edhe vetë ajo.

Varrimi bëhet ditën e enjte, datë 30 nëntor, ora 11:00 në Jorgucat, Gjirokastër”, shkruan Tavo në faqen e tij në Facebook.

Shifra dramatike/ Korça dhe Gjirokastra rajonet me rënien më të lartë të popullsisë…

Emigracioni dhe plakja po e ulin me shpejtësi popullsinë e Shqipërisë. Të dhënat krahasuese të Eurostat tregojnë se, Gjirokastra dhe Korça u renditen në Rajonet e Europës më rënien më të madhe të shtesës natyrore të popullsisë në vitin 2021. Shtesa natyrore e popullsisë së Gjirokastrës ra nga janari i vitit 2021 në janarin e vitit 2022 ra me 7 për qind, ndërsa në qarkun e Korçës me 4.3 %. Në hartën e mëposhtme rajonet me ngjyrë e artë më të erret përfaqësojnë rënien më të madhe të shtesës natyrore të popullsisë mbi 7 për qind dhe ato me të çelët janë rajonet më rritjen më të madhe shtesës natyrore.

Gjithashtu qarqet e Dibrës, Kukësit dhe Tiranës renditen ndër rajonet me shtesën më të lartë natyrore.

Në Shqipëri veç faktorëve të tjerë, shtesa natyrore popullsisë u ndikua negativisht nga mortaliteti i lartë që shkaktoi pandemia Covid- 19, ku vdekjet shtesë u rriten rreth 30%. Ndërmjet 1 janarit 2021 dhe 1 janarit 2022, gjatë pandemisë COVID-19, popullsia e BE-se u ul me 265,257 persona. Ky reduktim i atribuohet ndryshimeve natyrore të popullsisë (më shumë vdekje sesa lindje), pasi migrimi neto mbeti pozitiv (më shumë njerëz hynë në BE sesa u larguan).

Për më tepër, pandemia luajti një rol. Në të njëjtën periudhë popullsia e Shqipërisë u ul me 36 mijë persona me një rënie 1.2%, ndërsa shtesa natyre ishte negative me rreth 3300 persona pasi pandemia i çoi vdekjet në nivele më të larta se lindjet.

Nga 3, 980 rajone të Europës në 1 164, për të cilat disponohen të dhëna, kishin një normë negative të shtesës natyrore të popullsisë (e përfaqësuar nga tonet e forta të ngjyrës së arit në hartë), 173 rajone regjistruan një normë pozitive dhe 11 rajone nuk panë asnjë ndryshim (i njëjti numër lindjesh me vdekjet), të dyja të paraqitura në tonet jeshile-blu në hartë.

Në vitin 2021, të gjitha rajonet e Bullgarisë, Estonisë, Kroacisë, Letonisë, Lituanisë, Hungarisë, Portugalisë dhe Rumanisë regjistruan norma negative të ndryshimit natyror të popullsisë. Në rastet e Çekisë, Italisë, Polonisë, Sllovenisë dhe Sllovakisë, pothuajse çdo rajon regjistroi ë normë negative me nga një përjashtim secili.

Më të prekura nga humbja e popullsisë ishin të gjitha rajonet e Bullgarisë. Në të kundërt, çdo rajon në Irlande kishte norma pozitive të ndryshimit natyror të popullsisë në vitin 2021, ndërsa një numër relativisht i lartë rajonesh në Belgjikë, Francë, Holandë, Austri dhe Suedi gjithashtu regjistruan norma pozitive. Kështu ndodhi edhe në Luksemburg dhe Qipro.

Sipas të dhënave nga INSTAT, në Shqipëri gjatë vitit 2021 lindën 27.284 foshnja, duke shënuar një rënie me 2,8 %, krahasuar me një vit më parë. Gjatë vitit 2021 humbën jetën 30.580 persona, duke shënuar një rritje me 10,8 %, krahasuar me 2020. Gjatë vitit 2021, katër qarqe të vendit shënuan shtesë natyrore pozitive të popullsisë, ndërsa në tetë qarqet e tjera shtesa natyrore e popullsisë ishte negative./B.Hoxha

Rrëfehet studentja që punon fatorino: “Puna është nder! Prindërit fillimisht nuk ishin dakord…

Report TV ka intervistuar Kamila Xhafan nga Fieri, studenten që punon si fatorino kur nuk është në shkollë. “Jam Kamila Xhafa nga Fieri. Studioj tek ‘Bujqësori’ në degën Inxhinieri Agronomie. Në fillim s’pata paragjykime si faturino, më mbrapa filluan njerëzit si në Shqipëri. Gjithsesi mua më pëlqen puna që bën. Rroga më shtyu që të bëj këtë punë që të kem një të ardhme sa më të mirë dhe sigurisht për të thyer një tabu”, tregon ajo.

Ka katër muaj që punon si faturino dhe ende nuk i ka tejkaluar plotësisht komentet e paragjykimit. E pikërisht për këtë arsye, prindërit e saj fillimisht hezituan që Kamila të punonte si faturino.

“Për të gjithë prindërit të punosh faturino për një vajzë është pak e sikletshme, sigurisht nga ngacmimet, Puna nuk është turp, çfarëdolloj pune, puna është nder e lavdi”, shprehet ajo.

Ndonjëherë 20-vjeçarja duke u koordinuar me oraret e shkollës tregon se punon dhe 16 orë. Bashkëmoshatarët e vlerësojnë për shembullin e mirë e inkurajes që ajo jep.

“Kam marr komente shumë të mira. Më kanë thënë si e ke gjet guximin të punosh si faturino”, thotë 20-vjeçarja.

Kamila nuk e ka ende të qartë se për sa kohë do ta kryejë këtë punë, ndërsa thotë se do ta kishte më të lehtë nëse edhe vajza të tjera do të ishin faturino.

“Nuk e di për sa kohë do e bëj si profesion, por do isha e lumtur nëse do ta bënin dhe vajza të tjera që mos ndihesha vetëm”, shprehet ajo.