20 RASTET ME COVID-19 NË KORÇË, MES TYRE MJEKË DHE KRYEINFERMIERË

Ka shkuar në 10255 numri i personave të prekur nga kovid -19.Ditën e sotme në vendin tonë jane kryer 847 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 153 raste pozitive.Në vendin tonë janë 3833 pacientë aktive dhe pjesa më e madhe po ndiqet nga mjeku i familjes.Juglindja e vendit tashmë ka 145 persona pozitiv me Covid-19 ndersa sot ka pasur 20 raste te reja në Korce dhe 2 në Maliq.

Gazetarja e Abc Neës, Ledjona Xheladinaj raporton se bëhet fjalë për tamponë të marrë gjatë ditëve që kemi lënë pas.Sa i përket rasteve të reja, nga burime zyrtare, mësohet se një pjesë e mirë e tyre janë të regjistruar si staf mjekësor në Spitalin Rajonal në Korçë. Pra, bëhet fjalë për mjekë dhe kryeinfermierë në këtë spital.Gazetarja Xheladinaj raporton po ashtu, se ata kanë qenë në plazh dhe pas kthimit kanë shfaqur shenja të sëmundjes dhe i janë nënshtruar tamponit.Ndersa një pjesë e tyre ndodhen të karantinuar në shtëpitë e tyre, në gjendje të mirë shëndetësore. 


Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.