Treshja hollandeze Gulit, Van Basten, Rajkard

 

Ruud Gulit 1 shtator 1962, tashmë është një menaxher futbolli holandez dhe ish-futbollist që luajti profesionalisht në vitet 1980 dhe 1990 si mesfushor. Ai ishte kapiteni i ekipit kombëtar të Hollandës që fitoi Europianin 1988 dhe gjithashtu ishte anëtar i skuadrës për Kupën Botërore të FIFA 1990 dhe Euro 1992.

Në nivel klubi, në 1987 ai u transferua nga PSV në Milano për një tarifë transferimi rekord botëror.

I njohur lehtësisht me flokët dhe mustaqet e tij të dallueshme, ai ishte pjesë e treshes së njohur holandeze në Milano e cila përfshinte Marco van Basten dhe Frank Rijkaard. Gullit fitoi tre tituj në Serie A dhe dy Kupa Europiane me Milanin.

Në vitin 1996, ai nënshkroi për Chelsea dhe një vit më vonë u emërua lojtar-menaxher i klubit. Në sezonin e tij debutues, ai e çoi Chelsea drejt suksesit në FA Cup, titullin e parë të madh të klubit për 26 vjet, dhe duke bërë këtë u bë menaxheri i parë i huaj që fitoi FA Cup.

Gullit fitoi Topin e Artë në 1987 dhe ishte Futbollisti Botëror i Vitit në 1987 dhe 1989. Normalisht një mesfushor sulmues, ai ishte një lojtar i gjithanshëm, duke luajtur në pozicione të shumta gjatë karrierës së tij. Në 2004, ai u rendit një nga 125 Futbollistët më të mëdhenj të historisë si pjesë e festimit të 100 vjetorit të FIFA-s.

Marcel “Marco” van Basten lindur më 31 tetor 1964 është një menaxher futbolli holandez dhe ish-futbollist profesionist, i cili ka luajtur për Ajax dhe AC Milan , si dhe ekipin kombëtar të Hollandës, si sulmues. Ai vlerësohet si një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e këtij sporti. Ai shënoi 300 gola në karrierën e tij, dhe luajti ndeshjen e tij të fundit në 1993 në moshën 28 vjeç për shkak të një dëmtimi i cili e detyroi të linte futbollin e luajtur dy vjet më vonë. Ai më vonë ishte trajner i Ajax dhe Kombëtares Hollandeze.

Van Basten 1983 -Ajax Amsterdam

Duke luajtur për Hollandën, Van Basten fitoi UEFA Euro 1988 ku dhe mori dhe titullin lojtar i turneut, duke shënuar pesë gola që përfshinin një fitore të paharrueshme në finale kundër Bashkimit Sovjetik. Në nivel klubesh, ai fitoi tre tituj Eredivisie dhe Kupën e Kupës me Ajax, dhe tre tituj të Serisë A dhe dy Kupat e Evropës me Milanin

Van Basten-AC Milan

Franklin Edmundo Rijkaard lindur më 30 shtator 1962, është një ish-futbollist holandez dhe ish menaxher i cili luajti si mesfushor dhe mbrojtës. Rijkaard ka luajtur për Ajax, Real Zaragoza dhe Milan dhe përfaqësoi skuadrën e Kombëtares së Hollandës 73 herë, duke shënuar 10 gola.

Rajkard 1981-Ajax Amsterdam

Në karrierën e tij menaxheriale, ai ka qenë në krye të ekipit kombëtar të Hollandës, Sparta Roterdamit, Barcelona, Galatasaray dhe Kombëtares së Arabisë Saudite, dhe Manchester City së fundmi.

Konsideruar si një nga mesfushorët më të mirë mbrojtës në historinë e futbollit dhe si një nga lojtarët më të mirë të brezit të tij, në 2010 Rijkaard u përshkrua nga portali britanik The Daily Telegraph si “një lojtar elegant i modelit të pagabueshëm”

Nga Naishtedikur.info

Advertisement