Greqia sërish në karantinë? Ja çfarë thotë kryeministri Mitsotakis

“Bllokime lokale, gjurmime dhe testime masive”! Kjo është strategjia që po përdor Greqia kundër përhapjes së koronavirusit.Në një intervistë kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis e cilësoi “pothuajse të paimagjinueshme” mundësinë e vendosjes së një karantine të dytë jo vetëm në Greqi, por edhe në Evropë.

“Kemi tre ose katër muaj të vështirë përpara. Por shpresoj dhe jam optimist se nuk do të duhet të marrim masa më drastike sesa po marrim tani. Por nëse dikush pyet nëse kjo mund të thuhet me siguri, përgjigja është “jo”.Mbajtja e maskës nuk është vetëm një akt vetëmbrojtjeje por edhe një akt solidariteti pasi mbroni njerëzit e tjerë, sidomos familjen tuaj. Sepse ne e dimë që transmetimi më i madh ndodh brenda familjes. Pra, është një veprim për të mbrojtur ata që i doni më shumë” deklaroi ai.


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.