Ekipi shqiptar përfundon misionin në Greqi, niset drejt Kapshticës…

Kanë përfunduar misionin e tyre 58 efektivë, 10 mjete nga Forcat e Armatosura dhe strukturat e mbrojtjes civile shqiptare që shkuan për të ndihmuar Greqinë në shuarjen e zjarreve. Ata janë nisur sot drejt pikës së kalimit kufitar të Kapshticës.

Ekipi shqiptar i erdhi në ndihmë autoriteteve greke për neutralizimin e zjarreve në një nga zonat më të prekura, si ajo e Alexandroupolit.

Fillimisht Greqia e refuzoi ndihmën e Shqipërisë, me pretendimin se nuk është më e nevojshme ndërhyrja me modulet tokësore për shkak se ato janë plotësuar nga vende të tjera, por në një njoftim të dytë pala greke lajmëronte se ka pranuar trupat e emergjencave civile shqiptare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "KorcaBlog.com" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.

Na ndiqni: