Sot/ Hidhet shorti për grupet e Champions League

Ditën e sotme (1 tetor) në orën 17:00 hidhet shorti për fazën e grupeve në Champions League dhe do të mbahet studiot e RTS në Gjenevë. Shorti do të transmetohet drejtpërdrejt në UEFA.com.32 skuadrat pjesëmarrëse janë ndarë në 4 vazo, dhe do të vendosen në 8 grupe që përbëhet nga katër skuadra.Ky sezon pritet të jetë jashtëzakonisht interesant e me grupe të forta, pasi në tri vazot e para ka skuadra të mëdha evropiane dhe rrezikohen duele gjigantësh

Në vazon e parë do të jenë kampionët e Evropës, Bayern Munich, i Ligës së Evropës, Sevilla, dhe kampionët e gjashtë ligave tjera europiane.

Barcelona, Manchester City, Manchester United, Atletico Madrid, Dortmund dhe Chelsean janë në vazon e dytë.

Skuadra të mëdha ka edhe në vazon e katërt, me Inter, Lazion, Atalantën dhe RB Leipzig.

Klubet që janë pjesëmarrëse dhe do të jenë në short?

Klubet nga Spanja (4): Real Madrid, Barcelona, ??Atlético Madrid, Sevilla

Klubet nga Anglia (4): Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea

Klubet nga Italia (4): Juventus, Inter, Atalanta, Lazio

Klubet nga Gjermania (4): Bayern Munich , B. Dortmund, RB Leipzig, Borussia M’gladbach

Klubet nga Franca (3): Paris Saint-Germain, Marseille, Rennes

Klubet nga Rusia (3): Zenit, Lokomotiv Moskva, Krasnodar *

Klubet nga Ukraina (2): Shakhtar Donetsk, Dinamo Kyiv *

Klub nga Portugalia (1): Porto

Klub nga Belgjika (1): Club Brugge

Klub nga Turqia (1): Istanbul Basaksehir 

Klub nga Holanda (1): Ajax

Klub nga Greqia (1): Olympiacos *

Klub nga Hungaria (1): Ferencváros *

Klub nga  Austria (1): RB Salzburg *

Klub nga Danimarka (1): Midtjylland *

(Klubet me shenjë * janë futur në garë përmes play-offit)

Vazot dhe klubet e ndara?

Vazo 1

Bayern (Fituese e Ligës së Kampionëve)

Sevilla (Fiteuse e Ligës së Evropës)

Real Madrid

Liverpool

Juventus

Paris

Zenit

Porto

Vazo 2

Barcelona

Atlético Madrid

Manchester City

Manchester United

Shakhtar Donetsk

Dortmund

Chelsea

Ajax

Vazo 3 

Dinamo Kiev

Salzburg –

RB Leipzig

Inter

Olympiacos

Lazio

Krasnodar

Atalanta

Vazo 4

Lokomotiv Moska

Marseille

Club Brugge

Borussia M’gladbach

Istanbul Ba?ak?ehir

Midtjylland

Rennes

Ferencvaros

Datat e ndeshjeve në fazën e grupeve:

Data e ndeshjes 1: 20/21 tetor

Data e ndeshjes 2: 27/28 tetor

Data e ndeshjes 3: 3/4 nëntor

Data e ndeshjes 4: 24/25 nëntor

Data e ndeshjes 5: 1/2 dhjetor

Data e ndeshjes 6: 8/9 dhjetor

(Koeficientet e klubeve përcaktohen ose nga mbledhja e të gjitha pikëve të fituara në pesë vitet e mëparshme ose nga koeficienti i federatës gjatë së njëjtës periudhë – cilado që është më e lartë).

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: